Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 kwietnia 2025 13:51
Reklama Filplast

Plebiscyt

Dokładnie przed stu laty zakończył się plebiscyt mający zadecydować do jakiego państwa będzie należał Śląsk. 20 marca 1920 roku głosowano w 12 powiatach prowincji górnośląskiej i części powiatu prudnickiego. Swój głos oddawali też mieszkańcy części powiatu namysłowskiego leżącego w prowincji dolnośląskiej. Urny wyborcze ustawiono w 1573 gminach.
Plebiscyt
Tłum w Opolu czekający na ogłoszenie wyników plebiscytu

Głos oddało 1 190 846 uprawnionych. Frekwencja wynosiła 98%. Za pozostaniem Śląska w granicach Niemiec zagłosowało 59,5%, a za przyłączeniem do Polski 40,4% uprawnionych.

Reklama

Pierwotnie wyniki miały być interpretowane gminami, co byłoby korzystniejsze dla Polski. Zrezygnowano jednak z tej zasady, mimo że została ona określona w traktacie wersalskim. Duża część gmin stałaby się enklawami na obcym terytorium, co szalenie skomplikowałoby sytuację obu stron. Ostatecznie więc przyjęto zasadę, że wyniki głosowania zliczane są powiatami.

Zwycięstwo czy klęska?

Niezależnie od tryumfalnych tytułów w prasie, trzeba powiedzieć wprost, że wyniki plebiscytu były dla polskiej strony zaskakująco niekorzystne. Polska wygrywała na wsi, lecz Niemcy bezapelacyjnie wygrali w zachodnich powiatach Śląska i dużych miastach. Liczby jasno pokazują, że za przynależnością do Niemiec zagłosowała duża część ludności polskojęzycznej.

Wyniki tłumaczono na wiele sposobów. Wskazywano na emigrację plebiscytową, zastraszanie i wciskającą się w każdy kąt propagandę. Główną przyczyną mogła być niepewność, jaką niosła przynależność do młodego państwa polskiego. Niemcy były krajem o wiele potężniejszym, zapewniającym emerytury i opiekę socjalną. Polska była wielką niewiadomą.

Dwa rozwiązania

Wyniki plebiscytu zostały zinterpretowane na dwa sposoby. Przedstawiciele Anglii i Włoch zaproponowali, by do Polski przyłączono jedynie część powiatu pszczyńskiego, rybnickiego i katowickiego. Były to głównie ziemie rolne. Reszta z praktycznie cały okręgiem przemysłowym miała trafić do Niemiec.

Francuzi natomiast zaproponowali oddanie Polsce wszystkich wschodnich powiatów Śląska wraz z przemysłem. Nietrudno się domyślić, że propozycje te były częścią większej polityki, w której każde z mocarstw miało coś do ugrania.

Nie osiągnięto kompromisu, a nagłośnienie przez Wojciecha Korfantego brytyjskiego, proniemieckiego projektu podziału Śląska wywołało falę protestów i strajków, ostatecznie doprowadzając do wybuchu III Powstania Śląskiego.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Szwarnoł cera na wydaniu 07.12.2021 09:59
Ślązak to ani Polak, ani Niemiec. Ślązak to Ślązak. Ślązak to człowiek należący do kultury Zachodu. Nie jest nie spóźnia się, dotrzymuje umów. Ślązak jest niekonfliktowy, pracowity. Ślązacy są otrwarci na inne kultury. Polacy to kultura Wschodu. Polacy są zadymiarzami (patrz konflikt PiS-PO-Opozycja i wzajemne zwalczanie się i brak dialogu w parlamencie). Polacy się spóźniają. Polacy niedotrzymują słowa i kombinują (patrz Poseł Łakasz Mejza). Polacy są piratami drogowymi (np. Donald Tusk jechal 100 kmh na ograniczeniu 50 kmh). Polacy są nacjonalistami, i nierzadko dyskryminują np. Ukraińskich imigrantów! Ślązacy bardziej najbardziej podobni są do Czechów, innej kultury Zachodu. Potem są podobni do Niemców, kolejnej kultury Zachodu. Ślązacy inni są od Polaków, Rosjan, Ukraińców i Białorusinów (To kultury Wschodu!). Polacy lubią socjalizm. Ślązacy lubią kapitalizm. Ślązacy są bardziej religijni niż Polacy....
Reklama
Polak 05.12.2021 15:02
Slask to taka Alsacja... Niby Francuska a jednak Niemiecka! Kim jest Slazak? Polak go nienawidzi bo jest Volksdeutsch, Niemiec go nie uznaje... Slazak to ktos kto sie pracy nie boi, prawde powie nawet gdy ona boli. Slazak to czlowiek ktorego historia siega czasow gdy Polska jeszcze nie istniala (osoby w temacie beda wiedzialy o co biega). Slask to wspaniala KRAINA, wspaniali ludzie, wspaniala kuchnia i BASTA!
Jurek 16.05.2021 13:12
Germanizacja polskich dzieci z lat 30 to efekt dzisiejszej niemieckiej tożsamości ich dzieci i wnuków . Wasi dziadkowie i pradziadkowie walczyli o przyłączenie do Polski, bo byli Polakami i nie zmieni tego zmiana nazwiska na niemiecki brzmiące.
Jarząbek Waclaw 17.05.2021 19:44
O "przyłączenie do Polski" walczyli przede wszystkim tzw. ochotnicy z polskiej armii. Udzielano im na ten cel poufnie specjalnych urlopów a w oficjalnej, wojskowej ewidencji figurowali jako dezerterzy z armii, tak żeby nawet cień podejrzeń nie padł na polskie władze. Nieźle to wymyślili...
ryszard 08.05.2021 13:05
korfanty i jego kompagnons "zrobili" dla Śląska więcej złego niż dobrego. z"efektmi" jego działalności borykamy się do dzisiaj!
ryszard 08.05.2021 09:13
żadne powstanie, tylko wojna domowa wywołana na terytorium suwerennego państwa, w celu jego osłabienia.
Reklama
nie jestem robotem 12.05.2021 21:30
wlasnie to bylo polskie powstanie na Slasku bo mejscowa ludnosc czesto byla terroryzowana przez korfanty-bojowki. Mojego dziadka chcieli zaangazowac do transportu rannych.To byla wielka tragedia dla naszych przodkow na Slasku. Jak to dobrze ze moj dzadek nie dal sie manipulowac przez polska agitacje. Na to byl plebiscyt i wiekszosc opowiedziala sie za pozostaniem w niemickim kraju i nie chciala terroru. Historia sie powtarza jak naprzyklad w dzisiejszej Ukrainie.
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
ReklamaQuakernack
ReklamaHospicjum2022
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie" A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni
Reklama