Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:11
Reklama GZMK Czad

Powiat strzelecki aktywnie działa na rzecz potrzebujących i ochrony zdrowia

Wsparcie dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych oraz profilaktyka zdrowia i poprawa jakości leczenia to dziedziny, w których powiat strzelecki przeprowadził w ostatnim czasie szereg projektów, widocznie poprawiając jakość życia najbardziej potrzebujących i rozwijając obszar ochrony zdrowia w regionie.
Powiat strzelecki aktywnie działa na rzecz potrzebujących i ochrony zdrowia
Strzelecka porodówka jest najlepsza w województwie według rankingu szpitali położniczych "Głos Matek" Fundacji Rodzić po Ludzku

Strzelecka porodówka najlepsza w województwie!

Szpital Powiatowy im. Prałata J. Glowatzkiego po przejściu procesów dostosowania warunków leczenia i pobytu do standardów europejskich, skupił się na realizacji programów prozdrowotnych. Efektem tych działań była m.in. nagroda przyznana placówce w 2023 roku w rankingu szpitali położniczych "Głos Matek” Fundacji Rodzić po Ludzku, która od lat walczy o jak najlepsze warunki rodzenia i opieki okołoporodowej. 

Strzelecki szpital zajął w tym rankingu pierwsze miejsce w województwie opolskim z 70 punktami na 100.

- Placówka została nagrodzona dzięki głosom matek rodzących w naszym szpitalu, które wskazywały, jak wyglądał poród, czy miały zapewniony komfort rodzenia i kontakt z dzieckiem - wskazuje Waldemar Gaida, wicestarosta strzelecki. - To wyróżnienie związane jest też z faktem, że oddział ginekologiczno-położniczy w naszym szpitalu stale podnosi zarówno jakość oferowanych świadczeń, jak i kwalifikacje personelu.

Szpital nie osiada na laurach. Już zakontraktowana została działalność gabinetu uroginekologii, który będzie działał na oddziale ginekologiczno-położniczym. Uruchomienie nowego obszaru leczenia przez placówkę ma znacząco podnieść komfort funkcjonowania kobiet, cierpiących na problemy natury uroginekologicznej.

Nowatorskie programy zdrowotne

Strzelecki szpital realizuje także pilotażowy program "Dobry posiłek”. Jego celem jest zwiększenie dostępności porad żywieniowych oraz wdrożenie optymalnego modelu żywienia w szpitalach.

Na stronie internetowej placówki codziennie publikowane są zdjęcia dwóch posiłków wybranej przez pacjenta diety z danego dnia, a raz w tygodniu jadłospis na cały tydzień z oznaczeniem alergenów.

- Program wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów odnoście do żywienia w szpitalu - podkreśla wicestarosta. - Na podstawie opinii dietetyków i pacjentów szpital wdrożył model żywienia odpowiedni dla leczonych w nim osób.

Jeszcze w tym roku szpital wznowi proces profilaktycznego badania przesiewowego jelita grubego, na które nie jest potrzebne skierowanie. Program jest skierowany dla określonej grupy wiekowej. By wziąć w nim udział, wystarczy zadzwonić do rejestracji lub zgłosić się w holu szpitala. Średnie oczekiwanie na realizację tego badania wynosi około tygodnia, w najdłuższym przypadku - dwa tygodnie.

Nowością w szpitalu jest także możliwość wykonania operacji zaćmy w ramach okulistyki jednego dnia. Zabieg jest wykonywany na oddziale chirurgii przez specjalistę z kliniki oka, a pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.

Rekordowa Biała Sobota

23 marca odbyła się już siódma edycja Białej Soboty. Jest to wydarzenie cyklicznie organizowane przez Zarząd Powiatu Strzeleckiego, podczas którego można skorzystać z bezpłatnych badań lekarskich i konsultacji. Pacjenci, którzy na wizytę umawiali się podczas wcześniejszej rejestracji, mogli skorzystać z konsultacji lekarskich z zakresu endokrynologii, urologii, kardiologii, ortopedii i reumatologii. Zaplanowanych było 300 bezpłatnych wizyt wraz z kompletem koniecznych badań laboratoryjnych oraz USG.

- Wszystkie miejsca zostały wykorzystane w 100 procentach, co bardzo nas cieszy - zapewnia Waldemar Gaida. - Podczas akcji mieszkańcy powiatu mogli również skorzystać z bezpłatnych badań lekarskich i konsultacji.

Powiat czynnie wspiera rodziny potrzebujące pomocy

Wśród wielu zadań realizowanych przez powiat strzelecki potężnym wyzwaniem jest pomoc ludziom pokrzywdzonym przez los. Są wśród niech dzieci, ludzie młodsi i starsi, potrzebujący wsparcia finansowego i życiowego. Powiat może ich wspierać w oparciu o rehabilitację społeczną i zawodową prowadzoną przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Każdego roku Zarząd Powiatu Strzeleckiego przy wsparciu Rady Społecznej do spraw Osób Niepełnosprawnych przedstawia Radzie Powiatu Strzeleckiego plan rzeczowo-finansowy w zakresie wsparcia dla osób niepełnosprawnych.

- Dofinansowanie dotyczy szerokiego spektrum spraw - mówi Janusz Żyłka, członek Zarządu Powiatu Strzeleckiego. - Wspieramy osoby niepełnosprawne, dofinansowując zakup rzeczy pierwszej potrzeby, m.in. pieluchomajtki i inne środki higieniczne, a także przedmioty ortopedyczne, sprzęt rehabilitacyjny, jak łóżka rehabilitacyjne, rowery rehabilitacyjne, maty masujące, wózki inwalidzkie, protezy, ortezy, obuwie ortopedyczne, aparaty słuchowe, wkładki uszne, kule łokciowe, pieluchomajtki, cewniki, balkoniki - wymienia.

Janusz Żyłka podkreśla, że zarządowi powiatu udaje się wesprzeć osoby schorowane o niskich dochodach także w likwidacji barier architektonicznych, np. dofinansowując budowę podjazdów czy dostosowanie łazienek do ich potrzeb.

- Dofinansowujemy także turnusy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych - dodaje. - Wspieramy sport, kulturę, rekreację i turystykę osób niepełnosprawnych. Tylko w 2023 roku wsparcie uzyskały trzy organizacje, łącznie 175 osób. Zorganizowano również piknik integracyjny dla mieszkańców jednego z domów pomocy społecznej oraz dwie wycieczki.

W ciągu ostatnich trzech lat powiat przeznaczył na ten cel przeszło 6 mln zł.

- Mimo że nie wszystkie wnioski można rozpatrzyć pozytywnie, to bardzo wielu ludzi stale uzyskuje pomoc - podkreśla Janusz Żyłka. - Rehabilitacja społeczna ma na celu pomoc osobom niepełnosprawnym w powrocie do uczestnictwa w życiu społecznym.

W ramach rehabilitacji finansowane są Warsztaty Terapii Zajęciowej przysposabiające osoby niepełnosprawne do życia zawodowego, a także szkolenia dla osób niepełnosprawnych i staże zawodowe, wyposażane są stanowiska pracy, a także wypłacane środki na podjęcie działalności gospodarczej.

Wsparcie rodzin zastępczych

Dzieci trafiają do pieczy zastępczej wskutek sytuacji życiowych i zawirowań rodzinnych. Trafiają nie z własnej winy.

- Wciąż poszukujemy ludzi, którzy odważyliby się otworzyć serca na potrzeby dzieci umieszczanych w rodzinach zastępczych - mówi Janusz Żyłka. - Obecnie mamy 66 takich rodzin, ale potrzeba o wiele więcej. Wskutek ich braku, nasze dzieci umieszczane są w domach dziecka na terenie całego kraju. Brakuje miejsc, brakuje ludzi chętnych, a potrzeby rosną. Obecnie 104 dzieci jest umieszczonych w rodzinach zastępczych. Chcę podziękować osobom, które pełnią tę niełatwą służbę względem pokrzywdzonych dzieci. Dziękuję im za otwartość serc i gotowość w dawaniu siebie innym.

W ramach pieczy zastępczej prowadzonej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, rodzinom zastępczym dedykowana jest pomoc koordynatora, psychologa czy prawnika. Rodziny te uzyskują również wsparcie finansowe na dzieci. Środki finansowe, jakie w okresie ostatnich trzech lat powiat przeznaczył na działalność pieczy zastępczej, w tym umieszczanie dzieci w domach dziecka na terenie całego kraju, wyniosły blisko 11 mln zł.

- Mam nadzieję, że i wśród czytających te słowa znajdą się osoby, które spróbują zainteresować się, zapoznać, a w przyszłości zostać rodzicem zastępczym - mówi Janusz Żyłka.

Wyzwanie na przyszłość? Pomoc seniorom

- Czekamy aż w życie wejdzie przepis zakładający deinstytucjonalizację obszaru polityki społecznej, który pozwoli, by domy opieki społecznej zaczęły świadczyć usługi dzienne dla seniorów - mówi Waldemar Gaida. - Powiaty będą mogły wówczas realizować usługi dla osób starszych w strukturze formalnej, czyli zapewniać im codzienną terapię, rehabilitację, opiekę, posiłek, formy aktywności ruchowej, w tym wycieczki, w ramach pobytu dziennego w placówce opiekuńczej.

Wicestarosta dodaje, że projekt ten będzie wiązał się z wdrożeniem polityki wytchnieniowej dla rodzimy i najbliższych seniora.

- Póki co, często jest tak, że dom opieki społecznej jest ostateczną formą pomocy seniorom - wskazuje wicestarosta. - Dopiero kiedy zawiedzie polityka wsparcia rodzinnego i sąsiedzkiego, osoba starsza, często niepełnosprawna ruchowo, trafia do DPS-u w stanie odwodnienia, wychłodzenia, a nawet z odleżynami, wymagając już leczenia.

A tymczasem z usług zakładów opiekuńczo-leczniczych skorzystają osoby, które nie będą musiały na stałe w nich zamieszkiwać, a jedynie korzystać z ich zasobów, czyli opiekunek, rehabilitantów i dietetyków, w ramach dziennego pobytu.

- To jest cel, który będzie nam przyświecał w kolejnych latach, jeśli tylko projekt zostanie wdrożony na poziomie państwowym - zapowiada wicestarosta.


Tłumy chętnych do przebadania się podczas Białej Soboty

Waldemar Gaida, wicestarosta strzelecki

Janusz Żyłka, członek zarządu powiatu strzeleckiego

Powiat wspiera osoby schorowane o niskich dochodach, dofinansowując dostosowanie łazienek do ich potrzeb...

...i zakup sprzętu rehabilitacyjnego

Podopieczni Domu Pomocy Społecznej mogą korzystać z warsztatów terapii zajęciowej


Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: -1°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama