Komu przysługuje opiekunka i ile na nią trzeba czekać?
Niedawno do redakcji „Strzelca Opolskiego” zgłosił się mieszkaniec gminy Jemielnica, który uważa, że na terenie gminy brakuje opiekunek dla osób starszych.
- Są osoby, które potrzebują pomocy z opieki społecznej przy osobach starszych, ale jest kolejka - mówi Czytelnik. - Przywieziono mi tatę po ciężkim udarze ze szpitala i był niekontaktowy. Poszedłem do opieki prosić o pomoc, powiedziałem, jaka jest sytuacja. Nie wiedziałem, jak go umyć i pielęgnować. Powiedzieli mi, że byłem 6. w kolejce. To, co miałem czekać aż 6 osób umrze, bo nie ma pieniędzy na kolejną opiekunkę? W końcu sobie sam poradziłem, przyszli mi pomóc dobrzy ludzie. Załatwiłem opiekunkę, która przyszła do taty. Jednak jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, to jak ma sobie poradzić? - dopytuje. - Osób starszych będzie coraz więcej i uważam, że na opiekunki nie można żałować pieniędzy.
Według obowiązującej definicji, którą posługują się instytucje państwowe, pomoc należy się osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona. Takiej osobie przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych.
- W pierwszej kolejności osobami w podeszłym wieku powinna zająć się rodzina, małżonek, dzieci, osoby, które dziedziczą po tych osobach mieszkania albo domy - tłumaczy Sebastian Golec, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jemielnicy. - Czasem zdarza się, że członkowie rodziny z powodu stanu zdrowia lub wykonywanej pracy zawodowej nie mogą takiej pomocy zapewnić, wtedy również istnieje możliwość przydzielenia usług opiekuńczych.
Ośrodki Pomocy Społecznej muszą się trzymać określonych procedur. Początkowo osoba lub członek rodziny, który zgłasza się do ośrodka w sprawie usług opiekuńczych, w pierwszej kolejności musi zostać zapytany przez pracownika socjalnego, kto zajmuje się osobą potrzebującą usług.
- Jeśli osoba jest samotna i nie ma żadnej opieki, usługi są przydzielane od zaraz. Jeśli z taką osobą mieszka rodzina, pracownik socjalny przeprowadza wywiad i usługi są przydzielane w okresie dwóch-trzech tygodni. Wynika to z ułożenia grafiku dla opiekunek - zaznacza Sebastian Golec. - W tamtym przypadku okazało się, że osoba mieszka z rodziną. Po dwóch tygodniach pracownik ponownie zadzwonił, by umówić się na wywiad, ale syn poinformował, że już nie jest zainteresowany usługami, bo zorganizował opiekę we własnym zakresie.
Usługi opiekuńcze na terenie powiatu w dużej mierze uzależnione są od poszczególnych samorządów. To gminy przydzielają środki finansowe na te działania.
- Na chwilę obecną gmina przeprowadza ponad 40 godzin usług opiekuńczych dziennie. Miesiąc temu były 4 osoby w jednym czasie, które czekały na usługi opiekuńcze, a obecnie nikt nie czeka - stwierdza kierownik GOPS.
Opiekunki wspierają osoby starsze w codziennym funkcjonowaniu i czynnościach takich jak: gotowanie, sprzątanie, zakupy, branie lekarstw czy higiena osobista. Dzięki nim osoby starsze mogą pozostać w swoich domach i mieć zapewnioną opiekę na wysokim poziomie.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze