Andrzej Buła startował w 2. miejsca listy Koalicji Obywatelskiej i uzyskał drugi wynik spośród kandydatów - blisko 66 tys. głosów. Ponad 60 tys. głosów dostał na terenie samego województwa opolskiego. Jako, że w ramach podziału mandatów w okręgu nr 12 KO dostała dwa mandaty, Andrzej Buła bierze drugi z nich. Pierwszy obejmie Bogdan Zdrojewski, który uzyskał 310 tys. głosów.
Urząd marszałkowski informuje, że do czasu zwołania nadzwyczajnej sesji, na której dojdzie do zmiany marszałka, Andrzej Buła nie komentuje faktu, że zdobył mandat europosła. W kuluarach słychać, że o przejęcie jego dotychczasowej funkcji zabiega trzech jego zastępców: Zbigniew Kubalańca, Szymon Ogłaza i Robert Węgrzyn.
Andrzej Buła i Bogdan Zdrojewski z KO to dwóch z sześciu przedstawicieli, jakich w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego będą miały województwa opolskie i dolnośląskie. Listę tę uzupełniają Michał Dworczyk i Anna Zalewska z PiS, Stanisław Tyszka z Konfederacji oraz Krzysztof Śmiszek z Lewicy.
W gronie największych przegranych w naszym okręgu są Beata Kempa z Suwerennej Polski oraz Róża Thun z Polski 2050. Kempa startując jako nr 2 listy PiS uzyskała trzeci wynik na liście i nie obroniła mandatu europosłanki. Z kolei lista Trzeciej Drogi, której przewodziła Róża Thun, uzyskała zbyt słaby wynik, aby uczestniczyć w podziale mandatów. Europosłanka Polski 2050 także żegna się z Brukselą.
Jak głosował powiat strzelecki w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024? O tym przeczytasz od wtorku 11 czerwca w nowym wydaniu "Strzelca Opolskiego".
Komentarze