Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:29
Reklama GZMK Czad

Zawadzkie chce się związać ze specjalną strefą ekonomiczną

Gmina Zawadzkie chce podpisać umowę z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Liczy, że KSSE wypromuje jej tereny inwestycyjne.
Zawadzkie chce się związać ze specjalną strefą ekonomiczną
Michał Rytel podczas owocnego spotkania z Hubertem Ibromem burmistrzem Ujazdu oraz wiceprezesem KSSE i prezesem podstrefy gliwickiej Jackiem Bialikiem

Autor: arch. prywatne

Zawadzkie chce się związać ze specjalną strefą ekonomiczną

Gmina Zawadzkie od lat nosi miano jednej z najgorzej sytuowanych w województwie i kraju. W raporcie GUS z 2019 roku uznana została nawet za najbiedniejszą. Czas prosperity przeżywała w okresie funkcjonowania huty, wraz z jej likwidacją przyszły dla gminy gorsze czasy.

Aktualnie sytuacja gminy także nie napawa optymizmem. Cieniem kładzie się na niej decyzja o likwidacji największego zakładu pracy w Zawadzkiem - Walcowni Rur "Andrzej". WRA dawała zatrudnienie kilkuset pracownikom i gwarantowała wysokie wpływy do budżetu zawadzczańskiego samorządu.

Zawadzkie musi szukać nowych inwestorów na swoje tereny, by zapewnić byt mieszkańcom i w dobrej kondycji utrzymać finanse gminne. Pomóc w tym ma Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE), która zarządza już wyodrębnionymi administracyjnie obszarami gospodarczymi w gminach Ujazd czy Strzelce Opolskie.

Specyfika działania strefy ekonomicznej polega na tym, że w jej obrębie prowadzenie działalności gospodarczej odbywa się na szczególnych, preferencyjnych warunkach. Zachęty dla potencjalnych inwestorów ograniczone są do określonych terenów. Na przykład w obrębie strefy nowi inwestorzy mogą przez określony czas płacić niższe podatki.

- Chcemy podpisać umowę z KSSE. Jestem już po dwóch spotkaniach z jej wiceprezesem Jackiem Bialikiem - informuje Michał Rytel, burmistrz Zawadzkiego. - Podczas pierwszej rozmowy obecny był także Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu. Mieliśmy okazję wspólnie debatować nad problemami związanymi z pozyskiwaniem inwestorów, rozwojem oraz sytuacją społeczną. KSEE to podmiot, który może pomóc w pozyskaniu inwestorów. Trzeba pamiętać, że jest najlepszą strefą ekonomiczną w Polsce - wskazuje Rytel.

Burmistrz Zawadzkiego na portalu społecznościowym poinformował, że spotkał się też z senatorem Beniaminem Godylą, posłanką Moniką Rosą, wojewodą opolską Moniką Jurek czy wicewojewodą Piotrem Pośpiechem, a także z senatorem Zygmuntem Frankiewiczem, który przez wiele lat był prezydentem Gliwic. Jak podkreśla Rytel, wszyscy jego rozmówcy chcą pomóc gminie Zawadzkie w rozwoju.

Mieszkańcy Zawadzkiego liczą no to, że spotkania burmistrza z prominentami przełożą się dla gminy na oczekiwany rozwój.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

J
Jan 02.08.2024 11:06
Oj Smoku dlaczego ty nie kandydowałeś na burmistrza?Byłoby wszystko w normalnym języku dla zwykłych mieszkańców.
S
Smok 02.08.2024 10:33
To jest krok w dobrym kierunku. Pisałem ostatnio o nowoczesnym zakładzie pracy dla tysiąca pracowników. Trzymam kciuki za powodzenie projektu. Przydałoby się teraz więcej informacji o konkretnych planach, kto, gdzie, kiedy i jak? I koniecznie w normalnym języku dla zwykłych mieszkańców. Np.: koło cmentarza powstanie Dino, na skrzyżowaniu do starego kościoła powstanie Mrówka, a na Nowych Łąkach montażownia BMW. A przy okazji, co z pociągiem do Tarnowskich Gór? Mamy świetną okazję, by wpleść weń samorząd województwa (a nawet dwóch) z nośnym hasłem: "Pociągiem z Opola prosto na lotnisko" - a że po drodze zahaczy o Zawadzkie, nikt nawet wiedzieć nie musi.
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama