Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:16
Reklama GZMK Czad

Fabryka domów jednorodzinnych powstaje w Jemielnicy. Jak będzie działać?

Firma Zimmermann-Haus z Jemielnicy buduje fabrykę domów szkieletowych. Rocznie powstanie tu 500 domów, a docelowo przybędzie niemal 200 miejsc pracy.
Fabryka domów jednorodzinnych powstaje w Jemielnicy. Jak będzie działać?
Powstająca fabryka domów prefabrykowanych jest pierwszą tak dużą inwestycją w obrębie jemielnickiej strefy przemysłowej

Autor: SGK

W Jemielnicy powstaje fabryka domów jednorodzinnych

Firma Zimmermann-Haus na rynku polskim działa blisko 20 lat. Specjalizuje się w budowie nowoczesnych oraz energooszczędnych domów szkieletowych w technologii wzorowanej na krajach skandynawskich i zachodnich.

Obecnie na terenie jemielnickiej strefy przemysłowej buduje fabrykę domów prefabrykowanych. Na działce o wielkości 1 ha stanie hala produkcyjna wraz z zapleczem socjalnym. Jak zapowiada prezes firmy, będzie to najnowocześniejsza fabryka domów na Śląsku.

- Hala produkcyjna będzie mieć zainstalowany system wentylacji powietrza wraz z pełną rekuperacją, by poprawić warunki pracy - mówi Jan Dymek, prezes firmy Zimmermann-Haus. - Fabryka będzie zautomatyzowana, a nowoczesne maszyny zniwelują hałas. Naszym nadrzędnym celem jest poprawa warunków pracy i jakości pracy, gdyż zależy nam, aby pracownicy byli zadowoleni oraz wydajni. Chcemy, by dożyli starości w dobrej formie i kondycji. Efektem pośrednim tej inwestycji będą zwiększone możliwości produkcyjne - dodaje.

Dom szkieletowy czy murowany?

Większość ludzi, myśląc o budowie domu, bierze najpierw pod uwagę tradycyjną formę, jaką jest dom murowany. Jednak coraz bardziej na popularności zyskuje budownictwo w technologii szkieletowej, które na pierwszy rzut oka przypomina domy tradycyjne. Natomiast jego podstawą jest drewno konstrukcyjne.

Domy szkieletowe powstają szybciej niż tradycyjne. Składają się z gotowych elementów. Ich cena jest atrakcyjniejsza. Obecnie budowa domu pod klucz o powierzchni 100 mkw to koszt ok. 413 tys. zł.

- Dom jesteśmy w stanie oddać od podpisania umowy w ciągu 9 miesięcy. Średni okres budowy domu murowanego to 28 miesięcy - mówi Jan Dymek. - Montaż domu szkieletowego trwa do dwóch dni roboczych, potem wchodzą kolejne ekipy. Mamy coraz więcej elementów prefabrykowanych, co pozwala na precyzyjność prac i szybkość wykonania. Ponadto zapewniamy stałość ceny, a przy budowie domu murowanego musimy liczyć się z wahaniem cen materiałów.

Jednym kliknięciem kupisz dom

Co ciekawe, firma z Jemielnicy uruchomiła aplikację, przez którą można kupić dom.

- Młode pokolenie coraz częściej decyduje się kupować nasze domy poprzez aplikację - przyznaje prezes Zimmermann-Haus. - Można wybrać się na wirtualny spacer, skonfigurować dom pod siebie. Nie trzeba wychodzić z domu, wystarczy zdecydować się na wybrany projekt i kliknąć.

Okazuje się, że po takie rozwiązanie chętnie sięga też wiele małżeństw z długoletnim stażem.

- Wśród klientów mamy nawet 80-latków, którzy są zachwyceni, żyjąc w nowoczesnym domu - dodaje Jan Dymek.

Praca dla prawie 200 osób

Aktualnie w ciągu roku firma buduje 150 domów, co plasuje ją wśród liderów na krajowym rynku producentów domów.

- Widzimy ogromny potencjał na rynku polskim. Wiąże się to również z tym, że 95 proc. budów jest wykonywanych przez naszych pracowników. Aktualnie mamy jednak ograniczony zasięg do 350 kilometrów - mówi Jan Dymek.

Z roku na rok Zimmermann-Haus zatrudnia więcej pracowników. Kolejne miejsca pracy powstaną w nowej fabryce.

- Obecnie zatrudniamy ponad 180 pracowników. Szacujemy, że gdy powstanie nowa hala zatrudnienie wzrośnie o 100 proc., a załoga będzie liczyć około 350 osób - wylicza prezes. - Planujemy zatrudniać także kobiety, które nie będą wykonywać trudnej, fizycznej pracy.

Na inwestycji zyska również gmina Jemielnica, której zależy na rozwijaniu lokalnej strefy przemysłowej.

- Cieszę się z tej inwestycji i z tego, że w naszej strefie inwestycyjnej zaczyna tętnić życie gospodarcze - mówi wójt Marcin Wycisło. - W tej chwili uzbrajamy ten obszar, budujemy sieć kanalizacyjną i rozbudowujemy sieć wodociągową. Oczywiście będziemy się starali wykonać również drogę do strefy - zapewnia.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama