Majowa tradycja wciąż żywa
W tym roku jako pierwsza drzewko majowe postawiła Jemielnica. Na placu na ul. Wiejskiej Maibaum pojawił się pod koniec kwietnia i można było go już podziwiać na Jarmarku Cysterskim.
- Tradycyjnie od wielu lat lokalne koło DFK, z pomocą strażaków z OSP Jemielnica, stawia drzewko majowe - informuje Joachim Gottscholl, przewodniczący koła DFK. - Oczywiście wcześniej trwały prace przygotowawcze, w które zaangażowane były panie z naszego koła.
Jemielnickie drzewko liczy 9 m wysokości. Ma trzy wieńce, z których zwisają kolorowe wstążki. Natomiast na jego szczycie, jako nowość, zamieszczono herb Jemielnicy, podarowany przez wójta gminy.
Swój maik ma również Barut. Stawiany był pierwszego maja przez mieszkańców sołectwa, którzy kultywują tradycję od wielu lat.
- Nasze drzewko majowe stawiane jest od kilkudziesięciu pokoleń. Znajduje się przy głównym skrzyżowaniu w centrum wsi - mówi Adriana Wolna sołtys Barutu.
W krótkim pochodzie mężczyźni przeszli z drzewkiem na wyznaczone miejsce. Tam zakasali rękawy i wspólnymi siłami postawiono Maibaum, który w tym roku przyozdobiony został w nowych barwach.
- Tym razem postanowiliśmy go ozdobić żółto-niebieskimi wstęgami, czyli w kolorach Śląska Opolskiego - dodaje Agata Wieczorek z Odnowy Wsi. - W wystroju pomaga niezawodna Łucja Wacławczyk, która wykonuje wieniec dla naszego drzewka od wielu lat.
- Bardzo dziękuję panom, którzy ustawiali drzewko, naszym strażakom za pomoc i pilnowanie porządku oraz bezpieczeństwa na naszych drogach - dodaje sołtyska Adriana Wolna. - Podziękowania należą się także zaangażowanym mieszkańcom, radzie sołeckiej oraz stowarzyszeniu, bo to nasze wspólne dzieło.
Po raz kolejny drzewko majowe zdobi także Centawę. Maik postawiono tu 3 maja. Z tej okazji mieszkańcy sołectwa z całymi rodzinami przemaszerowali z drzewkiem ulicami wioski przy akompaniamencie orkiestry parafialnej. Po ustawieniu Maibaumu w miejscowym parku, rozpoczęto wspólne świętowanie.
- Tegoroczne drzewko majowe nawiązuje do 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dlatego na naszych wieńcach powiewają wstążki koloru żółto-niebieskiego - tłumaczy Ewa Ptok, sołtyska Centawy. - To piękna tradycja, którą trzeba pielęgnować.
Mieszkańcy wsi zgromadzili się pod wiatą przy kawie i kołaczu upieczonym przez mieszkanki sołectwa. Nie brakowało długich rozmów. Dzieci mogły wyszaleć się na darmowym dmuchańcu.
- Podziękowania za pomoc i zaangażowanie w to uroczyste święto należą się paniom, które uplotły i przyozdobiły piękne wieńce, które zawisły na drzewku. Za przygotowanie do usytuowania drzewka dziękuję panu Hubertowi, ks. proboszczowi za błogosławieństwo i wsparcie - wylicza sołtyska. - Ogromne podziękowania kieruję do panów niosących drzewko, szacunek za siłę i za liczny udział. Bardzo wszystkim dziękuję za liczny udział, to był uroczysty i wspaniały dzień.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze