- Rozmawiamy o tym, co wydarzyło się przez 25 lat na opolskiej i polskiej wsi. Program Odnowy Wsi ma tutaj niewątpliwie ogromne znaczenie. Można sobie zadać pytanie, czy program wpłynął na zmiany - oczywiście, że tak - można dyskutować, w jakim stopniu. Chodzi o inicjatywy oddolne, remonty, zmiany w jakości życia. Opolska wieś jest marką naszego województwa - mówi członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka.
Województwo opolskie było prekursorem funkcjonowania programu, a efekty widoczne są na każdym kroku. Wystarczy pojechać zobaczyć niektóre miejscowości powiatu strzeleckiego, żeby zobaczyć, ile udało się zrobić.
Uczestnicy konferencji wybrali się również do kilku sołectw, żeby na żywo podziwiać osiągnięcia odnowy wsi. - W odnowie jesteśmy od 2003 roku - mówi Mateusz Stróżyk, szef Stowarzyszenia Odnowy Wsi Gąsiorowice. - Widzę, że w ciągu tych lat udało się bardzo dużo zrobić w naszym sołectwie. Wioska nie tylko wypiękniała, ale mamy również sporo okazji do wspólnej integracji i robienia wielu fajnych rzeczy.
Mateusz Stróżyk dodaje, że ważny jest również moment składania sprawozdań do urzędu marszałkowskiego.
- Wtedy dokładnie liczymy, ile pieniędzy pozyskaliśmy z różnych projektów i grantów. W zeszłym roku wypracowaliśmy ponad 300 tys. zł, do tego dochodzi również fundusz sołecki. Dzięki takim pieniądzom mamy możliwość wspólnego rozwoju, choć podkreślam, że nie byłoby tego bez pracy społecznej wielu zaangażowanych mieszkańców - zaznacza Mateusz Stróżyk.
W gminie Ujazd trasa studyjna prowadziła do Niezdrowic „Pięknej Wsi Opolskiej” z 2021 roku. Tam uczestnicy zwiedzili Wiejski Dom Kultury, wyremontowaną szatnię na boisku, a także przeszli się ścieżką „Szlakiem pszczoły miodnej”. Ostatnim punktem na trasie była wizyta w Olszowej, przejazd przez Strefę Aktywności Gospodarczej, zapoznanie się z tradycją układania kwietnych dywanów na Boże Ciało.
W gminie Strzelce Opolskie trasa prowadziła przez Kadłub i Grodzisko. Pierwsza wieś została wybrana jako „weteran”, czyli inicjatywa działająca prężnie nieprzerwanie od początku istnienia.
- Sołectwo jest wielokrotnym uczestnikiem i triumfatorem konkursu „Piękna wieś opolska” w różnych kategoriach. Otrzymało również tytuł „Wsi 20-lecia Odnowy Wsi”. Odnowę w Kadłubie od początku jej istnienia tworzą praktycznie te same osoby - mówi Jacek Kusidło, kierownik referatu rolnictwa i ochrony środowiska w urzędzie miejskim w Strzelcach Opolskich.
Uczestnicy zwiedzali kościół, plac Anioła Stróża, a także kadłubską zagrodę wraz z obejściem. Odbyły się warsztaty rękodzieła, wystąpiły również mażoretki.
Drugą wioską w gminie Strzelce Opolskie, do której przyjechała delegacja, było Grodzisko. Tam zwiedzano szkołę, świetlicę, remizę strażacką.
- Sołectwo jest na etapie odrodzenia odnowy z nowymi ludźmi i nowymi inicjatywami. Co prawda wieś przystąpiła do programu Odnowy Wsi już w 2007 roku, ale w skład grupy wchodziły inne osoby i inne też były jej cele - mówi Jacek Kusidło. - Grodzisko to na ten moment najbardziej aktywna grupa, która w ramach odnowy wsi realizuje cele dla ogółu mieszkańców i nie tylko. Przykładem są m.in. zbiórki na rzecz domów dziecka, pomoc Ukrainie (5 wyjazdów), wcześniej działania kabaretów i udział w festiwalach krajowych. Osoby skupione wokół odnowy wsi wspierają siebie, ale też i innych, a przede wszystkim niosą bezinteresowną pomoc - dodaje.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze