Od stycznia nowe przepisy śmieciowe
- W związku z rosnącą ilością odpadów tekstylnych i ich negatywnego oddziaływania na środowisko Unia Europejska zatwierdziła dyrektywę, w myśl której wszystkie państwa członkowskie obowiązane są do prowadzenia selektywnej zbiórki wyrobów tekstylnych. Okazuje się bowiem, iż kupujemy co roku średnio 26 kg i usuwamy około 11 kg tekstyliów - informują pracownicy Związku Międzygminnego Czysty Region. - Recyklingowi poddaje się tylko 1 proc. niechcianej odzieży, reszta jest spalana bądź składowana. Warto podkreślić również, iż produkcja tekstyliów jest bardzo kosztownym procesem, wymaga bowiem zużycia dużej ilości wody, a także gruntów pod uprawę bawełny czy innych włókien. Produkcja jednej koszulki pochłania 2700 litrów wody słodkiej, czyli tyle, ile średnio wystarcza jednej osobie na 2,5 roku. Nie bez znaczenia jest również fakt uwalniania mikroplastiku z włókien wykonanych z poliestru.
- Nowe przepisy mają zmniejszyć ilości odpadów zmieszanych i poprawić recycling materiałów tekstylnych. Będą obowiązywały w całej Polsce - informują urzędnicy z gminy Strzelce Opolskie. - Do tej pory tekstylia - stare ubrania, pościel, zasłony i tym podobne rzeczy - wyrzucaliśmy do czarnych kontenerów, przeznaczonych na odpady zmieszane lub do specjalnych pojemników na odzież. Od 1 stycznia nie można tego robić, jednak nie trzeba dostawiać kolejnego pojemnika. Ubrania i inne tego typu śmieci (obuwie, torby, koce, pościel, ubrania, bielizna, zasłony, ręczniki) należy oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Co ważne, można to zrobić bezpłatnie.
Pamiętajmy, że tekstylia w dobrym stanie warto przekazać potrzebującym. Zachęcamy, by ubrania, których chcemy się pozbyć, oddać, sprzedać lub przekazać organizacjom charytatywnym. Z kolei schroniska i organizacje prozwierzęce często prowadzą zbiórki pościeli lub koców.
- Osoby, które nie będą przestrzegać zasad segregacji, muszą liczyć się z karami. W przypadku złej segregacji jest to naliczenie czterokrotności obecnej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za mieszkańca - informują urzędnicy ze Strzelec Opolskich.
W gminach podlegających pod Czysty Region za brak segregacji też grozi podwyższona opłata za gospodarowanie odpadami, stanowiąca dwukrotność podstawowej stawki.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze