Mieszkanki Centawy uczestniczyły w warsztatach profilaktyki raka piersi
Bezpłatne spotkanie z przedstawicielkami Fundacji Zdrowy Biust oraz Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ - Małgorzatą Kazimierczyk, Mają Szczombrowską oraz Barbarą Łaboz-Gnoińską - zorganizowane w ramach akcji „Świadoma Dziołcha. Profilaktyka raka piersi”, odbyło się kilka dni temu w świetlicy wiejskiej. Panie wysłuchały bogatej w cenne informacje prelekcji ABC zdrowego biustu i dowiedziały się, jak dbać o siebie aktywnie i zdrowo z portalem Diety NFZ i Akademia NFZ.
Prelegentki zachęcały do korzystania z programów profilaktycznych i właściwego odżywiania, przedstawiły kalendarz badań dla poszczególnych grup wiekowych, a także wskazały pierwsze objawy nowotworu piersi, które powinny wzbudzać niepokój - tj. zmiana zabarwienia i wciąganie skóry, asymetria, zmiana kształtu brodawki (tzw. inwersja) lub wyciek z brodawki sutkowej, który może zawierać w sobie krew, czy też wyczuwalne guzy/zgrubienia.
Najcenniejsza była jednak wiedza i umiejętności, jakie panie zdobyły podczas instruktażu samobadania piersi na fantomach. Kobiety bardzo często unikają samobadania, ponieważ nie wiedzą, jak prawidłowo je wykonać i na co powinny zwracać uwagę. Dzięki takim warsztatom mogą teraz zadbać o siebie, a także przekazać tę wiedzę kobietom ze swojego otoczenia - matkom, córkom, siostrom i przyjaciółkom. Podkreślano także znaczenie grup wsparcia dla kobiet, które zachorowały na nowotwór piersi. Na zakończenie warsztatów każda ich uczestniczka mogła wykonać analizę składu ciała na udostępnionej aparaturze.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet i - niestety - w większości przypadków nadal wykrywanym zbyt późno. W związku z tym, że dotyka głównie kobiet po 50. roku życia, program bezpłatnych badań przesiewowych raka piersi obejmuje grupę kobiet w wieku od 50 do 70 lat. W ostatnich latach jednak to schorzenie coraz częściej dotyka również młodsze panie.
- Bardzo często zdarza się, że na raka chorują już młode kobiety - tłumaczy Małgorzata Kazimierczyk. - Związane jest to również z procesem dojrzewania, który u każdej z nas występuje w innym czasie. Dlatego profilaktykę powinniśmy zaczynać od momentu, kiedy zaczyna się proces dojrzewania. Wówczas dajemy sobie szansę na zdrowe życie.
Współorganizatorem warsztatów było Koło Kobiet w Centawie, którego członkinie przygotowały poczęstunek i ciepłe napoje dla uczestniczek spotkania.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze