Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:05
Reklama GZMK Czad

Gdy na urlopie potrzebny jest lekarz. Co wtedy zrobić?

Gdzie szukać pomocy na urlopie w kraju? Co powinna zrobić osoba ubezpieczona, kiedy pogorszy się jej stan zdrowia, dokąd ma się udać?
Gdy na urlopie potrzebny jest lekarz. Co wtedy zrobić?
Oby na urlopie pomoc medyczna nikomu nie była potrzebna

Autor: pixabay.com

Gdy na urlopie potrzebny jest lekarz

Nasi Czytelnicy, którzy podróżują po Polsce, często na początku sezonu urlopowego zadają te pytania. Odpowiedzi na nie udziela Barbara Pawlos, rzecznik prasowy Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

- W dniach od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 18.00, możemy udać się do dowolnej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), posiadającej kontrakt z NFZ, gdzie skorzystamy z bezpłatnych świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej - informuje rzeczniczka. - Po godzinach pracy przychodni, czyli od godz. 18.00 do godz. 8.00 rano następnego dnia oraz przez całą dobę, w soboty, niedziele i święta oraz inne dni ustawowo wolne od pracy, możemy skorzystać ze świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W sytuacji nagłej, wymagającej natychmiastowej interwencji medycznej, należy zgłosić się do szpitalnej izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego. Jeśli stan zdrowia jest cięższy, w szczególności, jeżeli doszło do utraty przytomności, zaburzeń świadomości, otwartych złamań - niezwłocznie wzywajmy zespół ratownictwa medycznego.

Kiedy powinniśmy wezwać karetkę?

- Wezwanie zespołu ratownictwa medycznego powinno mieć miejsce wyłącznie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, lub w stanach nagłych mogących prowadzić do istotnego uszczerbku zdrowia. Do takich przypadków należą np. utrata przytomności, drgawki, nasilona duszność, masywny krwotok, porażenie prądem, nagły, ostry ból, zaburzenia rytmu serca, rozległa rana będąca efektem urazu - wymienia rzeczniczka.

Jakie dane podajemy dyspozytorowi?

- Aby wezwać zespół ratownictwa medycznego, należy wybrać numer telefonu: 999 lub 112 - europejski numer alarmowy. Najważniejsze informacje, które należy podać po zgłoszeniu dyspozytora, to: powód wezwania karetki, dokładny adres zdarzenia, punkty orientacyjne, kto potrzebuje pomocy (liczba poszkodowanych), stan poszkodowanego (czy osoba jest przytomna, czy oddycha, czy ma wyczuwalny puls), kto wzywa zespół, numer telefonu. Rozmowę należy zakończyć dopiero po potwierdzeniu przez dyspozytora przyjęcia wezwania - przypomina Barbara Pawlos. - Należy pamiętać, że SOR-y udzielają pomocy medycznej osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowia, które są przywożone przez karetkę lub zgłaszają się same. SOR nie zastępuje jednak lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Lekarz SOR kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. W razie potrzeby SOR przekazuje pacjenta do leczenia szpitalnego.

Zdarza się, że podczas wakacji zaboli nas ząb. Co wtedy? Czy dentysta nas przyjmie?

- Jeżeli boli nas ząb, to ma­my prawo zgłoszenia się do każdego gabinetu stomatologicznego, mającego pod­pisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dodatkowo w dni powszednie od godz. 19.00 do 7.00 rano, w sobotę, niedzielę i święta całodobowo w większych miastach, jak również w niektórych miejscowościach wypoczynkowych zapewniony jest dyżur bólowy w zakresie stomatologicznej pomocy doraźnej - pełnią go ambulatoria stomatologicz­ne udzielające świadczeń w na­głych przypadkach. Dyżur stomatologiczny na Opolszczyźnie pełnią Zakład Usług Medycznych KAMMED w Brzegu przy ul. Ziemi Tarnowskiej oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej PARTNER-DENTAL Marcin Marasek w Zdzieszowicach przy ul. Nowej.

A skąd mamy wiedzieć, gdzie jest ośrodek zdrowia, w którym przyjmie nas lekarz rodzinny, albo gdzie znajduje się najbliższa placówka noc­nej i świątecznej opieki zdro­wotnej poza terenem naszego zamieszkania?

- Najlepiej zadzwonić na Telefoniczną Informację Pacjenta. Pod bezpłatnym numerem 800 190 590, działającym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, można uzyskać informację m.in. o nocnej i świątecznej opiece lekarskiej, najbliższym SOR oraz aptece, w której dostępny jest potrzebny lek.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama