O sianiu, zbieraniu, gotowaniu i nie tylko
Aż 24 osoby przechodziły kolejno siedem stacji zadaniowych, rozmieszczonych nie tylko w budynku DFK, ale także w świetlicy wiejskiej i Ośrodku Pomocy Społecznej.
Dzięki temu dzieci miały możliwość poznać różne rodzaje uprawianych w Polsce zbóż, jak również sposoby ich koszenia. Poznali także narzędzia, których nasi przodkowie ponad sto lat temu używali w trakcie żniw. Wiele osób uczestniczących w projekcie po raz pierwszy zobaczyło, jakie cuda można wyczarować mając do dyspozycji kłosy zboża i różnego rodzaju ziarna, na przykład słonecznik, kukurydzę czy fasolę. Ponadto dzieci podczas spotkania poznały piosenkę "Vielen Dank", która przypomina o tym, że za udane zbiory należy koniecznie podziękować. Co więcej, nie są im już także obce nazwy owoców i warzyw, zarówno po polsku, jak i po niemiecku. Produkty te są świetnym źródłem witamin, ale również doskonałym materiałem do tego, by stworzyć ciekawe dekoracje czy konstrukcje.
Nie tylko ozdoby i przedmioty można wykonać z sezonowych darów ogrodu. Są one przede wszystkim składnikiem wielu potraw i dań. Podczas izbickiego święta Erntedank dzieci przygotowały, a potem ze smakiem jadły leczo czy faszerowane cukinie i papryki.
Niestety, wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. By jednak przedłużyć nieco sielską atmosferę, uczestnicy warsztatów zaprezentowali przed swoimi rodzicami poznaną piosenkę i poczęstowały ich jesiennymi przysmakami.
To było bardzo interesujące i pouczające wydarzenie, z całą pewnością też owocne. Mamy nadzieję, że pozostanie ono w pamięci dzieciaków jeszcze przez długi czas. A spotkanie dożynkowe było możliwe dzięki funduszom niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Ojczyzny i wsparciu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze