Aktywni w jesiennych wojażach
Prawie 180 osób postanowiło ostatnio po raz dziesiąty uczestniczyć w rajdzie rowerowym "Śladami Petera Schrata". Przypomnijmy, że to artystyczny pseudonim Georga Hauptstocka, niemieckojęzycznego poety mieszkającego w Staniszczach Małych.
Na metę, która była na Amazonce, cykliści przyjechali z Kolonowskiego, Jemielnicy, Zawadzkiego, Staniszcz Małych i Wielkich, Spóroka i Fosowskiego. Jechali też członkowie koła Kamienie Szlachetne ze Strzelec Opolskich, przedstawiciele oddziału zakładowego PTTK oraz koła emerytów. Jednak zanim tam dotarli, mogli zapoznać się m.in. z najstarszą sosną - Anną, znajdującą się na terenie Kolonowskiego, czy pozostałościami po starej cegielni mieszczącej się niedaleko Jaźwina. Ponadto nie zabrakło policyjnej eskorty.
- Gdy dojechaliśmy do ruchliwej szosy strzeleckiej, okazało się, że gęsta mgła mocno ograniczała nam widoczność, co było również niebezpieczne dla tak dużej grupy, która musiała przedostać się na drugą stronę - relacjonuje Ireneusz Ludwig z PTTK Zawadzkie. - Z pomocą przyszła nam miejscowa policja, która pomogła przeprawić się przez szosę. Samochodami z obu stron zatrzymali ruch, tworząc nam bezpieczny szpaler. Dziękujemy panom policjantom za pomoc.
Będąc na miejscu, każda z grup otrzymała posiłek turystyczny, po porannej aktywności. Tej nie zabrakło również później podczas zabaw i konkursów rowerowego, plastycznego, rzutem lotkami, piłkami i krążkami. Ponadto recytowano wiersze Petera Schrata. Uczestnicy rajdu odjechali z pucharami, dyplomami oraz nagrodami.
Na młodzieżowym zlocie
Warto wspomnieć, że pod koniec września odbył się 43 Zlot Młodzieży Szkolnej "Góra św. Anny 2024” – zorganizowany także przez OZ PTTK w Zawadzkiem. Wzięli w nim udział młodzi podróżnicy ze szkół z Zawadzkiego, Kolonowskiego, Staniszcz Wielkich, Fosowskiego, Staniszcz Małych oraz Spóroka. Głównym celem zlotu było zapoznanie się młodzieży z historią regionu. Zarówno zabytki, jak i przyroda Góry św. Anny takim wypadom sprzyjają.
Pierwszym etapem był przyjazd do Czarnocina. Stamtąd szlakiem turystycznym uczestnicy poszli przez Porębę na Górę św. Anny. W Domu Pielgrzyma czekał na nich ciepły posiłek. Zorganizowano dla młodych wędrowców test wiedzy historyczno-krajoznawczej. Wszyscy wrócili ze wspaniałymi wspomnieniami.
Poznając Bieszczady
Miłośnicy wojaży z PTTK niedawno odwiedzili także Bieszczady. Przez cztery dni zapoznali się z pięknymi terenami tego regionu. Jednak zanim tam dotarli, pierwszym punktem ich podróży był Tarnów, gdzie zobaczyli najważniejsze miejsca znajdujące się na rynku tego zabytkowego miasta. Kolejna była Solina, która była ich miejscem zakwaterowania oraz miejscem wypadowym w bieszczadzkie rejony.
Dla uczestników był to intensywny czas. Zobaczyli, zdobyli i wybrali się w takie miejsca jak: bieszczadzka kolejka na trasie Majdan-Balnica, Brzegi Dolne, z których wyruszyli górskim rajem na Brzegi Górne - Chatkę Puchatka - Połonina Wetlińska. Z Ustrzyk Górnych wspinali się na Tarnicę, a inni wybrali się do Mucznego zobaczyć żubry. Ostatniego dnia udali się do Polańczyka, gdzie czekał ich rejs statkiem po Jeziorze Solińskim.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze