Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:55
Reklama Filplast

Kim jest Michał Rytel - nowy burmistrz Zawadzkiego?

Na początku maja w gminie Zawadzkie odbędzie się zaprzysiężenie radnych nowej kadencji i burmistrza. Jak wiadomo, funkcję włodarza będzie pełnił Michał Rytel, który w dniu wyborów samorządowych sprawił sobie niezwykły prezent urodzinowy, przekonując do siebie 59% głosujących mieszkańców, pokonując przy tym trzech swoich kontrkandydatów. Kim jest, co robił i jakie ma plany nowo wybrany burmistrz?
Kim jest Michał Rytel - nowy burmistrz Zawadzkiego?
Michał Rytel wygrał wybory w pierwszej turze, uzyskując 59 proc. głosów

Autor: arch. prywatne

Kim jest Michał Rytel - nowy burmistrz Zawadzkiego?

Michał Rytel nie jest rodowitym zawadzczaninem. W gminie mieszka od kilkunastu lat, a przywiodła go w te strony miłość.

- Mam żonę i dwóch wspaniałych urwisów. Jeden syn ma 9 lat, a drugi 3. Dzień przed wyborami, 6 kwietnia, obchodziłem 42. urodziny. W Zawadzkiem mieszkam od 12 lat, wcześniej moim przystankiem był Wrocław, gdzie pracowałem w sektorze prywatnym na stanowisku kierowniczym - mówi Michał Rytel, nowy burmistrz gminy Zawadzkie. - Po kilku latach od poznania żony przywędrowałem do gminy.

Jak wspomina, już od samego początku zakochał się nie tylko w żonie, ale i urokliwych miejscach w gminie.

- Od początku mi się tu podobało. Gmina ma swoje tradycje, które warto wydobyć na światło dzienne. Łączą się tu trzy kultury: Niemców, Polaków i Ślązaków, i trzeba doceniać tę różnorodność - podkreśla Rytel.

- Od momentu, gdy tu się przeprowadziłem, przez kilka lat pomagałem teściom w pracy w kręgielni. Potem natomiast skupiłem się na własnej działalności gospodarczej - opowiada nowy burmistrz, który w kończącej się kadencji odgrywał rolę radnego. - Po roku pracy w kręgielni przyszła propozycja wystartowania w wyborach na radnego z komitetu Nowe Zawadzkie. Udało mi się wejść do rady i zacząć działać. Faktem jest to, że początkowo forsowałem małe sprawy, dla niektórych może mniej istotne, ale z czasem podniosłem sobie poprzeczkę - zaznacza. - Dobrym egzaminem była również pandemia koronawirusa, kiedy jako radny przygotowałem uchwały o zwalnianiu z podatku przedsiębiorców. Udało się je wdrożyć. Udało się także utworzyć stowarzyszenie "Prosto do celu", które organizowało zbiórki dla dzieci czy rozdawało komputery w okresie pandemii.

Po kilku latach sprawowania funkcji radnego przyszła myśl o zostaniu burmistrzem.

- Nie była to pochopna decyzja, podejmowana przed wyborami. Po 2 lub 3 latach bycia radnym rozmawiałem z żoną, że jeśli tyle udało mi się już osiągnąć, to co by było, gdybym startował na burmistrza... Wtedy po raz pierwszy zasiana została ta myśl - opowiada Michał Rytel. - Dlatego mam świadomość tego, co mnie czeka i że będzie to ciężka praca, wykonywana na rzecz mieszkańców. Funkcja burmistrza wymaga podejmowania trudnych decyzji, nie polega tylko na rozdawaniu, jest to bardzo odpowiedzialne stanowisko. Dziękuję wyborcom, dzięki którym zostałem burmistrzem. Obdarzyli mnie kredytem zaufania, dlatego zamierzam oddać całe serce i podejść do tego profesjonalnie. Mam pewne zamierzenia, które można na start mieszkańcom zaoferować. Dla mnie to też nowa sytuacja, przeniesienie się o kilka poziomów wyżej w porównaniu z rolą radnego, co wiąże się również z większą odpowiedzialnością - dodaje.

Czy Michał Rytel ma obawy związane z nowym stanowiskiem?

- Strach w sytuacji człowieka inteligentnego jest sprzymierzeńcem. Każdy posiada swoje obawy, ale jeśli jesteśmy w stanie je przepracować i przekuć w kolejny bodziec do działania, to wszystko potoczy się dobrze. Wiadomo, że na starcie nie stworzymy wielkich inwestycji. Gmina na ten rok budżet ma już zatwierdzony, dlatego ruchy z dużymi zadaniami są ograniczone. Najpierw trzeba zacząć od małych spraw, które będą widoczne dla oczu - twierdzi.

A jak wyobraża sobie pierwsze dni urzędowania w magistracie. Czy planuje zmiany?

- Najpierw zamierzam się wdrożyć. Dla mnie jest to nowa materia. Muszę ponownie, od innej strony poznać urząd i jego pracowników. Nigdy nie byłem urzędnikiem, więc nie mogę być od nich mądrzejszy. Będę starał się pracownikom dać rozwinąć skrzydła, by poszerzali swoje umiejętności. To, że przychodzę jako ktoś nowy, nie oznacza, że urzędnicy stracą pracę.

Gmina Zawadzkie ma swoje niedoskonałości i bolączki. Nad jakimi sprawami w pierwszej kolejności chciałby pochylić się nowy burmistrz?

- Widzimy, w jakim stanie są w gminie drogi. Wiele z nich jest w fatalnym stanie, dlatego będziemy starać się je remontować. W kadencji chciałbym się zająć basenem letnim w Zawadzkiem. Zająć się trzeba będzie Domem Kultury czy powstaniem Wiejskiego Centrum Kultury w Żędowicach - zapowiada. - Ponadto każda inwestycja w Zawadzkiem powinna być szyta na miarę potrzeb. Wybudować coś lub postawić to jedno, a znaleźć środki na utrzymanie to drugi aspekt.

Michała Rytla czeka 5 lat sprawowania najważniejszej funkcji w gminie. Jakim zamierza być burmistrzem dla mieszkańców?

- To niełatwe pytanie. Startując na to stanowisko, obiecałem sobie, że będę dobrym i sprawiedliwym burmistrzem dla mieszkańców gminy. Cały czas powtarzam, że gminę łączą trzy miejscowości: Kielcza, Żędowice i Zawadzkie, a wydaje mi się, że czasami się o tym zapominało - mówi. - Nie będę zamykał się dla mieszkańców. Liczę na ich zaufanie. Przede mną ciężka praca, by się wdrożyć. Chciałbym po zakończeniu sprawowania urzędu coś po sobie zostawić, by moja rodzina była ze mnie dumna.

Czego życzyć wybranemu na nową kadencję burmistrzowi?

- Przede wszystkim powodzenia - mówi Michał Rytel. - Można również jak w sporcie: 10 proc. talentu, 10 proc. szczęścia, a 80 proc. ciężkiej pracy. To wszystko złoży się na sukces.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama