Co będzie ze szkołą w Rozmierce? Batalia o placówkę trwa już ponad cztery lata
Spór wokół szkoły w Rozmierce i planów jej przekształcenia ciągnie się od stycznia 2019 roku. Plan gminy zakłada, że uczniowie z klas I-III nadal będą uczyć się w budynku w Rozmierce, a starsi w oddalonej o 5 km szkole w Suchej, do której gmina zapewniłaby im dowóz.
Obie szkoły mają działać pod szyldem placówki w Suchej, co oznacza, że podstawówka w Rozmierce formalnie zostałaby zlikwidowana. Strzelecki samorząd szacuje, że reorganizacja placówki przyniosłaby ok. 1 mln zł rocznie w budżecie. Ostatnią uchwałę w tej sprawie radni podjęli 14 grudnia 2022 roku.
Jak wskazuje Małgorzata Kornaga z Urzędu Miejskiego w Strzelcach Opolskich, żeby gmina mogła reorganizować szkoły w Rozmierce i w Suchej, najpierw jedna z nich formalnie musi zniknąć z sieci oświaty. – Dlatego radni tego samego dnia podjęli uchwałę w sprawie zamiaru przekształcenia szkoły w Suchej oraz uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji szkoły w Rozmierce.
Dotąd gminie nie udało się przeprowadzić reorganizacji. Radni przyjmowali w tej sprawie uchwały, były one jednak konsekwentnie blokowane przez opolskiego kuratora oświaty. 22 marca 2022 roku kurator ponownie negatywnie zaopiniował zamiar przekształcenia szkoły w Rozmierce (uchwała Rady Miejskiej w Strzelcach Opolskich z 15 grudnia 2021 r.). Gmina wniosła wówczas zażalenie na postanowienie kuratora do ministra edukacji i nauki, ten jednak podtrzymał opinię kuratora.
21 lipca 2022 roku gmina zaskarżyła więc postanowienie MEiN do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W uzasadnieniu wydanego 9 grudnia 2022 roku wyroku, sąd uchylił decyzję ministra, podtrzymującą w mocy orzeczenie kuratora.
– Gmina wykazała, że przystępując do procedury przekształcenia szkoły w Rozmierce, postępowała zgodnie z przepisami Prawa Oświatowego – informuje Urząd Miejski w Strzelcach Opolskich. – Kurator w swej opinii zakwestionował planowane zmiany, wskazując, że o przekształceniu szkoły nie powiadomiono skutecznie wszystkich rodziców. Nie zajął jednak stanowiska co do złych warunków lokalowych i braku możliwości funkcjonowania 8-klasowej szkoły podstawowej w budynku wspomnianej szkoły. Jego opinię utrzymał w mocy minister edukacji i nauki.
Gmina wygrywa w sądzie z MEiN
– Gmina Strzelce Opolskie zaskarżyła decyzję (ministra - przyp. aut.), a rację przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - wskazuje strzelecki ratusz. - W uzasadnieniu wyroku czytamy, że rodzice zostali skutecznie powiadomieni o zamiarze przekształcenia placówki. Sąd odniósł się też do faktu, że opolski kurator oświaty oparł swą opinię o interpretację prawa pocztowego, nadesłaną mailowo przez osobę z dyrekcji Poczty Polskiej. Sąd zauważa, że ta sama osoba jest jednocześnie radnym gminy Strzelce Opolskie (Jan Chabraszewski z PiS, kandydat tej partii na burmistrza Strzelec Opolskich w 2018 r. - aut.), sprzeciwiającym się przekształceniu szkoły w Rozmierce.
– Sąd wskazuje też wyraźnie, że „prawo oświatowe określa granice nadzoru kuratora” – podkreśla ratusz. – Kurator, zdaniem sądu, w świetle art. 171 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, nie jest organem nadzoru nad działalnością gminy, która wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.
Gmina Strzelce Opolskie zaznacza, że nie zmienia swego stanowiska co do konieczności przekształcenia Szkoły Podstawowej w Rozmierce i wskazuje, że jest to jeden z etapów optymalizacji sieci oświaty w gminie Strzelce Opolskie oraz, że podobne decyzje podejmowano już innych sołectwach, a także w szkołach miejskich.
– Sąd bardzo wyraźnie wykazał w uzasadnieniu wyroku, że kurator nie może arbitralną decyzją blokować działań samorządu w procesie reorganizacji szkoły, jeśli samorząd dochował wszystkich zasad prawa oświatowego – podkreśla Małgorzata Kornaga. – Kiedy dane demograficzne są niekorzystne, budynek jest w złym stanie technicznym, a dzieciom zapewnia się ciągłość kształcenia, gmina ma prawo przekształcić placówkę oświatową. Analizujemy bardzo podobne sprawy innych gmin w kraju, w których również zapadają wyroki sądu administracyjnego w Warszawie na korzyść samorządów.
23 marca kurator negatywnie zaopiniował uchwałę rady miejskiej z 14 grudnia 2022 roku
– W sprawie likwidacji szkoły w Rozmierce wydałem opinię negatywną – mówi Michał Siek, opolski kurator oświaty. – Do szkoły tej uczęszcza dużo uczniów, szkoła osiąga dobre wyniki w nauce i we współzawodnictwie międzyszkolnym, aktywnie działa rada rodziców. Szkoła jest widoczna w środowisku lokalnym, dlatego też moja opinia mogła być tylko negatywna.
Robert Socha, rzecznik opolskiego kuratorium oświaty dodaje, że w opinii kuratora mocno została podkreślona kwestia licznych sprzeciwów ze strony rodziców w kwestii przekształcenia szkoły.
– W szkole w Rozmierce uczy się ponad 70 uczniów, którym zapewniono bardzo dobre warunki do realizacji podstawy programowej – mówi rzecznik. – Placówka jest kameralna, co pozytywnie wpływa na jakość kształcenia. Co ważne, uczniowie osiągają bardzo wysokie wyniki w licznych konkursach oraz podczas egzaminu zewnętrznego. Co do wyroku sądu, nie jesteśmy stroną w tej sprawie, nie otrzymaliśmy więc jego uzasadnienia. Nadmieniam, że wyrok sądu dotyczy zupełnie innej sprawy.
Opinia kuratora cieszy rodziców
– To orzeczenie potwierdza, że nasza szkoła ma rację bytu oraz, że nasze zaangażowanie, nasza walka, działalność na rzecz szkoły, to, jak poprawiamy jej wizerunek, jest widoczne – mówi przewodnicząca rady rodziców szkoły w Rozmierce, Gabriela Radziej. – Już cztery lat temu miało nie być szkoły w Rozmierce, a jednak nadal jest i funkcjonuje bardzo dobrze. Jako rodzice jesteśmy bardzo zadowoleni, mamy świetny kontakt z panią dyrektor i nauczycielami, nauczanie jest na wysokim poziomie. Ponadto, w naszej szkole prowadzone jest nauczanie w dwóch językach.
W ciągu ostatnich kilku lat rodzice organizowali protesty przeciwko planom reorganizacji szkoły, pisali też do kuratora i ministerstwa.
– Nie zamierzamy się poddawać – zapowiada Gabriela Radziej. – Nie wyobrażamy sobie, że nie będzie u nas szkoły, bo wówczas nie będzie też życia kulturalnego w naszej miejscowości. To jest serce Rozmierki. Zresztą o placówkę walczą nie tylko rodzice, ale też pozostali mieszkańcy Rozmierki, Jędryń i Rozmierzy.
Z kolei burmistrz Strzelec Opolskich Tadeusz Goc podkreśla: – Nasze propozycje dla Rozmierki wychodzą naprzeciw wyzwaniom, jakie stawia przed nami konieczność optymalizacji sieci oświatowej w całej gminie, ale formułowane są z poszanowaniem potrzeb lokalnych społeczności.
– Dlatego naszą propozycją nadal pozostaje organizacja zajęć szkolnych w dwóch budynkach – dodaje. – W Rozmierce pozostałaby szkoła dla klas I-III, natomiast klasy IV-VIII uczęszczałyby do dużo większej i nowocześniejszej podstawówki w pobliskiej Suchej. To w kontekście jakości oświaty, zdecydowanie lepsza propozycja dla mieszkańców całego obwodu. Taki model kosztowałby też zdecydowanie mniej, a na rozwiązaniu tym skorzystaliby przede wszystkim uczniowie obu szkół.
Innego zdania jest przedstawiciel rady rodziców, Piotr Koloch.
– Uważamy, że plan reorganizacji szkoły w Rozmierce, w rzeczywistości jest planem jej likwidacji – podkreśla. – Nie wierzymy, że dzieci z klas I-III będą mogły uczyć się w swojej szkole, uważamy że placówka zostanie po cichu wygaszona. Zwłaszcza, że koronnym argumentem za likwidacją są koszty utrzymania naszej szkoły. Nie widzimy też potrzeby przenoszenia starszych uczniów do placówki w Suchej. U nas są bardzo dobre warunki, szkoła spełnia wszystkie potrzeby edukacyjne przewidziane przez ministerstwo, mamy tablice interaktywne, laboratoria przyszłości, robotykę i bardzo dobrze wyposażony plac zabaw.
– Na salę gimnastyczną przystosowaliśmy jedną z klas – dodaje Piotr Koloch. – Nie jest to pełnowymiarowa hala sportowa, została jednak wyposażona w drabinki, urządzenia, piłki, do gimnastyki jest to wystarczające. A w okresie wiosenno-letnim, gdy pogoda na to pozwala, lekcje wuefu odbywają się na nowoczesnym boisku wielofunkcyjnym, które znajduje się na terenie szkoły.
Rodzice nie zamierzają rezygnować z walki o szkołę.
– Jeśli będzie trzeba, pojedziemy do Warszawy – zapowiada Gabriela Radziej.
Tymczasem gmina złożyła kolejne zażalenie do ministra edukacji i nauki, tym razem na negatywną opinię kuratora w sprawie zamiaru likwidacji szkoły w Rozmierce.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze