Tym razem zdecydowałem się na kandydowanie do Sejmiku z listy Koalicji Obywatelskiej – ponieważ z pełnym przekonaniem identyfikuję się jej modernizacyjnymi aspiracjami, otwarciem na Europę i gotowością do współpracy bez uprzedzeń. Ze środowiskiem tym związani są mądrzy i otwarci ludzie. Mam nadzieję, że przekonam Mieszkańców Powiatu Strzeleckiego i Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego do oddania 7 kwietnia głosu na ludzi, którzy się na niej znajdują.
KULTURA
Dbałość o wielokulturowy rozwój regionu, oparty na dobrosąsiedzkich relacjach. Stworzenie Produktu Kulturalnego Województwa Opolskiego, z jednej strony opartego na dziedzictwie regionu, a z drugiej – uwzględniającego innowacyjne pomysły twórców. Wzmocnienie oferty programowej instytucji kultury o treści regionalne.
Instytucje kultury dbają o nasze dziedzictwo. Ciągle jednak uciekamy od odpowiedzi na pytanie, co powinno być kulturową marką regionu? - Joseph von Eichendorff świetnie wygląda na tabliczkach z nazwami ulic, ale… - Może należałoby zorganizować oparty na jego nazwisku festiwal poezji, pokazując światu, że on był stąd? Dofinansowania wymagają gminne jednostki, którym często brakuje wsparcia oferowanego w innych regionach przez wojewódzkie domy kultury. Warto zdiagnozować ich problemy i pomóc.
GOSPODARKA
Wspieranie inwestycji pobudzających nowe inicjatywy gospodarcze. Wspieranie rynku pracy poprzez rozszerzenie oferty kształcenia i reorientacji zawodowej dla młodzieży i dorosłych pod kątem potrzeb pracodawców.
Gmina Ujazd jest dobrym przykładem do naśladowania, ale nie wszyscy mają tak dobry dostęp do autostrady. Czy można tworzyć warunki do rozwoju przedsiębiorczości z dala od A4? – Oczywiście, że tak! Trzeba mieć znajomość swoich uwarunkowań, odwagę i upór do realizacji czasami nawet szalonych pomysłów. Kiedyś śmiano się ze mnie, gdy powiedziałem, że zbudujemy w Kolonowskiem oparty na kajakach produkt turystyczny. A teraz wszyscy się nim szczycą!
Rolą samorządu województwa jest wspieranie, m.in. przy pomocy środków europejskich, inicjatyw w zakresie budowy infrastruktury, wspomagającej lokalny biznes, z czego skorzystały nie tylko gminy Ujazd i Kolonowskie. Warto, żeby takie projekty powstawały w całym województwie! Władze regionalne mają wiele instrumentów wsparcia przedsiębiorców i rynku pracy. M.in. przez programy realizowane w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, w urzędach pracy, ale także poprzez Lokalne Grupy Działania.
INFRASTRUKTURA KOMUNIKACYJNA
Modernizacja dróg wojewódzkich, z uwzględnieniem budowy obwodnic w miejscowościach, obciążonych ruchem tranzytowym. Budowa ścieżek rowerowych wzdłuż dróg wojewódzkich. Wzmocnienie oferty przewozów regionalnych, m.in. w zakresie przywrócenia do życia linii kolejowej Fosowskie – Tarnowskie Góry.
Do miejscowości obciążonych ruchem tranzytowym należą zarówno Strzelce Opolskie jak i Zawadzkie. Z tą różnicą, że o budowę obwodnicy Strzelec należy zabiegać w Warszawie (także z udziałem władz województwa!), a w Zawadzkiem należy najpierw przeprowadzić aktualizację planów zagospodarowania przestrzennego w celu wytyczenia obejścia gminy, o którym mówi się już co najmniej od 50 lat. Jakimś pomysłem na przywrócenie ruchu kolejowego do Tarnowskich Gór jest idea połączenie Opola z portem lotniczym Katowice-Pyrzowice. Sprawa jest trudna, bo wymaga współpracy dwóch województw, ale trzeba za nią chodzić!
W rejestrze ważnych do załatwienia spraw nie może zabraknąć budowy ścieżek rowerowych wzdłuż dróg wojewódzkich, z których mogliby skorzystać nie tylko turyści, ale i chcący bezpiecznie dojechać do pracy mieszkańcy naszych miejscowości. O potrzebie budowy tych ścieżek usłyszałem na kilku spotkaniach przedwyborczych, w których wziąłem udział.
BEZPIECZEŃSTWO I OCHRONA ŚRODOWISKA
Wspieranie inwestycji ukierunkowanych na ochronę powietrza, prowadzących do wyeliminowania niskiej emisji. Zabieganie o dokończenie inwestycji z zakresu ochrony przeciwpowodziowej. Wspieranie samorządów gmin w zakresie ochrony przeciw klęskom żywiołowym, m.in. poprzez doposażanie jednostek OSP w sprzęt ratujący zdrowie i życie mieszkańców oraz ich dobytek.
Piękne krajobrazy, zadbane posesje i …nieprzyjemny zapach dymu z kominów, który towarzyszy nam przez większą część roku niemal we wszystkich miejscowościach. – Likwidacja kopciuchów to, po uregulowaniu spraw z zakresu budowy kanalizacji i segregacji odpadów, najważniejsza sprawa do załatwienia w ramach ochrony środowiska w najbliższej kadencji samorządu lokalnego. Nie zapominajmy również o tym, że nie wszystkie nasze gminy są w pełni zabezpieczone przed powodzią. Należy zabiegać o inwestycje w tym zakresie m.in. w Bierawie. Samorząd województwa od wielu lat wspiera strażaków, biorąc udział w doposażaniu jednostek OSP i kierując środki na kursy, podnoszące ich kompetencje. Należy to kontynuować!
DOBRE SĄSIEDZTWO
Wspieranie organizacji pozarządowych w zakresie inicjatyw społecznych w dziedzinie kultury, sportu i turystyki oraz rozwoju obszarów wiejskich, miast i osiedli. Wykorzystanie Lokalnych Grup Działania do budowy opartego na poszanowaniu regionalnej różnorodności społeczeństwa obywatelskiego
25 lat temu zastanawialiśmy się z ówczesnym marszałkiem województwa opolskiego, Stanisławem Jałowieckim, jak zadbać o niezakłamany, wielokulturowy wizerunek naszego regionu. Pół żartem, pół serio rzucił myśl, że powinniśmy razem napisać sztukę teatralną, która pokaże, jacy jesteśmy. Sztukę, która zostanie pokazana w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu i będzie jednym z wielu kamyczków, składających się na budowę mocnego fundamentu regionu dobrego sąsiedztwa.
Opolskie to region wielokulturowy i taki pozostanie. Zrobiliśmy już wiele, aby się wzajemnie zaakceptować – w szkołach, w zakładach pracy i na ulicach. Niedawno przyjęliśmy pod swoje dachy uciekających przed wojną Ukraińców. Ciągle pojawiają się jednak ludzie, którzy próbują nas skłócić. Dajmy im odpór gestem wyciągniętej ręki i szerokim uśmiechem!
Czytając zapisane powyżej słowa zauważycie, że nie odniosłem się do wszystkich istotnych zagadnień. Przed nami kolejna, pięcioletnia kadencja samorządu lokalnego, w której zapewne pojawi się wiele nowych spraw do załatwienia. Mogę jednak zadeklarować, że będę reagować na zgłoszone uwagi i we współpracy z samorządami naszych gmin i powiatów rozwiązywać aktualne problemy.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wspierają mnie w tych wyborach – począwszy od działaczy Koalicji Obywatelskiej, którzy zaprosili mnie na listę, poprzez wiele osób pomagających mi w kampanii, kończąc na tych, którzy otwarcie poparli moją kandydaturę. Jednym z nich jest pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej w Strzelcach Opolskich i senator RP, prof. Gerhard Bartodziej. Teraz kolej na Wyborców. Zapraszam 7 kwietnia!
JÓZEF KOTYŚ
Józef Kotyś, lat 61, urodzony w Strzelcach Opolskich nauczyciel, samorządowiec i animator kultury. W latach 1990 – 1994 oraz 1998 – 2005 burmistrz Kolonowskiego, a w latach 2005 – 2010 wicemarszałek województwa opolskiego, odpowiedzialny za rozwój regionalny i inwestycje z funduszy europejskich na Opolszczyźnie. Inicjator powołania Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, odpowiedzialny m.in. za wsparcie rozwoju branży turystycznej. Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego w latach 2010 – 2018. Pomysłodawca programu „Opolskie – tutaj zostaję!”. Od 2013 r. dyrektor Biblioteki i Centrum Kultury w Kolonowskiem.
Komentarze