Rozmierz i Kadłub depozytariuszami niematerialnego dziedzictwa kulturowego
Na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego jako tradycja z terenów Opolszczyzny wpisane zostało tworzenie krzyżyków z palmy wielkanocnej - certyfikat otrzymała Rozmierz, którą podczas wydarzenia reprezentowała sołtyska Róża Willim i świetlicowa Teresa Chudala.
– Jestem bardzo szczęśliwa, również z tego powodu, że nasze zwyczaje są zauważane w Polsce, że ktoś docenia, że ta tradycja u nas nie zanika i jest wciąż kultywowana – mówi Róża Willim. – To jest dla nas wielkie wyróżnienie, które przypomina też o tym, jak ważne jest, by nie zgubić gdzieś po drodze swojego dziedzictwa.
Z kolei Kadłub otrzymał certyfikat za kultywowanie tradycji skubania pierza na Śląsku Opolskim. Tu decyzję o wpisie na listę odebrała sołtyska Gabriela Puzik, która reprezentowała sołectwo wspólnie ze świetlicową Różą Cedzich.
– Gmina Strzelce Opolskie otrzymała aż trzy certyfikaty, co napawa mnie wielką dumą – zapewnia Gabriela Puzik. – Jestem przekonana, że tradycja skubania pierza u nas nie zaginie, to przecież nasze dziedzictwo – podkreśla.
Ponadto na listę niematerialnego dziedzictwa wpisane zostało zielarstwo i ziołolecznictwo na Śląsku Opolskim. Sygnatariuszami wniosku był Dobrzeń Wielki, Niemodlin, Kadłub i Rozmierz.
Uroczysta gala wręczenia depozytariuszom decyzji o wpisie na tę listę odbyła się w miniony piątek w Zakopanem.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze