Przeszłość i przyszłość w jednym kłosie: łączymy pokolenia tradycją od zapomnienia, czyli projekt w Suchej
Pierwsze spotkanie odbyło się kilka dni temu. Uczestnicy mogli zobaczyć, jak się dawniej kosiło, wypróbować dawno zapomniane, ale niezastąpione i zakorzenione w tradycjach rolnictwa, sierp i kosę ręczną, a także spróbować młócenia cepem. Odbyły się zajęcia z tworzenia tradycyjnych ozdób dożynkowych, a także rozpoznawano różne rodzaje zbóż.
- Napisaliśmy projekt, bo chcieliśmy, żeby coś w naszej wiosce zaczęło się dziać - mówi Dominika Porada z Koła Gospodyń Wiejskich w Suchej. - Zależy nam bardzo na kultywowaniu tradycji, pokazywaniu młodszemu pokoleniu, jak to kiedyś wyglądało. Bardzo zaangażowali się nasi starsi mieszkańcy, którzy opowiedzieli o żniwach dawniej. Ich pokaz był cudowny - podsumowuje mieszkania Suchej.
Na pierwszym spotkaniu w Suchej obecny był zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Krystosek.
W przyszłym tygodniu zaplanowane są warsztaty z plecenia korony dożynkowej, a w połowie września Koło Gospodyń Wiejskich w Suchej planuje zorganizować ognisko, podczas którego również będą poruszane tematy związane z tradycjami dożynkowymi.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze