Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:46
Reklama GZMK Czad

Niwki słyną z kukurydzy. Mieszkańcy obchodzili jej święto

Niedawno sołectwo Niwki, jako ostatnie w województwie, świętowało tegoroczne dożynki wiejskie. Odbyły się one pod nazwą Święto Kukurydzy - Maisfest.
Niwki słyną z kukurydzy. Mieszkańcy obchodzili jej święto
Czas zgromadzonym umilała orkiestra Brassman Wiesław Zdebski

Autor: Błażej Duk

Święto Kukurydzy w Niwkach

W Niwkach dożynki od wielu lat świętowane są późną jesienną porą ze względu na zbiory kukurydzy na ziarno. - Kukurydza na ziarno, potocznie nazywana „złotem z Niwek”, jest jedną z dominujących upraw wśród naszych rolników - podkreśla sołtys Rafał Jokiel. - Rokrocznie obsiewają kukurydzą areał przekraczający 250 ha, a listopadowy termin dożynek podyktowany jest naturalnym kalendarzem przyrody, gdyż nie sposób świętować, gdy część płodów rolnych mamy jeszcze na polach. Dlatego każdego roku nasze dożynki obchodzimy dopiero po zebraniu z pól wszystkiego, co dała nam ziemia. W tym roku tradycyjne wydarzenie, znane dotąd jako „kukurydziane dożynki”, odbyło się pod nazwą Święto Kukurydzy - Maisfest. Nawiązuje ona do „złota z Niwek”, wokół którego budujemy temat odnowy wsi - wyjaśnia sołtys.

O początkach niweckiej kukurydzy wspomina jeden z rolników, pan Ryszard - to w Niwkach w latach 70. powstały pierwsze suszarnie podłogowe na zimne powietrze i pierwsze uprawy kukurydzy na ziarno, a do niweckich rolników tłumnie zaczęli przyjeżdżać po ziarna kukurydzy hodowcy gołębi pocztowych. Gdy drogą pantoflową rozniosła się wieść o „złocie z Niwek”, pojawili się hodowcy z Opolszczyzny, z dalszych rejonów Śląska, a także z najodleglejszych regionów naszego kraju, np. z Gdańska, Sieradza, Łodzi czy Krakowa.

Świętowanie rozpoczęło tradycyjnie poświęcenie chleba dożynkowego, którym poczęstowani zostali wszyscy mieszkańcy licznie zgromadzeni w namiocie biesiadnym, specjalnie ogrzewanym na tę okazję. Po krótkiej części oficjalnej i przywitaniu zebranych gości, nastąpiła część artystyczna, którą rozpoczęła Ozi-Brass Orkestra, serwując zebranym na dorocznym święcie porcję przyjemnej dla ucha muzyki instrumentalnej. Kolejno dla uczestników wydarzenia wystąpiła gwiazda śląskiej sceny muzycznej Karolina Trela. Nie zabrakło debiutanckiego singla pt. „Tyn fajni Chop”, a na scenie wystąpił znany z teledysku tytułowy „chop” w osobie samego sołtysa Rafała. Żywiołowa i charyzmatyczna piosenkarka porwała zebranych do tańca, śpiewu i wspólnej biesiady, którą kontynuował Brassman Wiesław Zdebski, umilając dalsze obchody swoją muzyką na żywo i śpiewem. W przerwie między występami artystycznymi wygłoszony został referat pt. „Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie”, którego prelegentem był sołtys Niwek. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak wiele tradycji, zwyczajów i umiejętności jest pielęgnowanych od pokoleń wśród mieszkańców tej niewielkiej miejscowości.

O energię do tańców, zabawy i nie tylko zadbały niezawodne panie z KGW Niwki, które przygotowały dla zebranych smaczny poczęstunek na słodko i wytrawny. Częstowano także popcornem, którym zajadali się nie tylko najmłodsi uczestnicy Maisfestu. Kukurydza dominowała także w licznych ozdobach i dekoracjach, również przygotowanych przez członkinie niweckiego KGW.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Na każdego czekał słodki upominek specjalnie upieczony na tę okazję

Na każdego czekał słodki upominek specjalnie upieczony na tę okazję

fot. Błażej Duk

Wspólna biesiada z Karoliną Trelą

Wspólna biesiada z Karoliną Trelą

fot. Błażej Duk

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama