Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:21
Reklama Filplast

Magia piłki trzyma LZS Stary Ujazd od 40 lat. Klub świętuje wyjątkowy jubileusz

LZS Stary Ujazd ma już 40 lat. - Ten klub stanowi integralną część historii naszej wsi - mówi prezes Rafał Treffoń.
Magia piłki trzyma LZS Stary Ujazd od 40 lat. Klub świętuje wyjątkowy jubileusz
Drużyna LZS Stary Ujazd sprzed reaktywacji klubu

Autor: LZS Stary Ujazd

Klub LZS Stary Ujazd ma 40 lat

Klub LZS Stary Ujazd założony został w 1983 roku z inicjatywy Zygmunta Gołąbka. W 2019 roku przekształcono go w LKS Ujazd i został przeniesiony do Ujazdu. W tej sytuacji klub przestał istnieć w Starym Ujeździe. W tym roku - po czterech latach przerwy - wraca i świętuje okrągły i dostojny, bo 40. jubileusz. 

- Dziś klub tworzy 24 piłkarzy, średnia wieku to 24-26 lat. Nasz najmłodszy gracz ma 17 lat, a najstarszy jest po 40-tce, ale przedziały wiekowe nie są ważne - mówi prezes Rafał Treffoń. - Należy do nas każdy, kto kocha piłkę, chce się spotkać i dobrze bawić. Z całego klubu aż 14 zawodników jest ze Starego Ujazdu, a pozostali pochodzą z okolicznych miejscowości.

Miłośnicy piłki nożnej ze Starego Ujazdu i okolicy spotykają się średnio dwa razy w tygodniu na treningach. W weekendy grają mecze.

- Na ten moment nie zaczęła się liga, dlatego gramy sparingi z drużynami lokalnymi. Dwa już za nami, w tym jeden zwycięski. Liczymy na jak najlepsze wyniki, gdy tylko zacznie się liga. Obecnie jesteśmy w klasie B, w grupie 11. tzw. kędzierzyńskiej - mówi trener.

Jedyny taki sport i jedyny taki klub z Ujazdu

Rafał Treffoń mówi, że piłka nożna to sport niezwykły. - Na mecze przychodzą całe rodziny, od dzieci po dziadków. To nie jest tak, że to sport zarezerwowany tylko dla mężczyzn - podkreśla i dodaje, że LZS Stary Ujazd powstał po to, by integrować lokalną społeczność. - Niedziela, także dla mnie już zawsze będzie się kojarzyła z wyjściem na mecz z ojcem. To fajna chwila na rozrywkę i relaks przy promocji aktywnego spędzania czasu.

Trener podkreśla, że wszyscy sympatycy klubu oraz piłkarze nie mogli się pogodzić, z tym że boisko w Starym Ujeździe po prostu zniknie. A takie plany były - miało zmienić swoją funkcję.

- Nie mogliśmy do tego dopuścić! To boisko to przecież nasza wizytówka. Stwierdziliśmy z chłopakami, że trzeba działać. Przerwa w działalności klubu trwała od 2019 do 2023 roku. Gdy została zmieniona nazwa na LKS Union Ujazd, klub został przeniesiony do nowego obiektu w Ujeździe. Można powiedzieć, że otworzyliśmy nową działalność pod starym szyldem - tłumaczy. - Dziś chcemy nawiązywać do najlepszych lat klubu, a te przypadają na okres od 2010 do 2020. Wtedy awansowaliśmy do klasy A. Warto tu przypomnieć, że do tych sukcesów znacząco przyczynił się były prezes - Andrzej Sush.

Przed jakimi wyzwaniami stoi dziś klub? - Tego jest sporo. Najważniejsza jest dobra organizacja samych meczów, sparingów, boiska, szatni... - wylicza. - Moim celem jest przygotowanie wszystkiego tak, by chłopakom grało się jak najprzyjemniej.

Obecny szef klubu swoją funkcję pełni od 2022 roku. Warto dodać, że sam jest piłkarzem, więc na zespół patrzy dwutorowo.

- Pierwszą piłkę dał mi ojciec. I odkąd tylko pamiętam, zawsze chodziliśmy z chłopakami grać. Bo była frajda, bo była odskocznia. Nie liczyło się, jak kto gra. My się po prostu bawiliśmy od rana do wieczora. A w niedzielę, obowiązkowa była obecność na boisku po obiedzie, punkt po 15.00 - śmieje się.

Rafał Treffoń zauważa, że współczesne dzieci i młodzież coraz rzadziej biorą udział w jakiejkolwiek aktywności fizycznej. 

- To już nie chodzi o to, że wolą grać w gry komputerowe. Dzisiejsze chłopaki wolą po prostu zostać w domu. To pokolenie jest zupełnie inne niż to, w którym dorastałem ja. My się spotykaliśmy, bo chcieliśmy. Liczę, że ten trend się zmieni. Piłka nożna tak naprawdę jest dla wszystkich. Chodzi o spędzanie czasu, bycie razem i robienie czegoś pozytywnego. Nikt nikogo tu nie ocenia - mówi. - Gdy otwieraliśmy klub na nowo, robiliśmy to z myślą, aby tak jak kiedyś, nasza wieś odżyła. Zależy nam na tym, żeby mieszkańcy wsi - i nie tylko - chodzili na nasze mecze i nas dopingowali. Z tą myślą reaktywowaliśmy ten zespół.

Obecny prezes podkreśla, że tak długa i ciekawa historia klubu ma swoich "ojców". LZS Stary Ujazd miał szczęście do prezesów: Zygmunta Gołąbka, Witolda Dziwisa i Andrzeja Susha. - Przy okazji 40. jubileuszu chciałbym im wszystkim podziękować - kończy Rafał Treffoń.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama