Gąsiorowice doczekały się książki na swój temat
Imprezę rozpoczęły gry i zabawy skierowane do dzieci w wieku od 6 do 14 lat, zorganizowane w ramach projektu "Planszomania" pod hasłem "Ekogra". Była gra terenowa, zajęcia plastyczne oraz inne animacje dla dzieci. Wszystkie aktywności zaplanowane w ramach warsztatów zorientowane były na rozwijanie cech interpersonalnych, zdolności komunikowania się z rówieśnikami i umiejętności współdziałania w grupie, a także sprawnego rozwiązywania problemów. Liczba zainteresowanych przerosła oczekiwania organizatorów - w samej grze terenowej udział wzięło ponad 40 osób. Dzieci, bawiąc się, zdobywały także wiedzę z zakresu ekologii i dbania o środowisko.
W międzyczasie, około godziny 16.00, rozpoczęła się druga część uroczystości, skierowana głównie do starszych mieszkańców gminy. Na początek organizatorzy przedstawili podsumowanie projektu "Niema historia", który już zdobył wielu fanów i stał się atrakcją turystyczną miejscowości. Kolejnym punktem programu był wernisaż zdjęć pt. "Wodzionka, Szpajza i Makrony", po którym na scenie pojawił się Jerzy Skrzypczyk, współautor książki. Opowiedział o procesie jej powstawania i odebrał z rąk Mateusza Stróżyka - prezesa Stowarzyszenia Odnowy Wsi Gąsiorowice - szczególny prezent - pierwszy złożony egzemplarz monografii o Gąsiorowicach. Uczestnicy imprezy uhonorowali także zmarłych już mieszkańców wsi, którzy przyczynili się do powstania tej lektury i przekazali autorom cenne materiały.
Wydanie monografii jest dla włodarzy Gąsiorowic sporym wydarzeniem i zwieńczeniem wielu lat pracy, dlatego ostateczne powstanie dzieła nie mogło być obchodzone bez stosownej oprawy. Prace nad powstaniem książki trwały już od lat - 8 września 2019 roku miejscowość zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Pięknej Wsi Opolskiej, a zdobytą wtedy nagrodę finansową włodarze miejscowości postanowili przeznaczyć właśnie na powstanie tej lektury. Wydanie książki nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie mieszkańców, którzy chętnie podzielili się swoimi archiwalnymi materiałami, za co wszyscy zaangażowani w prace nad powstaniem dzieła serdecznie im dziękowali. Pan Jerzy skierował także szczególne słowa uznania w stronę proboszcza parafii Jemielnica, ks. Henryka Pichenia, który z wielką serdecznością udostępnił mu do wglądu archiwa parafialne.
Na koniec kilka słów wygłosili zaproszeni goście, m.in. wójt gminy Jemielnica - Marcin Wycisło, starosta strzelecki - Józef Swaczyna oraz były wicemarszałek województwa opolskiego - Roman Kolek. A po zakończeniu części oficjalnej, organizatorzy zaprosili wszystkich zebranych na pyszny poczęstunek. Na stołach znalazły się m.in. ciasta, sałatki, wodzionka, żur z maślanki i serowe przekąski.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze