W powiecie strzeleckim w ostatnich latach powstało sporo nowych budynków m.in. w Spóroku, Szymiszowie, Kadłubie, Kolonowskiem czy Jemielnicy. Są miejsca, gdzie nowe domy wyrosły jak grzyby po deszczu, gdzie indziej wolnej działki budowlanej można szukać ze świecą w ręku. Ci, którzy wybudowali niedawno swój dom, mogą nazywać się szczęśliwcami. W ciągu ostatnich miesięcy ceny materiałów poszły tak bardzo do góry, że niektórzy muszą wstrzymywać swoje inwestycje.
Ceny na rynku budowlanym mocno wzrosły
Grupa PSB Handel SA śledzi ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. Z ostatniego raportu dotyczącego maja 2022 i 2021 wynika, że obecnie ceny wzrosły średnio o 34 proc. Odnotowano wzrosty we wszystkich 20 grupach towarowych:
- izolacje termiczne (+63 proc.),
- płyty OSB (+49 proc.),
- ściany, kominy (+46 proc.),
- dachy, rynny (+46 proc.),
- otoczenie domu (+46 proc.),
- sucha zabudowa (+41 proc.),
- izolacje wodochronne (+41 proc.),
- wykończenia (+34 proc.),
- instalacje, ogrzewanie (+30 proc.),
- płytki, łazienki, kuchnie (+29 proc.),
- cement, wapno (+29 proc.),
- ogród i hobby (+27 proc.),
- narzędzia (+24 proc.),
- stolarka (+24 proc.),
- motoryzacja (+24 proc.),
- chemia budowlana (+21 proc.),
- oświetlenie, elektryka (+21 proc.),
- farby, lakiery (+17proc.),
- wyposażenie, AGD (+17 proc.)
- oraz dekoracje (+15 proc.).
Nie wiedzą, kiedy skończą budowę
Mieszkańcy, którzy są w trakcie budowy, mocno odczuwają wzrost cen. - Podwyżki spowodowały zmianę harmonogramu budowy. Kupowaliśmy stal w maju, była 30 procent droższa niż teraz, ale była najpotrzebniejsza na początku, więc nie mieliśmy wyjścia - mówi pan Mateusz, który razem z żoną Magdą budują dom. - Mieliśmy też problem z dostępnością cegły ceramicznej. Na ten rok udało się zrobić wszystko, co chcieliśmy, zobaczymy jeszcze, jak nam wyjdzie z dachem - dodaje.
Małżonkowie nie zakładają sobie daty, kiedy chcieliby skończyć budowę.
- Wszystko zależy od dostępności materiałów, sytuacji na rynku i wycen. Jeśli chodzi o usługi, to naszym zdaniem nie poszły bardzo w górę, są wyższe powiedzmy o wskaźnik inflacji. Ale towary drożeją jak szalone - zaznacza pan Mateusz.
Wykonawcy załamują ręce
Już w 2021 roku wielu inwestorów zastanawiało się, czy ruszać z budową. Jednak jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, w 2021 roku wydano 128 tys. pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, to jest o 20 proc. więcej w stosunku do 2020 (106 tys. pozwoleń). W tym samym czasie oddano do użytkowanie 112 tys. domów jednorodzinnych (dla porównania - w 2020 roku było to 97 tys. domów jednorodzinnych).
Wykonawcy zajmujący się budową domów, podobnie jak mieszkańcy, również załamują ręce.
- Nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek było tak drogo. Ci, którzy teraz decydują się na rozpoczęcie budowy, popełniają samobójstwo. Ceny materiałów budowlanych i raty kredytów ich zjedzą. Lepiej przeczekać aż sytuacja wróci do normy, bo wszyscy mamy nadzieję, że niebawem będzie taniej - mówi pan Adam, właściciel firmy budowlanej.
Liczą, że będzie taniej
Pan Rafał przymierza się do malowania domu. - Firma wyceniła mi prace na ponad 25 tys. zł. Liczę na to, że w przyszłym roku ceny spadną, a robotnicy będą też mieli mniej pracy, dlatego ich stawki będą korzystniejsze. Wszyscy widzimy, co dzieje się teraz na rynku. Podobnie jest z samorządami, które po kilka razy ogłaszają przetargi, a oferty składane przez wykonawców ciągle są zbyt wysokie i trzeba unieważniać postępowania. To musi kiedyś pęknąć - dodaje.
Budowa domu to spory wydatek, nie mniejszym jest jego zakup. W internecie roi się od ofert. Te bywają różne - są piękne domy za milion, są rudery za 200 tys. zł. Znajdą się również niedokończone obiekty.
- Jak na razie mieliśmy jedną ofertę sprzedaży nieruchomości z rozpoczętą budową, gdzie właściciele jako powód sprzedaży otwarcie podali, że może ich nie być stać na dokończenie przedsięwzięcia ze względu na wzrost cen materiałów budowlanych - mówi Ewa Żurowska-Dennis zajmująca się sprzedażą nieruchomości. - Poza tym nie mamy więcej ofert, które by na to wskazywały, ale niestety się spodziewamy. Czas pokaże - dodaje.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze