Uczyli się ratować ludzkie życie
W miniony piątek w świetlicy wiejskiej w Jemielnicy zorganizowane zostały warsztaty przez miejscowych druhów oraz ratownika medycznego. Uczestniczyć w nich mógł każdy, kto chciał się nauczyć się lub odświeżyć wiedzę i praktykę z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
- Uczestnicy spotkania mogli poznać i praktykować podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, a także dowiedzieli się jak rozpoznawać i reagować w przypadku zdarzeń nagłych zagrażających życiu lub zdrowiu, tj. padaczka, udar, zawał - informuje Mariusz Szopa z OSP w Jemielnicy.
Jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, nie trzeba nikogo przekonywać. Czasem liczą się minuty.
- Dla nas medyków to również jest ważne, że ktoś podejmuje się tego zadania przed nami - mówi Marcin Ignacy ratownik medyczny i członek OSP Jemielnica. - Wtedy jest większa na przeżycie tego człowieka. Przyjmuje się, że pierwsze cztery minuty są najważniejsze, gdyż po tym czasie nasz mózg zaczyna obumierać, ponieważ brakuje mu krążenia, tlenu i przestają funkcjonować nasze organizmy. Dlatego tak ważne, by w tym czasie podjąć akcję resuscytacyjną krążeniowo- oddechową, bo możemy uratować komuś życie. A przede wszystkim nie bać się, że zrobimy komuś przy tym krzywdę.
Ponadto strażacy zauważają, że obowiązkiem każdego obywatela jest udzielenie pierwszej pomocy. Jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.
- Za nieudzielenie pierwszej pomocy grozi kara nawet do 3 lat więzienia. Jednak same wezwanie ratowników już jest traktowane jako udzielenie pomocy - zaznacza pan Mariusz.
Natomiast w niedzielę miejscowi ochotnicy zorganizowali Dni Otwarte swojej jednostki. Mieszkańcy przychodzili, by zapoznać się ze sprzętem, czy także poćwiczyć pierwszą pomoc na fantomach.
- Najbardziej skupialiśmy się na pokazach pierwszej pomocy - mówią druhowie z Jemielnicy. - W myśl tytułu projektu "Świadome Społeczeństwo - Bezpieczne Społeczeństwo" wierzymy, że takiej wiedzy nigdy za wiele, a znajomość podstawowych zasad pierwszej pomocy przedmedycznej znacznie podniesie poziom bezpieczeństwa w naszym najbliższym otoczeniu. Przy okazji chcieliśmy pokazać mieszkańcom, czym się zajmujemy na co dzień. Nie tylko podczas wypadków, czy pożarów, ale i przy spokojnej rozmowie zaprezentować sprzęt jaki mamy w posiadaniu czy nasze umiejętności.
Zorganizowana spotkania były realizowane z projektu w ramach programu "Działaj Lokalnie", z którego OSP Jemielnica otrzymała dofinansowanie na zakup kompletu fantomów osoby dorosłej i dziecka i niemowlęcia.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze