"Spacer miejski z przewodnikiem PTTK" w Strzelcach Opolskich
Kiedy wyjeżdżamy na wakacje, często wybieramy dalekie zakątki Polski lub świata. Chcemy zwiedzić jak najwięcej miejsc, zdobyć jak najwięcej górskich szczytów. Często jednak zapominamy o tym, że nasze najbliższe okolice również są bogate w historię, której często nie znamy. Od lipca mieszkańcy mogą jednak nadrobić lokalne zaległości. "Spacer miejski z przewodnikiem PTTK" to wspólna inicjatywa urzędu miejskiego oraz PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej Strzelce Opolskie.
- Już wiele lat temu myśleliśmy o tym, żeby odkryć nasze miasto na nowo. Teraz dzięki finansowemu wsparciu ratusza jest to możliwe i bardzo się z tego powodu cieszymy - mówi Henryk Mielcarz, prezes PTTK CEE Strzelce Opolskie.
- Do tej pory spotkaliśmy się dwa razy w miesiącu, bo pozwalała na to pogoda. W tym roku planujemy jeszcze jedno spotkanie w grudniu - dodaje.
Mieszkańcy spacerują po Strzelcach z przewodnikami i razem podziwiają miejscowe kościoły, park Renardów, plac Żeromskiego, podziemne tunele. Na nowo odkrywają historię miejsc, które mijają na co dzień, ale niekoniecznie zwracają na nie uwagę. Od pewnego czasu spacery rozpoczyna Kamil Tokarz, leśnik i myśliwy z Gąsiorowic, który gra na rogu.
- Przez ponad dwa lata szukaliśmy osoby, która mogłaby nam zagrać pod wieżą ratuszową i się udało - uśmiecha się pan Henryk.
Kamil Tokarz gra na rogu typu parforce.
- Jest on używany na polowaniach, a także uroczystościach myśliwskich, takich, jak msze hubertowskie, pogrzeby leśników, śluby myśliwych - opowiada pan Kamil, który jest pracownikiem Nadleśnictwa Lubliniec.
Jak przyznaje, przyrodą pasjonuje się od dziecka, ponieważ zarówno jego ojciec, jak i dwaj starsi bracia, są leśnikami.
- Na rogu nauczyłem się grać sam, podpatrywałem kolegów i braci - opowiada Kamil Tokarz. - Grałem już na puzonie, więc opanowanie techniki gry na rogu przyszło mi łatwiej. Mieszkam w pięknym miejscu, przy stawie. Czasami siadam tam sobie na pomoście i gram. Później dzwonią do mnie znajomi i pytają, czy to byłem ja, ponieważ muzyka się niesie po najbliższej okolicy. Teraz zaczyna się sezon polowań, więc gram na nich, żeby oddać cześć zwierzynie i kultywować tradycję. Z miłą chęcią przyjeżdżam również do Strzelec na rozpoczęcie spacerów po mieście.
Po odegraniu zbiórki i kilku innych melodii uczestnicy spotkania wchodzą na wieżę ratusza, z której mogą oglądać panoramę miasta. Następnie zwiedzają najbliższą okolicę.
- Zazwyczaj jest nas około 20 osób i są to nie tylko mieszkańcy Strzelec, ale również osoby z całego województwa. Wieść o naszej inicjatywie już się rozniosła i jesteśmy bardzo z tego zadowoleni - mówi Henryk Mielcarz.
Spacery zawsze rozpoczynają się przy pomniku Myśliwca. Zapisywać na nie można się pod numerem telefonu 602 483 640. Warto śledzić również profil PTTK CEE na Facebooku, gdzie znajdziemy informacje o terminach kolejnych spacerów.
Gmina Strzelce Opolskie wraz ze strzeleckim PTTK przygotowuje się również do wytyczenia i oznaczenia miejskiego szlaku. Ma on być gotowy w przyszłym roku.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze