Jak zostać świętym Mikołajem?
Mikołaj co roku wyrusza w podróż po całym globie, by móc rozwieść prezenty dla najgrzeczniejszych dzieci. Według najczęstszych wizji i przekazów masowych, wsiada on w wielkie sanie i z gromadą reniferów przemierza kontynenty, żeby spełnić marzenia najmłodszych, wręczając im upominki. Święty najczęściej przychodzi 6 grudnia, choć są kraje, które przyjmują inną datę odwiedzin lub też samą nazwę wesołego i przyjaznego staruszka. Mimo to, posiada on jedną wspólną cechę – niesie dobro i nagradza prezentami wszystkich, którzy na to zasłużyli.
Jednak w wielu krajach to nie jedyna data, w której pojawia się w kontekście odwiedzin św. Mikołaja. Często ta postać kojarzona jest także ze świętami Bożego Narodzenia, kiedy to Mikołaj zostawia prezenty pod choinką.
Biskup z Miry inspiracją dla dzisiejszej postaci
W Polsce osoba Świętego Mikołaja najbardziej kojarzona jest z biskupem z Miry. To właśnie ta historyczna postać była inspiracją dla obecnie najbardziej lubianej osoby wśród najmłodszych. Historia biskupa Mikołaja sięga trzeciego wieku naszej ery. Urodził się on w Patarze, niedaleko Miry w dzisiejszej Turcji. Był synem zamożnego małżeństwa, które zmarło podczas szerzącej się w tym czasie zarazy. Po ich śmierci odziedziczył fortunę, z której mógł spokojnie żyć. Zamiast tego wybrał inną drogę. Jako młody chłopiec postanowił powierzyć swoje życie Bogu, wstąpiwszy do klasztoru. Swoim majątkiem podzielił się z potrzebującymi, zachowując przy tym miłosierne gesty w tajemnicy. Dlatego obecnie święty jest patronem osób ubogich i dzieci, a także rybaków, marynarzy, rolników czy mieszczan.
Tradycja przekazywana przez lata
Jednym z najbardziej popularnych tradycji i zwyczajów poprzedzających Mikołajki jest pisanie listów z życzeniami do świętego. Dzieci z całego świata zbierają listę prezentów i wysyłają ją, stając się przy tym coraz bardziej grzeczne. Gdy jednak nadchodzi ten najważniejszy i najbardziej wyczekiwany dzień w roku, to zostaje tylko formalność, w którym miejscu on ich zastanie.
Najczęściej Mikołaj witał dzieci w ich własnych domach. Były to także przedszkola, szkoły, instytucje kulturalne czy kościoły. Obecnie trend ten zaczął się zmieniać a propozycji na wręczenie prezentów przez postać nie brakuje.
Mikołaj w odpłatnej formie
W mniejszych miastach czy na wsiach, także w naszym powiecie, nadal często podtrzymywana jest tradycja, że Święty Mikołaj odwiedza najmłodszych w domach. Najczęściej wciela się w niego osoba zaprzyjaźniona z rodziną. Może być to sąsiad czy wujek. Także w instytucjach publicznych rady rodziców zwracają się z prośbą do tatusiów, by to oni mogli odegrać rolę Mikołaja, który wręczy prezenty ich pociechom. Nadal można także skorzystać z mikołajek organizowanych przez centra kultury, rady sołeckie, stowarzyszenia, gdzie oprócz drobnych słodkości przygotowanych przez organizatora, rodzice przekazują podarki przez pełniącego tam funkcję świętego.
Jednak obfitość ofert na rynku związanych z wręczeniem prezentów przez ulubioną postać dzieci jest bardzo duża. Nieraz rodzice zamiast drobnych upominków prześcigają się z drogimi prezentami. Dodatkowo znacząco chcą uatrakcyjnić ten dzień zabierając ich w przeróżne miejsca. Bywają to sale zabaw, gdzie w droższej ofercie, tego dnia przewidziana jest wizyta świętego, czy wyjście do kina, a zatrudniony tam Mikołaj wręczy podarki.
Można też zapłacić za wizytę przebranego za Mikołaja animatora, który odwiedzi nas w naszym domu. W zależności od zasobności portfela, Mikołaj może przybyć w towarzystwie Elfów czy Śnieżynek.
Jeśli jednak nie chcemy lub nie możemy korzystać z usług profesjonalnego Mikołaja, nie brakuje miejsc, w których można wypożyczyć lub kupić mikołajowy kostium, by jak najbardziej wiarygodnie wcielić się przed dziećmi w postać świętego.
Tylko od naszej wyobraźni zależy więc, czy wizyta Mikołaja będzie dla dzieci niezapomnianym przeżyciem.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze