Dwójka niebieska tradycyjnie zgromadzi pielgrzymów z dekanatu Strzelce Opolskie. Tej grupie patronuje święty Brat Albert Chmielowski, a jej przewodnikiem jest ks. Daniel Jaszczyszyn ze strzeleckiej parafii św. Wawrzyńca. W dwójce fioletowej pójdą pątnicy z dekanatów Zawadzkie i Dobrodzień. Patronką tej grupy jest święta siostra Faustyna Kowalska, a przewodnikiem o. Wiktor Lata franciszkanin. Zapisywać się można w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zawadzkiem.
Szóstka pomarańczowa obejmuje dekanaty Ujazd i Nysa. Jej patronem jest św. Ojciec Pio, zaś przewodnikiem ks. Dawid Sichma, wikariusz w parafii św. Andrzeja Apostoła w Ujeździe.
- Przygotowania do pielgrzymki oczywiście trwają – mówi ks. Daniel Jaszczyszyn.
– Gotowe są konferencje, czyli teksty, które będą głoszone w drodze. Mamy już znaczki i legitymacje dla pielgrzymów. Myślę, że pątnicy – po dwóch pandemicznych latach, gdy zakres pielgrzymki był ograniczony – odświeżają już kontakty w domach i miejscach, gdzie nocowali podczas pielgrzymki 2019 roku i wcześniej. Można się już zapisywać do udziału. Zawsze największe zainteresowanie zapisami zaczyna się w ostatnich dwóch tygodniach przed pielgrzymką i tak pewnie będzie teraz. Można to też uczynić pierwszego dnia na trasie.
46. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę pójdzie pod hasłem: „Jubileuszową wdzięczność i ufność niesiemy do Matki”.
Program pielgrzymki nawiązuje do jubileuszu 50-lecia diecezji opolskiej i przybliża jej historię i współczesne inicjatywy duszpasterskie. Część konferencji – o tematyce eucharystycznej – nawiązuje do hasła obecnego roku duszpasterskiego w Polsce „Posłani w pokoju Chrystusa”.
Jak w poprzednich latach pielgrzymka pójdzie w kilku strumieniach. Strumień nyski rozpocznie w niedzielę, 14 sierpnia (o 8.00 msza św. w kościele Wniebowzięcia NMP, grupy ruszają o 9.30 z Rynku Solnego). Strumienie z Głubczyc, Raciborza i Opola (wyjście ze stolicy regionu o 8.30 kościół św. Jacka) wychodzą w drogę w poniedziałek, 15 sierpnia, zaś pątnicy z Kluczborka we wtorek, 16 sierpnia. Pielgrzymkę zakończy msza św. na Jasnej Górze w sobotę, 20 sierpnia o godz. 10.00.
- Obecne wytyczne sanitarne umożliwiają organizację pielgrzymki w przedpandemicznej formule, a więc, jeśli do połowy sierpnia nic się nie zmieni, pątnicy mogą uczestniczyć w całej pielgrzymce, korzystać z noclegów oraz wspólnych posiłków itd. – mówi ks. Marcin Ogiolda, przewodnik PPO. – Gorąco prosimy, by mieszkańcy zechcieli pielgrzymów przyjmować na nocleg. Ale mamy też świadomość, że jest to rok szczególny i w wielu miejscach przebywają nasi goście z Ukrainy uchodzący przed wojną. Stąd propozycja i rada dla pątników by rozważyć możliwość nocowania w namiotach. Osoby, które nie mogą pójść na Jasną Górę, także chorych i starszych mieszkańców diecezji, bardzo zachęcamy do duchowego pielgrzymowania i modlitwy razem z pątnikami i za nich. Materiały z programem pielgrzymki i intencjami modlitewnymi będą dostępne we wszystkich parafiach diecezji opolskiej.
Komentarze