Różnorodność jest naszą siłą
Tego dnia nauczyciele współorganizujący proces kształcenia przygotowali wiele atrakcji, których celem było zwiększenie świadomości i zrozumienie spektrum autyzmu wśród uczniów i personelu placówki.
- Dzięki staraniom i zaangażowaniu nauczycieli, rodziców oraz uczniów, nasza szkoła przemieniła się w miejsce promujące akceptację i empatię dla osób ze spektrum autyzmu - stwierdza Mirela Ciućka, nauczyciel współorganizujący proces kształcenia. - Zachęciliśmy uczniów oraz pracowników szkoły do ubrania się w kolorach niebieskim i różowym, symbolizujących fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przygotowano specjalną ściankę z balonami do robienia zdjęć, rodzice wraz z nauczycielami zadbali o poczęstunek i przygotowali muffiny, które bardzo szybko się rozeszły. Wcześniej uczniowie na godzinach wychowawczych zapoznali się z tematem autyzmu dzięki przygotowanym materiałom edukacyjnym. W holu szkoły można było podziwiać prace plastyczne uczniów o tej tematyce. Zorganizowaliśmy też wspólną zabawę. Na terenie szkoły, boisku szkolnym i placu zabaw rozwieszone zostały kody QR, pod którymi ukryte były informacje o 12 sławnych osobach ze spektrum autyzmu. Uczniowie wraz z nauczycielami wyszli z klas, by wspólnie zeskanować ukryte kody - opowiada.
Symboliczne wyciszenie dzwonków tego dnia było gestem wsparcia dla uczniów z autyzmem, którzy często mają nadwrażliwość słuchową. Ważnym wydarzeniem było wyjście uczniów ze spektrum autyzmu wraz z dyrektor Bożeną Samól do władz Strzelec Opolskich oraz pracowników Gminnego Zarządu Oświaty, żeby poczęstować ich muffinkami.
- Cała społeczność szkolna aktywnie uczestniczyła w obchodach Dnia Świadomości Autyzmu. Poprzez takie działania wierzymy, że wspólnie możemy stworzyć środowisko szkolne, które jest przyjazne, zrozumiałe i wspierające dla wszystkich uczniów, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb - mówi Mirela Ciućka.
Nauczycielka podkreśla, że równość i szacunek dla osób rozwijających się w spektrum autyzmu nie powinny być tylko jednodniową akcją. Pedagodzy zachęcają wszystkich do dalszych działań, które pomogą osobom z autyzmem w pełnym wykorzystaniu ich potencjału i zapewnieniu im satysfakcjonującego udziału w życiu społecznym.
- Dziękujemy wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom oraz rodzicom za zaangażowanie i pomoc w propagowaniu wartości empatii i akceptacji w naszej szkole - dodaje Mirela Ciućka.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolski
Komentarze