Kolejne gąski dołączą do szlaku
Gęsi szlak powstał w 2019 roku z inicjatywy gąsiorowickich społeczników. Początkowo liczył 16 gąsek wykonanych ze stopu brązu, ale z czasem dołączyły do nich dwie kolejne i jeszcze jedna - prywatna. A teraz będą jeszcze dwie: czyli w sumie 21. Każda z nich jest inna, posiadają różne atrybuty nawiązujące do swojej lokalizacji bądź historii wsi.
- Planujemy, że do października dwie kolejne gąski dołączą do pozostałych - mówi Mateusz Stróżyk, prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi Gąsiorowice. - Jedna z nich ma upamiętniać jubileusz 700-lecia Gąsiorowic i stanie w centrum miejscowości. A o drugiej na razie się nie wypowiem, bo to ma być niespodzianka.
Stowarzyszenie pozyskało na projekt "Rozwój gęsiego szlaku” dofinansowanie w wysokości 8 tysięcy złotych z Urzędu Marszałkowskiego. To na razie tylko na figurki. Bo wszystkie wcześniejsze gąski mają umieszczone obok kody QR, które sczytane telefonem odsyłają na stronę YouTube, gdzie zamieszczone są krótkie filmiki z gawędą na temat historii, przyrody i bogactwa kulturowego wioski. Stowarzyszenie ma w planach kolejne filmiki, a co więcej - planuje, by Szlak Gąski został włączony do ogólnopolskiej sieci questów, czyli gier terenowych połączonych z telefoniczną aplikacją. Trwają starania o pozyskanie dotacji na ten cel.
Rozbudowa szlaku to nie jedyna inicjatywa gąsiorowickiego stowarzyszenia. Jego działacze zapowiadają, że cały najbliższy rok będzie jubileuszowy, a zatem obfitować będzie w wiele wydarzeń. Już 21 września pierwsze z nich - festyn "Gąska w Unii Europejskiej", na który również udało się pozyskać wsparcie 10 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego. Będą animacje dla dzieci, zabawa taneczna dla dorosłych i konkurs.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze