Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:48
Reklama Filplast

Ryszard Froń przez 34 lata przewodniczył radzie w Leśnicy. "Czas na młodsze pokolenie"

Po 34 latach z radą miejską w Leśnicy i stanowiskiem jej przewodniczącego, które piastował nieprzerwanie od początku, pożegnał się Ryszard Froń.
Ryszard Froń przez 34 lata przewodniczył radzie w Leśnicy. "Czas na młodsze pokolenie"
Wieloletni przewodniczący leśnickiej rady miejskiej Ryszard Froń z burmistrzem Leśnicy Łukaszem Jastrzembskim. - Jestem przekonany, że pan Ryszard dla wielu będzie przykładem, jak samorządowiec, w tym przypadku radny i przewodniczący rady, powinien pracować - podkreśla burmistrz

Autor: Gmina Leśnica

Ryszard Froń przewodniczył radzie miejskiej w Leśnicy przez trzydzieści cztery lata

Utworzenie rad gmin umożliwiła reforma samorządowa przeprowadzona w 1990 roku. - Wiedzieliśmy, że odbędą się wybory samorządowe, pierwsze całkowicie wolne po 1989 roku - mówi Ryszard Froń, wieloletni przewodniczący rady miejskiej w Leśnicy. - Wtedy również, po wielu latach batalii, obok innych komitetów, powstała mniejszość niemiecka, z której listy m.in. mi zaproponowano start w tych wyborach do rady gminy. Oczywiście, inicjatorem tej całej "układanki" w gminie Leśnica był wieloletni poseł Helmut Paisdzior, który z zaangażowaniem podchodził do każdego kandydata, odwiedzał, namawiał. Zgodziłem się, w konsekwencji wygrałem i stało się, że zaproponowano mi stanowisko przewodniczącego.

Furtka do nowej rzeczywistości

Wybory przeprowadzono 27 maja 1990 roku, a działalność samorządowa rozpoczęła się na dobre. Dodajmy, że burmistrzem Leśnicy został wówczas śp. Hubert Kurzał.

- Trudno opisać słowami atmosferę, która towarzyszyła początkowi lat dziewięćdziesiątych - wspomina Ryszard Froń. - To było otwarcie na zupełnie inny, nieznany wcześniej świat, całkiem nowe możliwości, kontakty zagraniczne... Choć euforia była niesamowita, trzeba było skoncentrować się na pracy u podstaw, co w gminie Leśnica wyglądało dosłownie. Pamiętam, jak rozpoczynaliśmy budowę wodociągów, bo nie wszystkie miejscowości były nimi objęte, czy jak rozbudowywaliśmy kanalizację sanitarną. Były to działania niewidoczne, ale bardzo ważne, bo pierwsze takie, które mogły podnieść byt mieszkańcom.

Przyszły też większe inwestycje.

- Jedną z pierwszych była adaptacja starego budynku weterynarii w Leśnicy na przedszkole - wskazuje wieloletni przewodniczący leśnickiej rady miejskiej. - To było bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ gmina nie była w stanie sama udźwignąć finansowo tego zadania, ale pojawili się sponsorzy, którzy chcieli pomóc. Te pieniądze trzeba było jakoś pokierować, żeby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Powstała wtedy funkcjonująca do dziś Fundacja Ziemi Leśnickiej, na której koncie lokowano środki i ostatecznie sfinansowano to zadanie.

- W pamięci zapadła mi również przebudowa remizy strażackiej w Lichyni, która była wielkim dziełem, bo wiązała się z ogromnym zaangażowaniem mieszkańców - dodaje pan Ryszard. - Na naszej drodze stanęła też budowa nowego gimnazjum, która dla gminy Leśnica była potężną inwestycją. Przebudowaliśmy m.in. część budynku, który przejęliśmy od ówczesnego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, postawiliśmy jeden nowy budynek, dobudowaliśmy halę sportową. Kosztowało to 12 mln zł. Musieliśmy znaleźć te pieniądze, a nie było to takie proste, bo Polska nie należała jeszcze do Unii Europejskiej. Tych działań aż do dziś było dużo więcej, ale właśnie te pierwsze pokazały, że to, co wcześniej wygląda nierealnie, może się ziścić.

Jak podkreśla Ryszard Froń, wielką zmianę spowodowało przystąpienie w 2004 roku Polski do Unii Europejskiej.

- Dzięki temu, że leśnicki urząd funkcjonował bardzo dobrze, najpierw pod rządami burmistrza Huberta Kurzała, a później burmistrza Łukasza Jastrzembskiego, i przygotowywano projekty, na które gmina pozyskiwała dofinansowania, nadeszła niesamowita zmiana jakościowa - mówi. - Mamy wybudowany nowy park w Leśnicy, odrestaurowany rynek, przebudowane kąpielisko... Na to wszystko były potrzebne środki finansowe.

- Oczywiście, cały czas oczkiem w głowie było szkolnictwo, bo przeznaczyliśmy ogromne pieniądze na inwestycje w szkołach, które podlegają gminie - dopowiada wieloletni przewodniczący leśnickiej rady miejskiej. - Co ważne, zmodernizowaliśmy również większość zniszczonych dróg gminnych, choć bolączką wciąż pozostaje stan dróg powiatowych, których w gminie Leśnica mamy bardzo dużo. Mimo tego i wielu innych wyzwań mogę powiedzieć, że przez lata udało nam się wyjść z szarości, z jaką mierzyliśmy się na początku.

Pałeczkę trzeba przekazać młodszym

Co zadecydowało o rezygnacji?

- Pierwszą kwestią jest PESEL, którego nie da się przeskoczyć, a drugą sprawą jest to, że należy patrzeć przyszłościowo, a przyszłością są młodzi ludzie, którzy mają swoje aspiracje i chcieliby brać udział w życiu samorządowym - podkreśla Ryszard Froń. - Te 34 lata w radzie i jako jej przewodniczący będę wspominać bardzo dobrze. Zawsze wychodziliśmy z założenia, że zgoda buduje i w myśl tego działaliśmy na rzecz gminy oraz dobra jej mieszkańców. Chciałbym podziękować wszystkim, z którymi miałem okazję współpracować przez te wszystkie lata, bo wszystko, co udało nam się osiągnąć, jest efektem pracy zespołowej. Tak właśnie wygląda samorządność, dlatego pragnę życzyć nowej radzie kontynuacji polityki, która była prowadzona do tej pory, wielu słusznych decyzji, a przede wszystkim zgody.

Nowy przewodniczący rady miejskiej w Leśnicy zostanie wybrany podczas sesji zaprzysięgającej, którą zaplanowano na 6 maja.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
słabe opady śniegu

Temperatura: 1°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama