Działacze z Gąsiorowic i Niezdrowic wspólnie z innymi powołali organizację przyrodniczą
Opolska Wieś Przyrodnicza to wspólna inicjatywa siedmiu organizacji działających na terenie województwa opolskiego, które chcą wspólnie edukować społeczeństwo wiejskie w zakresie ogrodnictwa i sadownictwa. Z powiatu strzeleckiego w gronie stowarzyszeń założycielskich znalazły się Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi Niezdrowice z gminy Ujazd oraz Stowarzyszenie Odnowy Wsi Gąsiorowice z gminy Jemielnica.
Pozostali założyciele to Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lipowa, Stowarzyszenie Rozwoju i Odnowy Wsi Skałągi przy Radzie Sołeckiej w Skałągach, Stowarzyszenie Dla Rozwoju i Integracji Mochowa "Razem Łatwiej", Centrum Wspierania Aktywności Społecznej "Inicjatywa" oraz Stowarzyszenie "Nasze Ciepielowice".
Spotkanie założycielskie odbyło się już 28 grudnia ubiegłego roku, jednak z oficjalnym rozpoczęciem działalności organizacja musiała wstrzymać się do momentu uzyskania wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeszcze w marcu, w obecności członków Zarządu Województwa Opolskiego oraz pracowników Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, związek stowarzyszeń oficjalnie zainaugurował swoją działalność i ogłosił plany na ten rok, a te są ambitne.
Członkowie pragną przede wszystkim:
- stworzyć rejestr starych, lokalnych odmian drzew owocowych Opolszczyzny i prowadzić działania w celu ich zachowania i odtwarzania, co pozwoli zachować różnorodność biologiczną i uniknąć utraty gatunków ważnych dla lokalnych ekosystemów,
- promować i współtworzyć ogrody wiejskie, parki i aleje przyrodnicze, a także przydomowe sady i ogrody,
- prowadzić inwentaryzacje przyrodnicze,
- propagować zdrowy styl żywienia oparty na indywidualnych, ekologicznych uprawach warzyw i owoców,
- zachęcać do sadzenia w ogrodach roślin dających schronienie owadom, które są niezbędne dla zachowania ekosystemu,
- przeprowadzić szereg warsztatów i szkoleń w celu edukowania mieszkańców obszarów wiejskich, co przyczyni się do zwiększenia dbałości o środowisko naturalne, dziedzictwo kulturowe i własną historię, a - w perspektywie długoterminowej - zaowocuje polepszeniem warunków życia w miejscowości i podniesieniem jej rangi oraz rozwojem regionu.
W tym roku odbędzie się kilka cykli szkoleniowych. Dodatkowo, w gminach Popielów oraz Dąbrowa, realizowane będą projekty przyrodnicze.
- Będziemy się też starali zachęcać ludzi do zakładania/rozbudowywania Wiosek Tematycznych - mówi Mateusz Stróżyk, prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi Gąsiorowice. - Chętnych, którzy chcieliby takie wioski w swoich miejscowościach utworzyć, zapraszam do kontaktu ze mną.
Wsparcia dla inicjatywy udzieliła dr inż. Ewelina Gudarowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, która - wraz z dr inż. Martą Czaplicką - poprowadziła z końcem marca warsztaty dla członków Opolskiej Wsi Przyrodniczej w Sadzie Doświadczalnym uczelni. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się, kiedy i jak (prawidłowo) przycinać różne odmiany drzew owocowych, a także jakie choroby mogą je atakować. Tę cenną wiedzę zabiorą teraz do swoich miejscowości i zastosują "u siebie".
- Bardzo dużo się nauczyliśmy - podkreśla Mateusz Stróżyk. - Szczerze powiedziawszy, te warsztaty uświadomiły mi, że muszę się jeszcze naprawdę wiele nauczyć, bo nie zdawałem sobie sprawy, na ile różnych rzeczy trzeba zwracać uwagę przy pielęgnacji drzew owocowych. Pani doktor zapowiedziała, że przyjedzie do nas latem, żeby pokazać nam tzw. cięcie letnie, na co szczerze liczę. Jest kilka drzew, które chciałbym jej pokazać.
Związek jest otwarty także na inne stowarzyszenia, rady sołeckie czy KGW, które chciałyby do niego przystąpić. Umożliwia to stosowna uchwała. W skład jego zarządu wchodzi siedem osób - po jednej z każdego ze stowarzyszeń założycielskich. Głównym inicjatorem jego powstania i zarazem prezesem organizacji jest Grzegorz Kuśmierczyk, a funkcję wiceprezesa sprawuje Artur Kijowski z Niezdrowic. Fundusze na realizację zamierzonych działań i projektów pozyskiwane będą z dofinansowań. Zarząd organizacji liczy też na wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze