Rolnicy z gminy Jemielnica szykują się do święta plonów
Gminne święto plonów w tym roku zorganizowane zostanie w Piotrówce w dniach 16 - 17 września. Jak co roku z okazji imprezy zaplanowano wiele atrakcji, m.in. występy uczniów z tutejszej szkoły, zespołu tanecznego Puls, Jemielnickiej Orkiestry Dętej, zespołu teatralnego Faska oraz zabawy taneczne. To jednak tylko niektóre z przewidzianych atrakcji, a szczegółowy program imprezy poznamy już niebawem.
Przy okazji dożynek nie może oczywiście zabraknąć barwnego korowodu, który w tym roku wyruszy z ul. Kościuszki 155a w kierunku placu Stowarzyszenia Odnowy Wsi. Sołtyski poszczególnych miejscowości już zbierają zapisy od osób chętnych do uczestniczenia w przemarszu. W korowodzie zobaczymy oczywiście także tradycyjnie korony żniwne przygotowane przez mieszkańców poszczególnych sołectw. Korona z Jemielnicy już nabiera kształtu, a prace nad jej przygotowaniem trwają od marca.
Panie uczestniczące w jej wyplataniu spotykały się najpierw w świetlicy, później na podwórku sołtys Adelajdy Wiechoczek, a obecnie pomieszczenie udostępniają im państwo Smiatek. Przedsięwzięcie wymaga ogromu cierpliwości i precyzji, a w pracach uczestniczy łącznie około 30 ochotniczek. Specjalnie na ten cel trzy gospodynie hodowały len.
- Korona ta ma elementy wykonane z kwiatów lawendy, lnu, zielonego owsa i jęczmienia oraz pozostałych gatunków zbóż dojrzałych - relacjonuje sołtyska Jemielnicy. - Właściwie prace przy są już na ukończeniu. Pozostało nam jeszcze przyozdobić całość koronkami z ziaren zbóż oraz elementami dekoracyjnymi z pestek dyni i innych nasion - dodaje. Aktualnie panie tworzą także zbożowe dekoracje do kościoła na dożynki parafialne. W wielu miejscowościach wyplatanie koron żniwnych stanowi tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie, a panie bardzo cieszy chęć uczestnictwa młodych dziewcząt w tym przedsięwzięciu.
- Korona żniwna to symbol wdzięczności i dziękczynienia Panu Bogu za plony i symbol podziękowania za ludzką pracę - zaznacza wójt gminy Jemielnica Marcin Wycisło. - Wspólnie z panią sołtys serdecznie dziękujemy wszystkim osobom uczestniczącym w tych pracach, a państwu Beacie i Joachimowi Smiatkom dziękujemy za użyczenie miejsca w swoim gospodarstwie na możliwość spotkań i prowadzenia tam prac.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze