Strzelce Opolskie
Waldemar Piontek, kandydat na burmistrza Strzelec Opolskich z Komitetu Wyborczego Wyborców Ziemia Strzelecka
Jedną z pierwszych decyzji, jakie podejmę, będzie realizacja najważniejszego postulatu: wsłuchania się w głos mieszkańców. Utworzę Biuro Dialogu Obywatelskiego, bez zatrudniania dodatkowych urzędników. To najlepsza metoda na pobudzenie inicjatyw oddolnych i rozpoznanie potrzeb społecznych. Będzie to też wsparcie organizacji pozarządowych, które najlepiej wiedzą, czego potrzeba mieszkańcom i gdzie powinny trafić pieniądze podatników. Rolą tego biura będzie organizacja konsultacji, kampanii, realizacja inicjatyw obywatelskich i akcji edukacyjnych. Nasi mieszkańcy mają też doskonałe pomysły na wykorzystanie chociażby lokali będących w dyspozycji gminy. Biuro będzie idealnym miejscem, by wysłuchać tych sugestii i propozycji.
Drugi niezwykle istotny cel to budownictwo mieszkaniowe, co ważne - na każdą kieszeń. To co najmniej 200 mieszkań pod klucz, w ciągu najbliższych 5 lat. Bloki w okolicach ul. Kazimierza Wielkiego to propozycja dla strzelczan ze zdolnością czynszową. Natomiast z myślą o rodzinach w największej potrzebie, zrealizuję inwestycję przy ul. Moniuszki, gdzie planowane są mieszkania komunalne. Wiem też, gdzie zlokalizować budownictwo jednorodzinne na już uzbrojonych terenach.
Po trzecie – mam pomysł na miasto, w którym każdy znajdzie swoją przestrzeń: rodziny na aktywny wypoczynek, a dzieci i młodzież na atrakcyjne spędzanie czasu. Zacznę od budowy zjeżdżalni na basenie, uatrakcyjnię też place zabaw. Kalendarz wydarzeń miejskich uzupełnię o wydarzenia, których będą oczekiwać sami mieszkańcy, także wsłuchując się w głos seniorów. Dla nich utworzę nowe miejsca pobytu dziennego.
Henryk Rudner, kandydat na burmistrza Strzelec Opolskich z KWW Śląscy Samorządowcy
Moje trzy podstawowe cele na najbliższą kadencję:
1. Budownictwo:
- wielorodzinne - budowa budynku komunalnego przy ul. Moniuszki, budowa budynku z mieszkaniami na wynajem w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, a w przypadku pozyskania kolejnych środków – budowa kolejnych tego typu budynków - łącznie w budynkach powstanie do 200 mieszkań,
- jednorodzinne – sprzedaż uzbrojonych działek przy ul. Miodowej i doprowadzenie do wybudowania 18-tu budynków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej,
- infrastruktura – opracowanie wieloletniego planu uzbrajania terenów pod zabudowę na terenie gminy i jego realizacja w minimum czterech obszarach,
- dążenie do samowystarczalności energetycznej gminy - Strzelecki Klaster Energetyczny,
- termomodernizacja istniejących budynków mieszkalnych, w tym wspieranie prywatnych właścicieli nieruchomości w działaniach termomodernizacyjnych,
- aktywizacja mieszkańców w dbałości o swoje otoczenie – kwitnące i zielone Strzelce,
- budowa szlaków rowerowych na terenie miasta i gminy.
2. Promocja:
- pozyskiwanie inwestorów na gminnych terenach przemysłowych, np. obszar Warmątowice, obszar Brzezina,
- turystyczne wykorzystanie naszej lokalizacji na trasie historycznej drogi królewskiej (Via Regia) oraz jako miasta członkowskiego Nowej Hanzy.
3. Zdrowie, seniorzy, osoby niepełnosprawne:
- edukacja i programy zdrowotne, organizacja centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży,
- organizacja opieki wytchnieniowej w tym poza miejscem zamieszkania wraz z punktem konsultacyjnym.
To moje główne cele na najbliższą kadencję. Inne równie ważne i o które będą usilnie zabiegał, np. budowa obwodnicy miasta, remonty lub budowy dróg gminnych, zależą od pozyskania środków zewnętrznych na ich realizację lub współfinansowanie.
Jan Wróblewski, kandydat na burmistrza Strzelec Opolskich z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska
1. Wyznaczenie i uzbrajanie nowych terenów inwestycyjnych
Przedsiębiorcy są ważną siłą rozwoju społeczno-gospodarczego. Nowe inwestycje to poprawa stanu infrastruktury, zwiększenie poziomu zatrudnienia oraz wzrost dochodów samorządu. Mają one również wpływ na powstrzymanie migracji młodych ludzi do większych aglomeracji.
2. Budowa budynków mieszkalnych
Będziemy budować mieszkania na wynajem o umiarkowanym czynszu dla osób dysponujących środkami na regularne opłacanie czynszu, których dochody są jednak za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na własne mieszkanie. Mieszkania komunalne, które będą zaspokajały potrzeby mieszkaniowe mieszkańców, których nie stać na opłacenie lokalu prywatnego. Mieszkania socjalne skierowane do osób niepełnosprawnych, niesamodzielnych, w kryzysie bezdomności.
3. Rewitalizacja kulturowa parku miejskiego
Strzelecki park - zielone serce miasta. Zorganizujemy różne strefy aktywności funkcji rekreacyjnych i społecznych. Będziemy organizować wydarzenia kulturalne w przestrzeni parku z udziałem m.in. zespołów młodzieżowych działających w naszej gminie. Zwiększymy ilość imprez masowych, pokazów kina plenerowego. Wypracujemy flagowy festiwal dla naszego miasta.
Zawadzkie
Marcin Freinik, kandydat na burmistrza Zawadzkiego z KWW Nasza Gmina
Odmówił odpowiedzi na pytanie redakcji "Strzelca Opolskiego".
Michał Rytel, kandydat na burmistrza Zawadzkiego z KWW Michała Rytla "Zróbmy to"
Dla gminy bardzo ważne jest, aby wszystkie podejmowanie przedsięwzięcia były dobrze przemyślane i nie prowadziły do wzrostu zadłużenia. Jest wiele inwestycji, które planuję zrealizować, dlatego wskazanie 3 konkretnych działań jest bardzo trudne.
Ważnym zadaniem jest wykonanie kompleksowego remont budynku byłej szkoły w Żędowicach wraz z budową strażnicy OSP. W wyniku tego działania powstanie Wiejskie Centrum Kultury, które pozwoli na integrację lokalnej społeczności. Istotnym przedsięwzięciem jest także modernizacja basenu letniego wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu. Jest to jedyny taki obiekt w gminie, a przebudowa jest konieczna i pozwoli na wzrost jego atrakcyjności.
Planuję także zainicjować powstanie klubu dziecięcego w Kielczy, co zwiększy ilość miejsc opieki dla dzieci do lat 3. Priorytetowo zamierzam także podchodzić do remontów dróg gminnych, aby każdy mógł spokojnie i bezpiecznie dojechać do domu. Chcę przy tym jednocześnie prowadzić politykę MAŁYCH SPRAW (szybka i sprawna naprawa dziury w drodze czy uszkodzonej huśtawki), które mają wielkie znaczenie dla mieszkańców.
Adam Saternus, kandydat na burmistrza Zawadzkiego z KWW Adama Saternusa
W moim programie wyborczym przedstawiłem nie ogólnikowe slogany, ale konkretne zadania, które jeżeli pozwolą na to mieszkańcy gminy, zostaną zrealizowane.
Może ktoś z mieszkańców zapytać, skąd wezmę środki na realizację tych zadań, bo od wielu już lat jest jedna i ta sama narracja, że budżet gminy jest taki, że na wszystko brakuje. Niestety nikt nie miał pomysłu na wdrożenie działań, które w znaczącym stopniu po pierwsze ustabilizują budżet, a po drugie znacznie go podwyższą.
Takie działania to między innymi:
Stworzenie w urzędzie miejskim mocnego kilkuosobowego zespołu ds. pozyskiwania środków zewnętrznych, w tej chwili jest to jeden pracownik, który ma jeszcze wiele innych obowiązków.
Zmiana podejścia do procedur zamówień publicznych, tak aby na starcie nie wykluczać naszych firm lokalnych, które są znacznie tańsze, a jakość zawsze jest wyższa.
Sprzedaż terenów gminnych wyłącznie po ich wcześniejszym przekształceniu na tereny o wyższej wartości rynkowej np. produkcyjne, magazynowe, pod fotowoltaikę itp.
Mariusz Stachowski, kandydat na burmistrza Zawadzkiego z KWW Mariusza Stachowskiego
Kandydując na to zaszczytne stanowisko, należy mieć na uwadze możliwości finansowe gminy, dlatego przez ostatnie pięć lat starałem się zrobić wszystko, aby ograniczyć wydatki związane z kosztami utrzymania wszystkich budynków i obiektów będących własnością gminy Zawadzkie.
Jeśli zostanę burmistrzem Zawadzkiego na następną kadencję, to w pierwszej kolejności zamierzam dokończyć prace mające na celu obniżenie kosztów utrzymania wszystkich budynków i obiektów użyteczności publicznej w naszej gminie, wyposażając je w systemy fotowoltaiki wraz z magazynami energii, aby docelowo wypracowane oszczędności przeznaczyć na budowę i remonty dróg i chodników.
Drugim istotnym dla rozwoju gminy zadaniem jest przekonanie właścicieli terenów inwestycyjnych do sprzedaży działek potencjalnym przyszłym inwestorom, a następnie ich uzbrojenie w celu stworzenia nowych miejsc pracy oraz utrzymanie ulg i różnych form wsparcia dla przedsiębiorców funkcjonujących na terenie naszej gminy.
Trzecim ważnym dla mnie obszarem, którym zamierzam się zająć w nadchodzącej kadencji, jest dobro każdej rodziny zamieszkującej gminę Zawadzkie. Chciałbym, aby każdy niezależnie od wieku, znalazł tu idealne warunki do życia, rozwoju osobistego i rekreacji.
Ujazd
Hubert Ibrom, kandydat na burmistrza Ujazdu z KWW Śląscy Samorządowcy
Celem na kolejną kadencję jest dalszy, pozytywny rozwój gminy Ujazd, który zapoczątkowaliśmy w ostatnich latach. Program skupia się wokół kilku najważniejszych punktów:
- minimalizacja kosztów bieżących, m.in. poprzez rozwój OZE, oraz ich dodatkowa optymalizacja, przy jednoczesnym zwiększaniu dochodów gminy poprzez ściąganie nowych inwestorów, a także mieszkańców,
- maksymalizacja inwestycji, bo jesteśmy ambitnymi mieszkańcami i mamy wiele planów oraz marzeń do realizacji,
- pozyskiwanie jak największych dofinansowań zewnętrznych na inwestycje, bo dzięki temu zrealizujemy ich więcej.
Wszystkie te punkty realizowaliśmy już w obecnej kadencji. Przyczyniliśmy się do powstania kompleksu farm fotowoltaicznych, jesteśmy drugą gminą zaraz po Opolu, która wydaje najwięcej na inwestycje w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, jesteśmy piątą gminą w Polsce, która ściąga najwięcej środków zewnętrznych na realizację inwestycji, w ostatnich latach jedynie nowi, pozyskani inwestorzy płacą ponad 6,5 mln zł podatków do budżetu naszej gminy, a co równie ważne, systematyczne zmniejszamy nasze zadłużenie w stosunku do wielkości budżetu.
Paweł Michalski, kandydat na burmistrza Ujazdu z KWW Nowy Ujazd
Decyzję o kandydowaniu na burmistrza Ujazdu podjąłem, ponieważ jako rzemieślnik uważam, iż nadszedł czas, aby słowa i obietnice przekuwać w czyny. W naszej gminie jest ogromny potencjał ludzki, gospodarczy i rolny. Chcę poprzez swoje zaangażowanie umożliwić jego pełny rozwój. Zależy mi na realizacji wszystkich moich postulatów. Gdybym jednak miał określić je w trzech punktach, to wyglądałoby to następująco:
- rozbudowa drogi Starostrzeleckiej, budowa dróg transportu rolnego oraz budowa kładki pieszo-rowerowej przez Kanał Gliwicki i rzekę Kłodnica w Niezdrowicach. Inwestycje te poprawią infrastrukturę drogową dla osób pracujących w Strefie Aktywności Gospodarczej gminy Ujazd, jak również tych, którzy prowadzą gospodarstwa rolne. Ponadto znacznie zwiększy się atrakcyjność gminy pod względem turystycznym i rekreacyjnym,
- budowa nowoczesnego przedszkola w Ujeździe i poprawa infrastruktury oświatowej w gminie. To z kolei jest inwestycją w przyszłość naszych najmłodszych mieszkańców,
- budowa pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią jako istotny element infrastruktury sportowej, umożliwiający rozwój sportowy dzieci i młodzieży z całej gminy.
Agata Trusz, kandydatka na burmistrza Ujazdu z KWW Agaty Trusz
Posiadam czternastoletnie doświadczenie w pracy samorządowej. Jako radna uczestniczyłam w pracach Komisji Kultury, Oświaty i Spraw Społecznych, Komisji Budżetowej oraz Komisji Rewizyjnej. Od kilkunastu lat pracuję jako nauczyciel w Publicznej Szkole Podstawowej w Ujeździe oraz działam w Stowarzyszeniu Miłośników Ujazdu. Doświadczenie zawodowe i zaangażowanie w działalność społeczną przyczyniły się do mojej decyzji dotyczącej startu w wyborach na stanowisko burmistrza Ujazdu. Chcę móc nadal pracować dla mieszkańców naszej gminy, mieć wpływ na realizację już rozpoczętych działań oraz nowych pomysłów. To trudne zadanie, aby realnie sprostać oczekiwaniom wszystkich mieszkańców, przy równoczesnych ograniczeniach budżetowych. Niemniej jednak warto dbać o dalszy rozwój infrastruktury lokalnej oraz powiatowej (w tym chodniki, drogi, oświetlenie uliczne, ścieżki rowerowe), wspierać szkoły, przedszkola, żłobek oraz wszelkie koncepcje oświatowe, propagować lokalny biznes i inicjatywy, które tworzą miejsca pracy. Niezwykle ważnym aspektem dla mnie jest również poprawa praktycznego dostępu do opieki medycznej, propagowanie i wdrażanie w naszej społeczności programów prozdrowotnych, profilaktycznych i społecznych, wspieranie inicjatyw na rzecz kultury, sportu i rekreacji.
Jemielnica
Mateusz Stróżyk, kandydat na wójta gminy Jemielnica z KWW 7 Sołectw
Przedstawiamy trzy kluczowe postulaty dla rozwoju naszej gminy w ramach komitetu KWW 7 Sołectw:
- Rozbudowa infrastruktury drogowej, oświetleniowej i kanalizacyjnej, a szczególnie poprawa bezpieczeństwa pieszych i kierowców poprzez modernizację dróg oraz budowę nowych chodników.
- Wydłużenie godzin pracy przedszkola w oddziałach zamiejscowych, czyli elastyczność w organizacji czasu opieki nad najmłodszymi mieszkańcami.
- Powstanie instytucji Gminnego Domu Kultury, czyli miejsca spotkań, integracji i rozwoju kulturalnego dla wszystkich mieszkańców, wspierające lokalną twórczość i tradycje, pozyskujące zewnętrzne środki finansowe.
Razem możemy budować lepszą przyszłość naszej gminy. Gmina bliżej ludzi!
Marcin Wycisło, kandydat na wójta gminy Jemielnica z KWW Śląscy Samorządowcy
Pragnę przedstawić główne kierunki działania i zadania do zrealizowania w najbliższych latach.
- Zadania inwestycyjne do realizacji na najbliższy czas to: Budowa nowoczesnych hal sportowych przy szkołach podstawowych w Jemielnicy i Piotrówce. Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej wraz z instalacją OZE w Łaziskach, w Gąsiorowicach i w Centawie. Termomodernizacja budynków PSP Jemielnica wraz z instalacją OZE. Termomodernizacje budynków OSP na terenie Gminy Jemielnica wraz z wymianą źródeł ogrzewania. Uzbrajanie w niezbędną infrastrukturę terenów mieszkaniowych – nowo powstałe zabudowane ulice. Budowa drogi wraz z uzbrojeniem strefy inwestycyjnej w Jemielnicy. Wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne na terenie gminy Jemielnica.
- Rozwój gminy Jemielnica: Zrównoważony rozwój Gminy Jemielnica – inwestycje we wszystkich sołectwach. Pozyskiwanie dla gminy na cele inwestycyjne zewnętrznych środków finansowych (FEO - Fundusze Europejskie Województwa Opolskiego, PROW, programy rządowe). Pozyskiwanie zewnętrznych środków finansowych i udział w projektach skierowanych dla Mieszkańców – projekty społeczne – dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów.
Nabyte doświadczenie dwóch kadencji, wiedzę i umiejętności chcę jak najlepiej wykorzystać z jak największym pożytkiem dla naszej wspólnoty samorządowej. Wasz kandydat na Wójta na kolejną kadencję.
Izbicko
Marzena Baksik, kandydatka na wójta gminy Izbicko z KWW Śląscy Samorządowcy
Poprawa stanu budynków gminnych ze szczególnym uwzględnieniem budynków związanych z oświatą.
Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w Gminie poprzez wymianę oraz rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, wdrożenie stałego programu dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenach nieskanalizowanych.
Rozwijanie działalności organizacji pozarządowych, stowarzyszeń z terenu gminy Izbicko poprzez wsparcie finansowe oraz pomoc w pozyskiwaniu środków.
Krzysztof Cegielski, kandydat na wójta gminy Izbicko z KWW "Działajmy razem"
Likwidacja składowiska odpadów niebezpiecznych w Otmicach. Jest to priorytet, nie tylko ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców Otmic, ale jest to realne zagrożenie dla całej Gminy. Najwyższy czas, by należycie zająć się tym problemem, zanim będziemy do tego zmuszeni. Jestem już po rozmowie z Wojewodą Moniką Jurek oraz Opolskim Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska Wojciechem Jarczakiem i ustaliliśmy plan, jak ruszyć do przodu.
Budowa gminnej oczyszczalni ścieków, która pozwoli Gminie uniezależnić się i samodzielnie kształtować kwestię opłat oraz zintensyfikowanie prac w zakresie budowy kanalizacji sanitarnej i modernizacji sieci wodociągowej w sołectwach Siedlec, Sprzęcice, Poznowice. Rozwój w tej dziedzinie musi następować szybciej! Mieszkańcy nie mogą czekać dekadami na kanalizację.
Poprawa bezpieczeństwa i zwiększenie komfortu życia mieszkańców poprzez polepszenie jakości dróg, chodników, rozbudowa oświetlenia ulicznego oraz skuteczna walka z wykluczeniem społecznym i komunikacyjnym.
Leśnica
Łukasz Jastrzembski, kandydat na burmistrza Leśnicy z KWW Śląscy Samorządowcy
Pięć lat nowej kadencji samorządowej w powiązaniu z planowaną kumulacją środków europejskich oraz stabilną sytuacją budżetową gminy Leśnica będzie bardzo aktywnym czasem inwestycyjnym. W każdej miejscowości występują większe i mniejsze potrzeby, które będę starał się realizować, a te największe, na które mamy już dokumentacje techniczne lub właśnie są one tworzone, to m.in. budowa hali sportowej w Raszowej, przebudowa budynku po nieczynnym gimnazjum na Centrum Usług Wspólnych, mieszczące Urząd Miejski i Ośrodek Pomocy Społecznej, budowa klubu wiejskiego w Zalesiu Śląskim, dokończenie budowy kanalizacji w Zalesiu Śląskim i budowa kanalizacji w Lichyni, rewitalizacja tzw. Górnego Rynku w Górze św. Anny, zakup samochodów pożarniczych dla OSP Raszowa, OSP Zalesie Śląskie i OSP Leśnica. Bardzo ważna będzie również współpraca z powiatem strzeleckim w zakresie remontów dróg powiatowych na naszym terenie, a także remonty dróg gminnych oraz dróg transportu rolnego. To tylko wycinek tego, co planuję zrealizować w kolejnych pięciu latach i jestem przekonany, że dzięki dobrej współpracy uda się te plany skutecznie zrealizować.
Kolonowskie
Norbert Koston, kandydat na burmistrza Kolonowskiego z KWW Śląscy Samorządowcy
1. Dokończenie programu przebudowy i modernizacji dróg gminnych, tak aby 100% dróg gminnych zostało doprowadzone do stanu zgodnego z oczekiwaniami mieszkańców, zwiększenie liczby punktów oświetlenia ulicznego, dofinansowanie budowy chodników, działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.
2. Poprawa warunków funkcjonowania placówek oświatowych, w tym w szczególności budowa nowego budynku oddziału przedszkolnego w PSP w Fosowskiem oraz przebudowa dachu w PP w Kolonowskiem, ale również systematyczne wyposażanie placówki oświatowe w potrzebne pomoce edukacyjne, dbałość o ciągłą poprawę jakości edukacji.
3. Działania w zakresie ekologii i transformacji energetycznej, w tym w miarę możliwości zabezpieczenie w 100% potrzeb energetycznych Gminy z własnych źródeł energii odnawialnej, kontynuacja wymiany oświetlenie w obiektach gminnych na lampy LED-owe, wspierania procesu wymiany ogrzewania "węglowego” domów mieszkalnych na ekologiczne, działania na rzecz ograniczenia zużycia energii.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze