Biskupi z całej Polski na Górze św. Anny
We wtorek i środę w Kamieniu Śląskim odbywa się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski nt. synodalności. Poprzednio polscy hierarchowie gościli w miejscu urodzenia św. Jacka w czerwcu 2007 roku. We wtorek późnym popołudniem biskupi przejechali na Górę św. Anny, by wziąć udział w liturgii. Członkowie Episkopatu Polski wypełnili szczelnie miejsca w ławkach bazyliki.
Mszy św. przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. – Gdzie świętować złoty jubileusz diecezji opolskiej, jak nie u św. Anny, waszej orędowniczki w tym uroczym miejscu – mówił. - Jubileusz jest powodem do radości i do wdzięczności, ale jest też okazją do rachunku sumienia. Przekazuję wszystkim serdeczne pozdrowienia od papieża Franciszka, szczególnie biskupowi opolskiemu Andrzejowi i braciom franciszkanom.
Bp Andrzej Czaja, witając gości w diecezjalnym sanktuarium, podkreślił, że Góra św. Anny jest dla Ślązaków miejscem świętym.
- Figura św. Anny przybyła tu jeszcze przed reformacją. Franciszkanie są opiekunami tego miejsca od 1655 roku. Tu się modlimy – jak na Śląsk przystało w języku polskim i niemieckim. Przybywamy tu z pielgrzymkami pieszo i pojazdami i tu, na Górze ufnej modlitwy wypraszamy tu wiele łask. W przyszłym roku upłynie 40 lat od tego, jak 21 czerwca 1983 roku św. Jan Paweł II mówił słowa, które niczego nie straciły z aktualności. Zachęcał nas papież byśmy przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie wraz z modlitwą całe dziedzictwo życia chrześcijańskiego. – Starajcie się czerpać również pojednanie - mówił. - Przede wszystkim pojednanie z Bogiem samym. Równocześnie zaś pojednanie z ludźmi dalekimi i bliskimi, obecnymi i nieobecnymi. Ta ziemia bowiem wciąż potrzebuje wielorakiego pojednania.
I dodał: - Nie przestawajcie żyć wiarą, nie przestawajcie trwać w synostwie Bożym. Nie przestawajcie nigdy wołać do Boga Abba Ojcze.
- Chcemy tu przeżywać – dodał ks. biskup – uroczystą liturgię dziękczynienia za 50 lat funkcjonowania i rozwoju Kościoła opolskiego. Ale chcemy też dziękować za całe dziedzictwo wiary, które sięga – w archidiecezji wrocławskiej 1000. roku. My lud tej ziemi bardzo to sobie cenimy, że do nas przybyliście.
Homilię wygłosił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Przywołał początki Kościoła na śląskiej ziemi. Podkreślił jej wielokulturowość i zmienność dziejów. A omawiając minione 50 lat historii diecezji, przypomniał specyfikę pracy i dokonania biskupów opolskich: Franciszka Jopa, Alfonsa Nossola i Andrzeja Czai.
Komentarze