Na ten dzień strzelczanie już nie mogli się doczekać. Prace związane z modernizacją rozpoczęły się w marcu br., pierwotne termin oddania inwestycji do użytku wyznaczony był na czerwiec 2025. A jednak okazało się wykonawca mocno się pośpieszył. 15 sierpnia, w dniu otwarcia, na miejscu zjawiły się tłumy, czemu dodatkowo sprzyja też wolny wstęp.
Co się zmieniło? Wiele. Przebudowa była konieczna. Strzelecki basen letni wybudowany został bowiem jeszcze przed II wojną światową i jego głównym mankamentem był brak systemu filtrowania wody. Obsługa musiała ręcznie czyścić basen i tak samo serwować chlor, co w dłuższym czasie użytkowania było nieefektywne i bywało, że zdarzały się glony... Teraz gwarantowana jest dobra jakość wody na cały sezon.
Kolejnym powodem modernizacji były pękające betonowe dno i ściany basenów. Remont przeszły wszystkie trzy niecki. Zostały wyłożone stalą nierdzewną – której dodatkowym atutem jest to, że się nagrzewa i trzyma ciepło - i specjalną folią basenową.
Prace odbywały się w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Pozostawiono elementy historyczne, które nadają kąpielisku unikatowy charakter: 5-metrową skocznię, zabytkowe prysznice przy niecce, fontannę, posągi ryb, płaskorzeźbę twarzy dziecka. Wszystkie zostały odrestaurowane. Pojawiły się też nowe atrakcje: m.in. dysze do hydromasażu i bicze wodne, a średnią nieckę zamieniono na wodny plac zabaw dla dzieci ze zjeżdżalnią. Zamontowano też panele fotowoltaiczne, dzięki którym woda jest częściowo podgrzewana. Ponadto na nowo zagospodarowano teren obok basenu: powstały duże boiska do piłki plażowej,
W dniu otwarcia dla kapiących się przygotowano dodatkowe atrakcje: m.in. turniej piłki plażowej, darmowe dmuchańce, poczęstunek lemoniadą i loterię fantową, w której można było wygrać upominki i gadżety przydatne na basenie i plaży.
Przebudowa basenu kosztowała 14 mln zł, gminie udało się jednak pozyskać na nią 10 mln zł dofinansowania z Polskiego Ładu.
Komentarze