Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, odpady takie jak odzież, obuwie, pościel, ręczniki czy inne materiały włókiennicze nie mogą już trafiać do pojemników na odpady zmieszane. Grożą za to wysokie kary, a także zwiększenie opłat za odbiór odpadów. Firmy odbierające śmieci zapowiadają działania kontrolne, bo one też będą z tego rozliczane. Samorządy miast i wsi informują, że tekstylia można wywozić do punktów selektywnej zbiórki odpadów. Te zazwyczaj usytuowane są na peryferiach stolic gmin. Ale znacznie bliżej jest do kontenerów, będących własnością firm zajmujących się zbiórką i sprzedażą używanej odzieży. Budzi to pewne obawy mieszkańców Strzelec Opolskich. Jeden z nich zadzwonił w tej sprawie do naszej redakcji:
– Już teraz te pojemniki często bywają przepełnione i wtedy różne szmaty czy buty walają się dookoła, niby jest numer telefonu na kontenerze na osiedlu, ale gdy kiedyś próbowałem to zgłosić tej firmie, to się nie dodzwoniłem – mówi Zdzisław Klekowski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, który zgłosił nam interwencję w tej sprawie. – Teraz po zmianie przepisów może być z tym jeszcze gorzej, więc chyba takich pojemników powinno być więcej w mieście i częstotliwość ich opróżniania też powinna się zwiększyć. Zastanawiam się też, kto powinien je wystawić i zająć się taką zbiórką.
Sprawdziliśmy: w Strzelcach Opolskich zbiórką tekstyliów do kontenerów ogólnodostępnych zajmuje się firma Dafo z Włocławka. Nam udało się do niej dodzwonić:
– Staramy się opróżniać pojemniki na bieżąco i nie byłoby z tym pewnie problemu, gdyby nie podrzucały tam niesprzedanych ubrań w znacznej ilości sklepy z używaną odzieżą – mówi Małgorzata Rafalska z firmy Dafo. – Zdajemy sobie sprawę, że teraz ilość wrzucanych tam rzeczy może mocno wzrosnąć, dlatego wystąpiliśmy do gminy z wnioskiem, by zwiększyć ilość kontenerów w mieście. Ile ich będzie, to zależy od decyzji urzędu. Jesteśmy też przygotowani na zwiększenie częstotliwości opróżniania. Do tej pory robiliśmy to co dwa tygodnie. Jeśli otrzymujemy natomiast zgłoszenie, że pojemnik jest pełny, zazwyczaj udaje się nam do 24 godzin to załatwić, chyba że są dni wolne, wtedy to może być dłużej.
Dla firmy, która zarabia na zbiórce używanej odzieży, zmiana przepisów to szansa na większy zarobek, ale i też pewne zagrożenie. Za zaśmiecanie terenu publicznego, które jest wykroczeniem – a tak można uznać, jeśli tekstylia będą rozrzucone po ulicy, placu, trawniku – grozi grzywna do 500 zł.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze