Młodzież mniejszości niemieckiej współpracuje przy organizacji konkursu i promocji wielokulturowości regionu z Samorządem Studenckim UO, Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego oraz Urzędem Marszałkowskim.
- Weź udział w naszym konkursie „O dobrej współpracy” – zachęca mniejszościowa młodzież - i pokaż nam jak Ty widzisz współpracę polsko-niemiecką! W tym celu stwórz filmik, sondę, wywiad, artykuł naukowy lub inną kreatywną formę, która umożliwi pokazanie wielokulturowości opartej o współpracę polsko-niemiecką.
- Bycie członkiem jakiejkolwiek mniejszości, ale w szczególności niemieckiej, wiąże się często ze stereotypowym postrzeganiem. Przejawem tego jest niejednokrotnie mowa nienawiści. To powoduje obawy przed otwartym przyznawaniem się do niemieckiego pochodzenia – mówi Weronika Koston, przedstawicielka Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej. - W ramach wspólnej kampanii ogłaszamy konkurs, który jest skierowany do młodzieży z całego województwa opolskiego w wieku od 15 do 26 lat. Zadaniem uczestników jest pokazanie przykładów dobrej współpracy polsko-niemieckiej, w wymiarze społecznym, kulturalno–językowym, gospodarczym, bądź naukowym.
Zwycięzcy konkursu będą mieli okazję wziąć udział nieodpłatnie w Konferencji Młodzieżowej w Krzyżowej – miejscu historycznym dla polsko-niemieckiego pojednania (właśnie tu znak pokoju wymienili kanclerz Helmut Kohl i premier Tadeusz Mazowiecki). Oprócz tego na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe o wartości 500 zł, 300 zł oraz 200 zł! Termin przesyłania prac upływa 24 lipca.
Formularz zgłoszeniowy (https://t1p.de/wspolpraca2022) i regulamin (https://t1p.de/regulaminkonkurs) oraz inne szczegóły dostępne są na stronie www.bjdm.eu
- Cieszę się, że młodzi z różnych organizacji młodzieżowych z naszego regionu chcą podkreślić, że czasy podziału minęły! Niezmiernie ważne jest, aby młodzież w momencie prawnej dyskryminacji mniejszości niemieckiej w Polsce oraz odbierania jej języka otwarcie pokazywała swoją postawą i dobrym przykładem przyjazne stosunki niezależne od narodowości, wyznania, czy koloru skóry – podkreśla Zuzanna Herud, pełnomocnik Zarządu Województwa Opolskiego ds. Wielokulturowości. – Uważam, że zachętą do udziału w konkursie jest jego otwarta formuła, każdy może pokazać wielokulturowość, jak chce – w postaci tekstu, filmu, grafiki itd.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze