Majówka 2024 w powiecie strzeleckim. Gdzie warto się wybrać?
W kolejnych dniach również ma być całkiem znośnie. Jeśli wierzyć prognozom, to spadnie słaby deszcz, ale temperatury będą oscylować w granicach 20 stopni. Ciepło ma nadejść już wcześniej, wraz z ostatnim weekendem kwietnia, co po "kwietniowej zimie”, jakiej w ostatnich dniach doświadczaliśmy, będzie miłą odmianą. Taka aura na pewno zachęci do spacerów i przebywania w plenerze. Podpowiadamy, co ciekawego będzie się działo w powiecie strzeleckim, gdzie warto zajrzeć, dokąd wybrać się na spacer lub przejażdżkę rowerową.
Jemielnica
Zaczynamy od Jemielnicy, ponieważ tutaj od ponad dekady każdego 1 maja odbywa się Jarmark Cysterski, który przyciąga tłumy mieszkańców powiatu i nie tylko. Nie inaczej będzie w tym roku. 12. edycja wydarzenia tradycyjnie połączona będzie z obchodami Diecezjalnego Święta Rodziny. O godz. 11.00 rozpocznie je msza święta w kościele parafialnym.
Co w tym roku z okazji jarmarku przygotowano dla mieszkańców regionu?
- Nie zabraknie tradycyjnych atrakcji i całkiem nowych - zapowiada Marcin Wycisło, wójt gminy Jemielnica. - Na pewno będzie bardziej kabaretowo niż do tej pory, ale na scenie wystąpią również nasi lokalni artyści.
O 14.00 rozpocznie się uroczysta parada rycerska, która przejdzie ul. Wiejską. Przewidziano też występy jemielnickiej orkiestry dętej, zespołu tanecznego Puls, kabaretu Trzecia Strona Medalu. Swoje przedstawienie zaprezentują uczniowie PSP w Jemielnicy, odbędzie się koncert kabaretowo-muzyczny grupy Fest. Nie zabraknie pokazów rzemiosła dawnego, w tym: pisania gęsim piórem, czerpania papieru czy tworzenia biżuterii średniowiecznej i wyplatania ozdobnych sznurów. Chętni będą mogli zwiedzić pocysterskie obiekty sakralne. Wiele atrakcji czekać będzie najmłodszych uczestników. Wśród nich: gry i zabawy z rycerzami czy spektakl pt. "Atak klaunów".
W ramach Jarmarku Cysterskiego w Jemielnicy odbędzie się coroczna akcja pn. "Bieg po Dyszkę dla rodziny", połączona ze Świętem Rodziny. Bieg rozpocznie się o godz. 17.00. Będzie polegał na rodzinnym lub indywidualnym bieganiu wokół stawu przy kościele parafialnym w Jemielnicy. Celem jest zbiórka pieniędzy na rzecz Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia. Każde 10 zł zebrane przed biegiem od sponsorów pozwala na wykonanie jednego okrążenia stawu (około 600 m). Pula sponsorska składa się z dowolnych datków od osób, które chcą wesprzeć inicjatywę. Im więcej dyszek do niej wpadnie, tym więcej okrążeń znajdzie pokrycie finansowe.
To nie jedyna propozycja majówkowego wypoczynku w gminie Jemielnica. 4 maja odbędzie się w Łaziskach Gminny Dzień Strażaka.
- Zazwyczaj dzień ten obchodzono w Jemielnicy czy w Gąsiorowicach. Tym razem odbędzie się w Łaziskach, a strażacy już się do tego wydarzenie szykują - mówi wójt.
Uroczystości rozpoczną się mszą święta o godz. 14.00 w kościele w Jemielnicy. Stąd wszyscy udadzą się do Łazisk, gdzie o 15:30 spod kościoła ruszy przemarsz na boisko. Wydarzenie otworzy występem orkiestra dęta z Jemielnicy. Tuż po niej zagra zespół Menelaos. Natomiast do późnych godzin nocnych bawić będzie zespół Logo, porywając wszystkich w taneczne rytmy.
Strażacy z Łazisk szykują dla gości bogatą ofertę gastronomiczną. Najmłodszym zapewniają darmowe dmuchańce oraz spotkanie z alpakami. Druhowie już dziś zapraszają wszystkich chętnych z całymi rodzinami.
W niedzielę, 5 maja, także w Łaziskach stawiany będzie Maibaum. Wydarzenie zostanie połączone ze śląską biesiadą. O 15.00 z rynku wyruszy pochód na boisko, a towarzyszyć mu będzie parafialna orkiestra dęta z Centawy. Na boisku stanie drzewko majowe, a na scenie wystąpi gwiazda wieczoru - Bernadeta Kowalska. W programie przewidziano również zabawę taneczną z DJ-em Rafaelem oraz quiz, dmuchańce, gry i zabawy dla najmłodszych. Organizatorem wydarzenia jest DFK Łaziska wraz z miejscowymi strażakami.
Zawadzkie
Po sąsiedzku, w Zawadzkiem, zaplanowano Dzień Hutnika. To idealna propozycja na weekend majowy. Impreza nawiązuje do historii miasta i jego symbolu - huty, która jako główny zakład pracy przez lata zapewniała byt mieszkańcom gminy i okolic. Dzień Hutnika organizowany jest zawsze z wielkim rozmachem, tak ma być i tym razem.
- Dzień Hutnika odbędzie się 4 maja na Placu Hutnika w Zawadzkiem. W tym roku postawiliśmy na bardzo ciekawy program muzyczny - zaznacza Dominik Kowalski z Biblioteki i Kultury w Zawadzkiem. - Na scenie wystąpią trzy opolskie kapele muzyczne: "Daligo", "Bongostan" oraz "Krem". Ponadto tradycyjnie po południu imprezę rozpocznie koncert Orkiestry Dętej Żędowice. Nie zabraknie również programu przygotowanego przez naszych młodych, zdolnych artystów uczęszczających na co dzień do sekcji artystycznych BiK. Zwieńczeniem imprezy będzie dyskoteka z Radiem Park FM transmitowana na żywo na falach rozgłośni.
Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych oraz bogatej gastronomii. W trakcie Dnia Hutnika w holu Kinoteatru będzie można zobaczyć wystawę prac plastycznych sekcji plastycznej działającej przy BiK. Ponadto wydarzeniami towarzyszącymi imprezie będą zawody wędkarskie o puchar burmistrza Zawadzkiego, które odbędą się w godzinach porannych 5 maja na Stawie Hutniczym, oraz zawody samochodów zdalnie sterowanych RC, które rozgrywać się będą 4-5 maja na hali sportowej.
Leśnica
Dużą imprezę zaplanowano również w gminie Leśnica. W piątek, 3 maja, w parku miejskim odbędzie się Leśnicka Majówka. Organizatorzy szykują wiele atrakcji, które o godz. 13.30 rozpocznie tradycyjne stawianie drzewka majowego przy ul. Powstańców Śląskich 1, a zakończy zabawa taneczna o godz. 19.30 z zespołem muzycznym BIS. Wydarzenie będzie połączone ze świętowanym w tym roku jubileuszem 30-lecia Publicznego Przedszkola w Leśnicy.
Gmina Leśnica poleca się też do zwiedzania. Jej perłą jest Góra św. Anny, miejsce kultu religijnego, wydarzeń historycznych, a także urzekającej przyrody. Odwiedzić można m.in. sanktuarium na czele z bazyliką i grotą lurdzką, ołtarz papieski, Pomnik Czynu Powstańczego oraz geopark, na który rozciąga się widok z tarasu widokowego. Warto również pospacerować wokół miejscowości i odkryć malownicze tereny, których Górze św. Anny nie brakuje. Będąc w okolicy, można zajrzeć też m.in. do Kadłubca, gdzie znajdują się ruiny XIX-wiecznego wiatraka, Czarnocina, nazywanego przez wielu Śląską Szwajcarią czy nad urokliwe stawy w parku wiejskim w Raszowej.
Strzelce Opolskie
W największej gminie Strzelce Opolskie na majówkę zaplanowano wydarzenie kulinarne, znane strzelczanom z poprzednich lat - FOODSTIVAL, na który zjadą się food trucki, a więc wozy ze znakomitą kuchnią. W dniach od 1 do 3 maja w godz. od 12.00 do 20.00 na Placu Żeromskiego w Strzelach będzie można posmakować dań z różnych zakątków świata. Ponadto organizatorzy przygotowali sporo atrakcji. Będą animacje dla najmłodszych, piana party, zawody w jedzeniu ostrego burgera na czas oraz pokazy strongmanów.
Z innych ciekawych spotkań odnotować należy stawianie drzewka majowego na rynku w Rozmierzy. Odbędzie się ono 4 maja o godzinie 17.00. 4 maja każdego roku organizowane są na terenie sołectwa Suche Łany obchody uroczystości św. Floriana z tej okazji odbywa się tam festyn.
Zachęcamy również do wybrania się na spacer po urokliwym Parku Renardów albo wokół stawu na strzeleckiej Rybaczówce.
Ujazd
W gminie Ujazd nie będzie większej imprezy majówkowej, ale zwiedzić można kilka ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Park Miniatur w Olszowej, w którym znajduje się kilkanaście miniatur najważniejszych obiektów na świecie. Przenieść można się stąd m.in. na plac św. Piotra przed bazyliką w Watykanie, pod krzywą wieżę w Pizie czy przed Katedrę Santa Maria del Fiore we Florencji. Wszystko otacza piękny ogród, który uprzyjemni zwiedzanie, a szczególną atrakcją z wieloma przygodami, zwłaszcza dla najmłodszych, jest park linowy.
W Olszowej warto również zwrócić uwagę na drewniany barokowy kościół Matki Boskiej Śnieżnej. Podobne zabytkowe świątynie znajdują się też w pobliskich wsiach - Zimnej Wódce i Kluczu. Tworzą jedną wspólną parafię. Poza tym można wybrać się do Ujazdu obejrzeć odnowiony rynek, ruiny zamku biskupów wrocławskich, a także kościół pątniczy w Studzionce. Polecamy też rowerową wycieczkę dość wymagającą, bo pagórkowatą, ale jakże malowniczą trasą Starostrzelecką - od przysiółka Buczki do Ujazdu.
Izbicko
Ciekawie zapowiada się majówka w gminie Izbicko, a to dlatego, że rozpocznie się jeszcze w kwietniu. W sobotę, 27 kwietnia, odbędzie się długo wyczekiwane oficjalne otwarcie wieży widokowej, która kilka miesięcy temu stanęła w Utracie. Początek o godz. 11:00. A dzień później, 28 kwietnia, również w Utracie zaplanowano tradycyjną majówkę. Warto zajrzeć do tej małej miejscowości położonej przy drodze między Izbickiem a Krośnicą, zaszytej wśród lasów, słynącej również z pięknych stawów.
2 maja do Otmic zapraszamy panów na świętowanie Dnia Chłopa. Z kolei 4 maja w Boryczy stanie Maibaum, to tradycja, którą mieszkańcy tej wioski pielęgnują od wielu lat.
Warto wybrać się również na wycieczkę rowerową po gminie Izbicko. Można pojechać na nowo otwartą wieżę widokową i podziwiać piękne utrackie stawy lub kawałek dalej od Izbicka miło spędzić czas na pasiece. W Otmichach coś dla siebie znajdą miłośnicy jazdy na deskorolce czy rolkach, będą mogli poćwiczyć tricki w skateparku. A ćwiczenia ogólnorozwojowe można też wykonać na siłowniach pod chmurką, by spalić majówkowego grilla.
Kolonowskie
Gmina Kolonowskie stwarza wiele możliwości spędzenia udanej majówki. Słynie przede wszystkim z turystyki kajakowej. Rzeka Mała Panew, zwana "opolską Amazonką", dostarcza zwiedzającym niezapomniane widoki. Bardzo malownicza trasa kajakowa podzielona jest na etapy o różnym stopniu trudności i różnej długości. To niewątpliwa atrakcja zarówno dla kajakarzy początkujących, jak i zaawansowanych.
W Kolonowskiem jest wiele przystani kajakowych. Na uwagę zasługują Kajaki Jaśko, które oferują ponad 100 nowoczesnych, profesjonalnych i co najważniejsze bezpiecznych kajaków. W ofercie znajdują się jednodniowe spływy - będące dobrą propozycją dla osób poszukujących krótkiej, ale intensywnej przygody na wodzie. Nie trzeba być doświadczonym kajakarzem, aby wziąć udział w spływach. Kajaki Jaśko zapewnią profesjonalny instruktaż oraz wszystkie niezbędne wyposażenie, w tym kamizelki ratunkowe.
Warto też skorzystać ze Staniszczańskiej Kolei Drezynowej. Gmina przez lata była silnie związana z kolejnictwem, a kolej drezynowa jest miłym powrotem do przeszłości. W rejonie dworca w Staniszczach Wielkich można wypożyczyć drezynę napędzaną siłą ludzkich mięśni i w ten sposób zobaczyć malowniczą część trasy w kierunku Strzelec Opolskich. Widoki są piękne, da się w ten sposób dotrzeć m.in. do starego, żelaznego mostu na Małej Panwi, gdzie został zorganizowany punkt widokowy. Trasa licząca ok. 6 km wiedzie polami i lasami. Po dojeździe do końca torowiska drezynę można obrócić o 180 stopni i wrócić na linię startu. Pojazdy mogą pomieścić do 5 osób.
Będąc w Kolonowskiem warto odwiedzić Eko-Przystanek znajduje się przy Ptasim Stawku w Spóroku. W tym roku miejsce to znalazła się na ogólnopolskiej liście Stowarzyszenia Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi jako ciekawe miejsce do odwiedzenia.
W ramach atrakcji majówkowych w gminie Kolonowskie odbędzie się stawianie drzewka majowego w Spóroku. Koło DFK Spórok zaprasza wszystkich mieszkańców w sobotę, 30 kwietnia, na plac przy Centrum Aktywności Wiejskiej. Najpierw odbędzie się uroczyste przystrojenie drzewka majowego. W programie przewidziano również występy a wieczorem zabawę z DJ-em.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze