W Strzelcach Opolskich wciąż pamiętają o profesorze Czarnieckim
Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele pw. św. Wawrzyńca.
- Proboszcz Rudolf Nieszwiec przedstawił uczestnikom niezwykłą postać profesora, którego postawa przyczyniła się do kształtowania patriotycznych postaw młodzieży - opowiada Alina Maciaszczyk ze Stowarzyszenia Kresowego "Strzelec".
Po mszy, obchody przeniosły się na cmentarz parafialny, gdzie znajduje się grób profesora, na którym złożono wieńce przy akompaniamencie muzycznym w wykonaniu ucznia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich.
Dalsza część wydarzenia odbyła się w Powiatowym Centrum Kultury. Tam Kazimierz Naumczyk, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddziału w Głubczycach opowiadał o czasach powojennych oraz losach profesora i jego uczniów. Po prezentacji obejrzeli i wysłuchali koncertu muzyczno-poetyckiego opartego głównie na utworach Mariana Hemara. Podczas obchodów uczestnicy mogli również zobaczyć wystawę poświęconą profesorowi.
- Wszystkim uczestnikom oraz wszystkim którzy przyczynili się do organizacji i przebiegu obchodów serdecznie dziękujemy - mówi Alina Maciaszczyk.
W obchodach uczestniczyła liczna grupa harcerzy z Głubczyc z panią Komendant Katarzyną Mojzyk, członkowie Stowarzyszenia Kresowego "Strzelec", mieszkańcy Strzelec Opolskich, uczniowie i kadra nauczycielska strzeleckiego liceum ogólnokształcącego oraz CKZiU, miłośnicy Kresów, a także przedstawiciele gminy, województwa, TMLiKPW i gminy Głubczyce, Stowarzyszenia Kresowian z Kędzierzyna-Koźla, opolskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze