200 lat, panie Ryszardzie!
Ryszard Jendrzejek urodził się 11 grudnia 1921 roku w Sieroniowicach. Skończył tamtejszą szkołę podstawową, po czym kontynuował edukację w szkole zawodowej w Ujeździe, a w 1940 roku zdał egzamin czeladniczy.
W marcu 1941 roku został wcielony do Wehrmachtu i trafił do Francji, do garnizonu w Pfalzburgu koło Strasburga. W sierpniu otrzymał rozkaz wyjazdu na front wschodni w rejon Smoleńska. Został ranny i przewieziono go pociągiem do szpitala w Niemczech. Po rekonwalescencji, w lutym 1943 roku trafił do jednostki zastępczej w Szczecinku, gdzie służył do maja 1943.
Już w lipcu dostał ponowny rozkaz wyjazdu na front, w rejon miejscowości Orzeł koło Kurska. Uczestniczył w bitwie na łuku kurskim. Podczas walk został ponownie ranny, w rękę i pierś, odłamkiem czołgowego pocisku. Pociągiem zostaje przewieziony do szpitala w Gnieźnie. Po wypisie trafia do batalionu w Pile.
W maju 1944 roku po raz kolejny zostaje wysłany na front wschodni, w rejon Kurska. Gdy rozpoczyna się radziecka ofensywa, wojska niemieckie wycofują się, a Ryszard Jendrzejek w czasie odwrotu w rejonie Slustska koło Bobrujska (Białoruś) został schwytany przez partyzantów. Niewiele brakowało, by został przez nich zastrzelony.
Potem, wraz z innymi jeńcami został wywieziony do łagru w Bobrujsku i dalej do Kijowa. Stamtąd trafił do łagru w mieście Mikołajów nad Morzem Czarnym, gdzie przez 5 lat przymusowo pracował w stoczni.
W maju 1949 roku został wypuszczony z niewoli i w sierpniu wrócił do rodzinnego domu w Sieroniowicach.
Rozpoczął pracę w rzeźni. W 1951 roku żeni się z Jadwigą Wollny. Od maja aż do lipca 1964 roku pracuje w Zakładach Przemysłu Jajcarskiego w Gosławicach, następnie w GS Leśnica, Rozmierka i Strzelce Opolskie. Na emeryturę przeszedł w 1982 roku.
Redakcja Strzelca Opolskiego życzy panu Ryszardowi dobrego zdrowia i nieustającej pogody ducha.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze