W Rozmierce odbyło się wojewódzkie świętowanie
Wojewódzkie zakończenie roku szkolnego w tym roku odbyło się w Rozmierce. I to nie był przypadek. - Kwestia ta była ustalona już pół roku temu ze stowarzyszeniem wsi Rozmierka i panią dyrektor. Jesteśmy tu mile widziani i cieszymy się, że możemy tu świętować zakończenie roku szkolnego - mówił wojewoda Sławomir Kłosowski. - Ten rok szkolny nie był łatwy, stawiał przed nauczycielami, rodzicami i uczniami poważne wyzwania. 12 tys. osób zdawało egzamin ósmoklasisty, 6 tys. zdawało maturę. 4,5 tys. to dzieci ukraińskie, które uczęszczały do placówek w naszym województwie - wyliczał.
- Zakończenie roku szkolnego to wyjątkowe święto dla każdego, kto był, jest lub będzie w szkole. Jest to też nadzieja na wakacje i zasłużony odpoczynek - mówiła Violetta Porowska, posłanka PiS.
Violetta Porowska w wystąpieniu podkreślała osiągnięcia młodzieży ze szkoły w Rozmierce. Nawiązała też do budzącego emocje zamiaru likwidacji szkoły przez samorząd gminy Strzelce Opolskie w ramach reorganizacji systemu oświaty. Nie kryła, że w organizacji zakończenia roku szkolnego w Rozmierce chodziło o podkreślenie, że wiele osób chce, aby placówka dalej funkcjonowała. Dodajmy, że to nie jedyne miejsce, w którym działacze PiS rozgrywają emocjami rodziców z niewielkich szkół. Podobne sytuacje mają miejsce w innych częściach Opolszczyzny.
Irena Pachołek, dyrektorka szkoły, podkreślała, że wojewódzka uroczystość to dla niej wielkie wyróżnienie. W podobnym tonie wypowiadał się Piotr Koloch z rady rodziców. - Mieliśmy tu wydarzenie na wysokim szczeblu, w szkole, która według włodarzy gminy przeznaczona jest to likwidacji - mówił.
- Chcemy docenić absolutnie wyjątkową wspólnotę lokalną, która przejawia tak daleko idącą determinacje dla utrzymania szkoły - komplementował wojewoda Sławomir Kłosowski z PiS.
Spór o szkołę w Rozmierce
Od dłuższego czasu toczy się tu spór o funkcjonowanie placówki. Z jednej strony są mieszkańcy Rozmierki, którzy walczą o swoją szkołę, nie zgadzając się przy tym na połączenie z placówką w Suchej. Formalnie oznaczałoby to likwidację szkoły, choć do placówki nadal uczęszczałyby dzieci z klas I-III.
Z drugiej strony jest samorząd Strzelec Opolskich, który zamiar reorganizacji uzasadnia względami ekonomicznymi. Magistrat wskazuje, że ten ruch dałby około 1 mln zł rocznie oszczędności, które można byłoby przeznaczyć na rozwój placówek oświatowych w innych częściach gminy. Gmina wygrała niedawno sądową batalię o unieważnienie decyzji kuratora oświaty ws. zmian zaplanowanych przez gminę.
- To już kilka lat kiedy społeczność lokalna walczy o tą szkołę. Ja nie widzę uzasadnienia by ją likwidować, uczniowie mają spore osiągnięcia, a wokół szkoły działa aktywna grupa społeczna - mówił Michał Siek, opolski kurator oświaty.
Nagrody, wyróżnienia i podziękowania
Podczas obchodów najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z czerwonym paskiem. Odebrali je też młodzi ludzie z klas ósmych, którzy ukończyli naukę w podstawówce. Ponadto wyłoniono najlepszego ucznia szkoły, którym został Tomek Rura. Najlepszym sportowcem okazał się Patryk Zając.
Natomiast bogaty program artystyczny przygotowany przez uczniów umilił czas wszystkim uczestnikom wydarzenia. Były śpiewy, tańce oraz popis gry na instrumentach. Nie zabrakło także podziękowań dla rodziców, pedagogów i przyjaciół szkoły oraz życzeń dla wszystkich dzieci z województwa, które czeka teraz zasłużony odpoczynek.
A jakie plany na nowy rok ma placówka w Rozmierce?
- Pierwszego września przychodzimy normalnie do szkoły. Myślę, że swoim torem, będzie to szło jak w poprzednich latach - wskazuje dyrektor Irena Pachołek.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze