Strażacy z OSP w Raszowej podsumowali 2023 rok
Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Raszowej spotkali się ostatnio na zebraniu sprawozdawczym za 2023 rok. Oprócz członków, obecni byli na nim zaproszeni goście, czyli przedstawiciele władz gminy Leśnica, powiatu strzeleckiego, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich, Miejsko-Gminnego Związku OSP Rzeczypospolitej Polskiej w Leśnicy, a także LZS Raszowa. Zarząd jednostki, po przedstawieniu zrealizowanych działań, otrzymał jednogłośne absolutorium.
Aktywność przez cały rok
OSP w Raszowej pod koniec 2023 roku liczyła 202 członków, w tym 38 czynnych, 111 wspierających, dwóch honorowych i 51 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej (MDP) i Dziecięcej Drużyny Pożarniczej (DDP).
- Działają u nas trzy sekcje czynne, dwie Kobiece Drużyny Pożarnicze, dwie MDP, a także jedna DDP - precyzuje Marcin Murlowski, prezes OSP w Raszowej.
Strażacy byli wzywani do 27 zdarzeń, sześciu pożarów, 21 miejscowych zagrożeń i jednego zgłoszenia, które okazało się fałszywym.
- Braliśmy też udział w ćwiczeniach, jednych w leśnictwie Bażany na terenie nadleśnictwa Kluczbork i drugich, z zakresu ratownictwa wodnego, na kąpielisku w Leśnicy - mówi prezes OSP w Raszowej.
Oprócz tego, druhowie podnosili swoje kwalifikacje, uczestnicząc we własnych szkoleniach, a także tych, organizowanych przez KP PSP w Strzelcach Opolskich. Dodatkowo włączyli się m.in. w zabezpieczenie imprez na terenie gminy Leśnica, brali udział w różnych uroczystościach i wydarzeniach, czy zorganizowali Bal Strażaka oraz zabawę andrzejkową.
- Tradycyjnie w okresie jesiennym odbył się przegląd gaśnic dla naszych mieszkańców - dopowiada Marcin Murlowski. - Każdy chętny mógł sprawdzić i zalegalizować swoją gaśnicę, a przeglądu dokonała specjalistyczna firma z Kędzierzyna-Koźla.
Ważne jest również pozyskiwanie sprzętu. Dzięki różnym źródłom finansowania, w 2023 roku jednostka zakupiła sprzęt ratowniczo-gaśniczy i umundurowanie bojowe.
Projekty dla młodych druhów
OSP w Raszowej udało się zrealizować dwa projekty, ukierunkowane na integrację MDP i DDP, choć warto zaznaczyć, że inicjatyw było więcej. To wycieczka do Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, na którą pozyskano dofinansowanie z gminy Leśnica, a także nocowanie w remizie, na które otrzymano dotację z budżetu województwa opolskiego.
- Dodajmy, że nasza MDP i DDP spotykają się systematycznie na zajęciach i treningach, które prowadzą opiekunowie - mówi prezes OSP w Raszowej. - Jestem przekonany, że pozytywnie wpłynie to na dalszy rozwój jednostki, a my nie będziemy musieli martwić się o naszych następców.
Młodzi druhowie uczestniczyli też w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, w którym poszczególne osoby odnosiły sukcesy na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim, a nawet krajowym.
Sukcesów nie brakowało
Jednostce nie można odmówić osiągnięć na zawodach sportowo-pożarniczych, nie tylko na poziomie gminnym. Jedna z drużyn męskich podczas zmagań wojewódzkich, które odbyły się w Oleśnie, zdobyła pierwsze miejsce, broniąc czwarty raz z rzędu tytuł mistrza województwa. Na tych samych zawodach wystartowała również kobieca drużyna, która uplasowała się na drugim miejscu, a także druga drużyna męska, która znalazła się tuż za podium, na czwartym miejscu.
W 2023 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej miały miejsce również zawody krajowe, w których wystartowała drużyna męska. Strażacy zdobyli drugie miejsce i zostali wicemistrzami Polski.
- Było to wspaniałe zwieńczenie naprawdę gorącego okresu przygotowań, ponieważ trenowaliśmy już od wczesnej wiosny, minimum trzy razy w tygodniu - wspomina Marcin Murlowski.
Ponadto, DDP wzięła udział w IV Halowych Zawodach DDP, które odbyły się w Zakrzowie, a MDP, zarówno dziewczęca, jak i chłopięca, uczestniczyła w zawodach sportowo-pożarniczych landu Steiermark w Voitsberg w Austrii.
Strażacy będą starali się o nowy wóz
OSP w Raszowej ma ambitne plany. Wśród nich jest m.in. zakup nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego.
- Przed nami długa i ciężka droga, bo w sumie musimy zdobyć około 1,5 mln zł - przyznaje prezes OSP w Raszowej. - Na ten moment mamy zabezpieczone 300 tys. zł w gminie Leśnica. Z niecierpliwością oczekujemy też informacji o dofinansowaniach rządowych czy unijnych, jednak wszelkie decyzje w związku ze zmianami politycznym zostały mocno opóźnione w czasie.
Jednostka dziękuje wszystkim, którzy pomagają jej w realizacji działań, wspierają finansowo, a także aktywnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w jej życiu.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze