Ponad 40 tys. zł wydadzą na bezdomne zwierzęta
Na gminie ciąży wiele obowiązków. To między innymi: odławianie bezdomnych zwierząt; poszukiwanie dla nich właścicieli; zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku lub oddanie do fundacji zajmujących się adopcją zwierząt; opieka nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie; obligatoryjna sterylizacja i kastracja zwierząt w schronisku dla zwierząt; usypianie ślepych miotów; wskazywanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich; zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.
Gmina w ramach programu kupuje karmę dla wolno żyjących kotów i wydaje ją społecznym opiekunom kotów. W celu kontroli populacji dziko żyjących kotów gmina finansuje zabiegi sterylizacji i kastracji tych zwierząt. Zabiegi będą wykonywane w „Przychodni dla zwierząt Fauna-Jakub Borkowski” w Strzelcach Opolskich, z którą gmina ma podpisaną umowę.
Często zdarza się, że po ulicach błąkają się bezpańskie psy. Jeśli rzeczywiście nie da się ustalić ich właściciela ani znaleźć nowego opiekuna, wówczas gmina ma obowiązek odłowić takie zwierzę. Natomiast w nagłych przypadkach interwencje dotyczące zwierząt należy zgłaszać pod numerem tel. 77/500 56 40, a po godzinach urzędowania wydziałów gminy należy do Komisariatu Policji w Zawadzkiem pod nr tel. 77 461 64 77, a także do lekarza weterynarii Jana Piskonia, pod nr. tel. 502 052 515.
Bezdomne zwierzęta odławiane są przez podmiot prowadzący schronisko dla zwierząt lub przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą w tym zakresie. W przypadku gminy Kolonowskie jest to przedsiębiorstwo Gabrieli Bartoszek z Żędowic. Dalej bezdomne zwierzę kierowane jest do schroniska prowadzonego przez Fundację S.O.S. dla Zwierząt z siedzibą w Chorzowie.
Na gminie ciąży również obowiązek pokrycia kosztów uśpienia ślepych miotów psów lub kotów bezdomnych. Przy czym uśpieniu mogą podlegać wyłącznie zwierzęta, które jeszcze są ślepe i nie ma możliwości zapewnienia dla nich właścicieli; zabieg uśpienia przeprowadza wyłącznie lekarz weterynarii.
Przyjęcie programu to także szansa na znalezienie domu dla porzuconych zwierzaków. Przedsięwzięcie zakłada poszukiwanie dla nich nowych właścicieli poprzez prowadzenie akcji adopcyjnej. Polega ona na stworzeniu elektronicznej bazy danych na stronie internetowej, gdzie zamieszczane są informacje na temat konkretnego zwierzęcia. Te, które nie zostają przygarnięte, trafiają w ostateczności do schroniska.
Na realizację programu w tym roku zabezpieczono w budżecie gminy 42 000 zł.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze