Pełnowymiarowa hala sportowa na wyciągnięcie ręki
Pod koniec października Ministerstwo Sportu i Turystyki opublikowało listę wniosków, które zostały zaakceptowane w ramach programu "Sportowa Polska - Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej". Znalazł się na niej również wniosek naszego powiatu, który dotyczył budowy pełnowymiarowej hali sportowej przy CKZiU, a to oznacza, że starostwo otrzyma blisko 4,5 miliona złotych dofinansowania do tej inwestycji.
- Będzie to pełnowymiarowa hala sportowa z boiskiem o wymiarach 20 x 40 metrów - mówi Waldemar Gaida, wicestarosta strzelecki. - Na antresoli pojawi się widownia z 144 miejscami siedzącymi. Zależy nam na tym, żeby obiekt służył uczniom, których w CKZiU mamy już ponad 1300, a po lekcjach wszystkim mieszkańcom. Budowa hali zmieni nam również koncepcję budynku szkoły, ponieważ łącznik połączy nowy budynek z warsztatami. Na hali zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, które pomogą zaoszczędzić na energii elektrycznej.
Kiedy powiat składał wniosek do ministerstwa szacowano, że cała inwestycja będzie kosztować około 8,8 miliona złotych.
- Było to już jednak kilka miesięcy temu. Przy tak dynamicznej sytuacji rynkowej, jaką obecnie mamy, szacujemy, że teraz kwota wzrosła nawet i do 12 milionów. W związku z tym będziemy szukać pieniędzy w programach zewnętrznych. Budowa hali przy szkole jest dla nas priorytetem - dodaje Waldemar Gaida.
Około dwadzieścia lat temu w szkole przy ul. Powstańców Śląskich było mniejsze zainteresowanie uczniów kierunkami zawodowymi. Młodzież chętniej wybierała licea profilowane.
- Wtedy dwie hale warsztatowe postanowiono przerobić na małe sale do lekcji wychowania fizycznego i tak jest do dziś. Obecnie korzystamy również z sali sportowej na Adamowicach. Ze względu na bardzo dużą liczbę uczniów, a także 1,5 rocznika, które przyszło we wrześniu, w szkole byśmy się nie zmieścili - mówi Halina Kajstura, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. - Nasza szkoła nie może narzekać na finansowe wsparcie powiatu strzeleckiego, a hala sportowa, której bardzo potrzebujemy, jest spełnieniem marzeń - dodaje.
Halina Kajstura podkreśla, że sam obiekt szkoły jest już praktycznie maksymalnie wykorzystany. Wolnej przestrzeni brakuje, ale wraz z perspektywą budowy nowej hali pojawiły się plany, jak temu zaradzić.
- Jeżeli uda się wybudować halę sportową, wtedy dwie sale ćwiczeniowe ponownie przebudujemy na hale warsztatowe. Ta zielona będzie naszą wymarzoną pracownią mechatroniki. Mamy sporo sprzętu, który jest schowany na zapleczu i wyciągamy go jedynie na lekcje. W pracowni moglibyśmy go zaprezentować, być może stworzyć małą linię produkcyjną - mówi o planach Halina Kajstura.
Dwa roboty i kolejna pracownia
Już w lutym pisaliśmy, że Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wygrało 40 tysięcy euro w międzynarodowym konkursie edukacyjnym Skill.Ed, organizowanym przez Fundację Kronospan. Autorkami projektu są nauczycielki Karolina Łydka i Katarzyna Krukowska, a anglistka Katarzyna Kozołup pomogła w tłumaczeniu.
- Zajęliśmy pierwsze miejsce i za pieniądze mogliśmy zakupić robota. Pierwotnie zakładaliśmy zakup jednego, ale ostatecznie udało się dogadać z producentem, który za tę samą kwotę zaproponował nam dwa. Oczywiście, skorzystaliśmy i od kilku tygodni mamy dwa nowoczesne roboty Fanuc - cieszy się Halina Kajstura.
Nauczyciele przeszli już szkolenia, a uczniowie nabyli pierwszych umiejętności. Te zaprezentowano w poniedziałek, 7 listopada, w szkole podczas uroczystego otwarcia pracowni robotyki.
- Ze względu na to, że mamy teraz bardzo dużo uczniów, podobnie jak inne szkoły mamy problemy lokalowe - dodaje dyrektor.
- Zależało nam jednak na tym, żeby wszyscy uczniowie mieli lekcje na pierwszej zmianie. Powiat strzelecki przekazał nam 100 tysięcy złotych na przeróbki w hali warsztatowej. Wydzieliliśmy więc osobne części, dzięki temu da się w nich prowadzić lekcje. Fundacja Kronospan sfinansowała nam jeszcze stanowisko elektryczne. Z tego, co widzimy, tego typu roboty bardzo rzadko występują w szkołach, a my teraz możemy pochwalić się bardzo nowoczesną pracownią.
Z nowymi robotami zaprzyjaźniają się uczniowie takich kierunków, jak technik mechatronik, technik mechanik, technik elektryk, mechanik pojazdów samochodowych, czy mechatronik.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze