Jak zaznaczają strzeleccy policjanci, zasłonięci ekranem monitora hejterzy nie mogą czuć się bezkarnie. Każda publikacja w sieci zostawia ślad. - Coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem wylewania hejtu na funkcjonariuszy publicznych - mówi Dorota Janać ze strzeleckiej policji.
- Tak też było 12 września 2022 roku, kiedy to na Facebooku strzeleckiej policji został opublikowany post, który opisywał prewencyjne działania „Trzeźwy poranek”. Pod postem pojawiło się zdjęcie z wizerunkiem dziesięciu policjantów Wydziału Ruchu Drogowego. Tego samego dnia osoba obserwująca profil społecznościowy umieściła komentarz, który naruszał godność osobistą funkcjonariuszy - opisuje pani rzecznik.
Mundurowi ustalili, że autorką tego komentarza jest 31-letnia mieszkanka Opoczna. Usłyszała zarzut znieważenia mundurowych.
- Podczas przesłuchania podejrzana tłumaczyła się, że w jej mniemaniu był to normalny komentarz, który został nieprawidłowo odebrany - informuje Dorota Janać. - W tej sprawie Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich orzekł w ubiegłym tygodniu wyrok. 31-latka każdemu ze znieważonych przez nią policjantów musi zapłacić 500 złotych, więc łącznie kara wyniesie 5000 złotych. Nadto musi ponieść koszty sądowe. Na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich mają pojawić się jej przeprosiny wobec znieważonych policjantów ruchu drogowego - wylicza Dorota Janać.
- Będziemy stanowczo reagowali i wyciągali konsekwencje wobec osób, które swoim postępowaniem lub słowem godzą w policyjny mundur - zapowiada rzeczniczka strzeleckiej policji. - Niewielu internautów zdaje sobie sprawę z faktu, że pisząc obraźliwe teksty popełniają przestępstwo. Prawo mówi bowiem jasno, że kto znieważa funkcjonariusza publicznego podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze