Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 5 grudnia 2024 02:53
Reklama GZMK Czad

Historia

Pędzili kobiety z dziećmi do wagonów. „One płakały z głodu i strachu”
Pędzili kobiety z dziećmi do wagonów. „One płakały z głodu i strachu”

- Często nie liczba szczegółowych informacji jest kluczowa, ale chociaż trzy krótkie wspomnienia wybrane tak, że młody człowiek, czytając je, będzie miał łzy w oczach. Nie możemy się tych emocji bać – mówi dr hab. Marek Białokur, profesor Uniwersytetu Opolskiego, na temat przekazywania wiedzy o wywożonych z Kresów na Sybir.

20.02.2022 11:30
Zagadka zawadzczańskich mostów. Ile było przepraw nad Małą Panwią?
Zagadka zawadzczańskich mostów. Ile było przepraw nad Małą Panwią?

Od lat w Zawadzkiem krążą opowieści o dwóch nieistniejących już mostach nad Małą Panwią. Z legendą tych przepraw zmierzyliśmy się niedawno na łamach „Strzelca Opolskiego”. Natrafiliśmy przy tym na zagadkę, która w końcu doprowadziła do nieoczekiwanego zakończenia...

15.02.2022 19:06    9
Józef Swaczyna: Tragedia Górnośląska zabrała mi ojca
Józef Swaczyna: Tragedia Górnośląska zabrała mi ojca

Ta tragedia na Śląsk dotarła w styczniu 1945 roku z nadejściem frontu i Armii Czerwonej, a potem trwała wraz z zainstalowaniem się komunistycznej władzy. Dotknęła przede wszystkim cywilów. Mężczyzn zabijano lub wywożono do pracy na Wschód. Kobiety gwałcono. Całe rodziny zamykano w tzw. obozach pracy. Jedną z ofiar stał się ojciec Józefa Swaczyny, obecnie starosty strzeleckiego.

12.02.2022 07:56    1
Mosty w Moczydołach. Mieszkańcy Zawadzkiego pamiętają miejscowe przeprawy
Mosty w Moczydołach. Mieszkańcy Zawadzkiego pamiętają miejscowe przeprawy

Już za kilkanaście lat będziemy obchodzić 200-lecie powstania Zawadzkiego. Przez ten czas miejscowość miała trzy nazwy. Miała też trzy mosty. Trudno dziś znaleźć źródła o tych obiektach, lecz z opowieści i wspomnień można poskładać interesującą historię o zawadzczańskich przeprawach.

29.01.2022 16:08    3    3
Świątynia na barzołach, czyli historia kościoła Bożego Ciała w Strzelcach Opolskich
Świątynia na barzołach, czyli historia kościoła Bożego Ciała w Strzelcach Opolskich

Jest najmniej znanym strzeleckim kościołem, mimo że znajduje się w samym centrum miasta. Budowa dawnej świątyni ewangelickiej rodziła się w bólach, a w jej powstaniu palce maczali legenda architektury i pruski król. Mimo to najciekawsze w tej historii są dla nas nie daty i cyfry, ale relacje panujące między ludźmi przed wiekami w Wielkich Strzelcach.

09.01.2022 16:19    1    5
Mogła być rozstrzelana, ale uszła z życiem. Wspomnienia Kresowiaków
Mogła być rozstrzelana, ale uszła z życiem. Wspomnienia Kresowiaków

W grudniu oficjalnie zawiązało się Stowarzyszenie Kresowe Strzelec, do którego należą potomkowie Kresowiaków, a także miłośnicy historii. W ramach projektu „Kresy - ocalić od zapomnienia”, który był realizowany we współpracy z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Strzelcach Opolskich powstała książka. Mirosław Maciaszczyk, Ludmiła Starzec i Andrzej Szmigiel podzielili się z nami swoimi wspomnieniami.

09.01.2022 13:15
O diabelskich ruinach legend kilka
O diabelskich ruinach legend kilka

Jadąc ze Strzelec w kierunku Gogolina, po lewej stronie tuż przed Rożniątowem znajduje się wzgórze z laskiem. Pomiędzy drzewami ukryte są ruiny, a okoliczni mieszkańcy nazywają to miejsce "górą kaplicową" lub "ruinami zamkowymi". Na naszych łamach sporo pisaliśmy o tym miejscu, postanowiliśmy jednak przypomnieć związane z nim legendy.

21.09.2021 18:59    2    3
Plebiscyt
Plebiscyt

Dokładnie przed stu laty zakończył się plebiscyt mający zadecydować do jakiego państwa będzie należał Śląsk. 20 marca 1920 roku głosowano w 12 powiatach prowincji górnośląskiej i części powiatu prudnickiego. Swój głos oddawali też mieszkańcy części powiatu namysłowskiego leżącego w prowincji dolnośląskiej. Urny wyborcze ustawiono w 1573 gminach.

02.05.2021 08:56    7
Legenda i tajemnicza zagadka...
Legenda i tajemnicza zagadka...

Pod koniec lutego na naszych łamach ukazał się artykuł "Tajemnicze tunele na świętej górze". Pisaliśmy w nim o tunelach "Hamburgach", które znajdują się na Górze Świętej Anny.

08.04.2021 17:13    2
Tradycja wyryta na jajku
Tradycja wyryta na jajku

Kroszonka wielkanocna - barwne, zdobione jajo to nieodłączny element kultury regionu. Mimo tego, iż początki zwyczaju sięgają dawnych dziejów, pielęgnowany jest on nadal w różnych zakątkach Opolszczyzny. Od wielu lat, kroszeniem jaj, zajmuje się Teresa Sobota, która jest twórczynią ludową mieszkającą w Olszowej. Kroszonkarka podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami.

02.04.2021 11:15
Góra św. Anny i tajemnicze tunele. Kto je wykonał i do czego służyły?
Góra św. Anny i tajemnicze tunele. Kto je wykonał i do czego służyły?

Góra świętej Anny to jedno z najbardziej znanych miejsc w powiecie strzeleckim. Nie tylko ze względu na centrum pielgrzymkowe, ale również przepiękny park krajobrazowy i niestety coraz bardziej niszczejący w ostatnim czasie amfiteatr. Góra św. Anny była areną walk III powstania śląskiego, którego setną rocznicę będziemy obchodzili w tym roku.

16.03.2021 17:25    7    3
O Kaśce i Baśce ze strzeleckiego parku
O Kaśce i Baśce ze strzeleckiego parku

Strzelecką górkę Kaśkę, która mieści się w parku, znają już nawet małe dzieci. Dzięki staraniom urzędu miasta i zakupieniu odpowiedniego sprzętu, zimą maluchy mogą z niej zjeżdżać na sankach. Górka ma również swoją koleżankę, górkę Baśkę, która znajduje się w pobliżu ruin zamku. Obie powstały przy okazji rozbudowy parku.

16.02.2021 11:58
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaHeimat
ReklamaRe-gat
Komentarze
Autor komentarza: swojska babaTreść komentarza: Smoku zawsze uważałam Ciebie za mądrego i trzeźwo myslacego człowieka:).. W pełni podzielam twoje zdanie .Mam nieodparte wrażenie za burmistrz dba głównie o autopromocję słuchając swojego "przyjaciela" i szukając na siłę stołka dla niego . Pierwsza decyzja. Podnieść swoja pensję, zaspakajając swoje ambicje. Teraz rozrost biurokracji... już niektóre osoby sie zwalniają bo nie chcą brac udziału w cyrku. Przecież powinno sie zostawić coś co jeszcze dobrze funkcjonuje czyli jednostki podległe gminie i szukać możliwości w innych obszarach. Tylko czekać kiedy zacznie sie oszczędzanie na szkołach( no tutaj jest ryzyko narażenia sie mieszkańcom Kielczy i Żędowic) czy kulturze. A ja bym chętnie się dowiedział co burmistrz ma do powiedzenia w temacie rozwoju gospodarczego gminy a nie w działaniach pozornych. PS. Meble w nowym sekretariacie i remont pomieszczeń też kosztuje.Data dodania komentarza: 2.12.2024, 20:42Źródło komentarza: Z pasji i miłości do szycia. Wyjątkowa grupa zawiązała się w ZawadzkiemAutor komentarza: anpioTreść komentarza: czyli chcieć to móc..super dziewczynyData dodania komentarza: 2.12.2024, 20:30Źródło komentarza: Z pasji i miłości do szycia. Wyjątkowa grupa zawiązała się w ZawadzkiemAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Może rada dzielnicy Fosowskie sfinansowała by takie witacze przy wjazdach do Fosowskiego?Elementami symbolicznymi może być na przykład przystajń kajakowa Natura 24 ,wieża ciśnieniowa,kościół ewangelicki,dworzec kolejowy.Data dodania komentarza: 2.12.2024, 08:01Źródło komentarza: Nowe witacze w Staniszczach Małych powstały dzięki funduszowi sołeckiemu
Reklama