W Kadłubie aktywność weszła już ludziom w krew. Wspólnie gotują, sprzątają i ćwiczą
Mimo, że zakończył się już projekt „Zdrowy kręgosłup kadłubskiego seniora”, współfinansowany z funduszy gminy Strzelce Opolskie, to seniorzy nie przerywają ćwiczeń, ponieważ wiedzą, że robią to dla swojego zdrowia.
– Projekt się zakończył, ale żadna z kadłubskich seniorek, które w nim uczestniczyły nie myśli, żeby przerwać wizyty na strzeleckiej pływalni – zapewnia Gabriela Puzik, sołtyska Kadłuba-Wsi. – Wciąż są aktywne i kontynuują wizyty na basenie już we własnym zakresie. Już pięć lat tak jeździmy, panie są z tych wyjazdów bardzo zadowolone, ćwiczymy też pilates tu na miejscu, w Kadłubie.
Na tym jednak nie kończy się aktywność kadłubskich seniorów
Regularnie uczestniczą też w projekcie „Łączymy pokolenia”, podczas którego starsi mieszkańcy wsi przekazują swoją wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin dzieciom i młodzieży.
Niedawno 11 seniorek z Kadłuba poprowadziło w ramach wspomnianego projektu warsztaty kulinarne, w których uczestniczyło 32 dzieci.
– Młodzież uczyła się, jak wypieka się chleb w tradycyjnym piecu, jak wykonać pyszne oponki z kadłubskiego syra, czy nawet figurki origami – relacjonuje Gabriela Puzik. – Chleb, który wyszedł przepyszny, wszyscy mogli go później skosztować, podobnie jak oponek, a młodzież była z warsztatów bardzo zadowolona.
Warsztaty kulinarne odbyły się w Domu Strażaka w Kadłubie i w Kadłubskiej Zagrodzie.
Mieszkańcy dbają też o wyjątkowe miejsce pamięci w Kadłubie, jakim jest Choleraberg.
– Sprzątamy tam regularnie co trzy tygodnie, co miesiąc, w zależności od potrzeb, wymieniamy kwiaty, wyrzucamy zużyte znicze – opowiada sołtyska. – Dwa razy w roku kosimy tam trawę. Zawsze sprzątamy w trójkę, ja z mężem i pan Janusz Wilczyński. A w listopadzie, jak już spadnie dużo liści, przychodzą pomagać dzieci z ósmej klasy. Sami dbamy o to miejsce, sami pilnujemy tam porządku.
Ponadto, już od 20 lat, zawsze w pierwszą niedzielę października, wierni spotykają się na Cholerabergu, by wziąć udział w różańcu.
– To jest już tradycja, że tego dnia odbywa się tam różaniec, zbiera się wówczas około 300 osób - dodaje pani Gabriela.
W tym roku różaniec przypada na 1 października.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze