Sztuka kluczem do porozumienia
Na te pytania próbują odpowiadać artyści z różnych zakątków Europy, co roku w innym kraju organizując wystawy swoich dzieł, dając świadectwo, że uniwersalny język sztuki nie potrzebuje tłumacza.
- Najpierw, w 2022 roku, było Soest w Niemczech i wystawa pt. "Europa Freiheit Grenzenlos”, rok później - Bangor w Wielkiej Brytanii i "Human Bridges”. Dziś spotykamy się w moich ukochanych Strzelcach Opolskich, gdzie możemy oglądać wystawę "Części całości” – mówi Adam Michalik, artysta i kurator wystawy prezentowanej w Strzeleckim Ośrodku Kultury.
W galerii SOK zawisły obrazy Niemców, Brytyjczyków, Ukraińców, Białorusinów i Polaków. Każdy dołożył swoją część do wielokulturowej, wielonarodowej, zmiennej całości.
- Moje dzieła przedstawiają płynącą rzekę, symbol przychodzenia i odchodzenia, wszystkiego, co się staje i przemija – mówi Mauga Houba-Hausherr, autorka "Pejzażu nad Odrą”.
Użyte przez nią ekspresywna czerwień, głęboki granat i akwamaryna kontrastują z rozmytym w czarno-bieli pejzażem przemysłowym Jordana L Rodgersa.
- Czerpię inspirację z kominów fabryk, wielkich pieców i szybów kopalnianych – zdradza artysta. – Rysunek węglem najlepiej oddaje scenerię hutniczego miasta.
Jakże znowu stojącego w opozycji do wykonanej przez Hannesa Hüttemanna farbą akrylową i lakierem natryskowym pracy na drewnianym panelu, przedstawiającej płaskie abstrakcyjne kształty i linie układające się w harmonijną kompozycję o kojących niebiesko-zielonych barwach.
Ten spokój z kolei mąci uosobiony acz niekształtny strach wyzierający zza głowy kobiety ukazanej na płótnie Katarzyny Pieruch i wtórujący mu nastrojem portret straconego bojownika ruchu oporu w faszystowskich Niemczech pędzla Hartmuta Luxa.
Każde następne prezentowane dzieło dopełnia całości zarówno pod względem podejmowanej różnorodnej tematyki, jak i techniki twórczej.
Najbardziej symbolicznym i wymownym akcentem wystawy wydaje się jednak obraz Adama Michalika "3X3”.
- Nawiązuje do cyklu trzech wystaw. Przedstawia trzy miejsca i charakterystyczne budowle każdego z miast – wyjaśnia strzelczanin. – To razem dziewięć obiektów surrealistycznego miasta, które – jak każda metropolia – może w przyszłości się rozrosnąć o nowe gmachy. To symboliczna zapowiedź kolejnych międzynarodowych wystaw – dodaje.
Wernisaż wystawy "Części całości” odbył się 31 maja, w przeddzień Dni Ziemi Strzeleckiej. Ekspozycja będzie dostępna w galerii SOK do końca sierpnia.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze