Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:46
Reklama Filplast

Zabrali do domu kawałek Japonii. Uczestnicy wykonali japońskie latawce i składali origami

W miniony wtorek odbyło się czwarte już spotkanie będące częścią projektu "Cały świat w nas... czyli: poznajemy naszych sąsiadów". Tym razem uczestnicy zebrali się w Siedlcu, skąd wyruszyli w podróż do oddalonej o ponad 8 tysięcy kilometrów Japonii.
Zabrali do domu kawałek Japonii. Uczestnicy wykonali japońskie latawce i składali origami
Uczestnicy wykonali japońskie latawce i składali origami

Zabrali do domu kawałek Japonii

Przewodnicy po kraju kwitnącej wiśni byli niezwykli - to Barbara i Masakatsu Yoshida. Polsko-japońskie małżeństwo kilka lat temu przeprowadziło się do Poznowic, choć sporo czasu spędza jeszcze w Łodzi, gdzie pan Masakatsu wykłada na Uniwersytecie Łódzkim. Razem z żoną propagują kulturę Japonii w różnych częściach Polski.

Japończycy tkwią bardzo w swojej tradycji i tego zazdroszczą im mieszkańcy innych krajów. Goście opowiadali między innymi o tradycyjnych japońskich strojach - kimonie i jego letniej wersji, jukacie. Co ciekawe, do przewiązania kimona używa się specjalnego pasa, który ma aż 3,5 metra. Te tradycyjne stroje noszą wszyscy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, małe dzieci i seniorzy. Do tego obowiązkowo buty na drewnianej podeszwie. Gdy dzieci osiągną odpowiedni wiek, czyli mniej więcej 3 lata, uczą się, jak prawidłowo poskładać kimono, ponieważ przechowuje się je nie w szafie, a... w papierowej kopercie w szufladzie komody. W Japonii z uwagi na częste trzęsienia ziemi nie ma szaf, a właśnie niskie komody.

Potem wszyscy uczestnicy dostali za zadanie pomalować w dowolny sposób rybę (karpia), z której później składali latawiec. W międzyczasie trwała opowieść o zwyczajach i obyczajach Japonii - o ślubach, szkole, codziennym życiu. Następnie przyszedł czas na naukę składania origami, a sensei (czyli nauczyciel) jest w tej sprawie prawdziwym ekspertem. Wydał nawet książkę o origami. Uczestnicy, a byli to zarówno mali, jak i duzi, wykonali m.in. czapkę samuraja czy rybę. W Japonii ludzie mają bardzo duży szacunek do drugiego człowieka oraz do przedmiotów, ponieważ powstały one przy udziale ludzkich rąk. Dlatego latawce i złożone origami z pewnością znajdą swoje miejsce w domach uczestników tego niezwykłego spotkania. 

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama