Ślubowanie klas mundurowych w strzeleckim technikum
W tym roku ślubowanie złożyło 104 uczniów pierwszych klas mundurowych w zawodach technik mechanik, technik logistyk, technik ekonomista, technik rachunkowości i technik elektryk. Wydarzenie po raz pierwszy zostało zorganizowane w marcu.
– Wcześniej ślubowanie odbywało się na przełomie września i października – wyjaśnia Halina Kajstura, dyrektorka CKZiU w Strzelcach Opolskich. - W tym roku zostało przełożone na drugi semestr, ponieważ postanowiliśmy dać uczniom czas, żeby przez pierwsze pół roku nauki podjęli przemyślaną decyzję, czy w przyszłości chcą wstąpić do służb mundurowych.
– Zauważyliśmy w poprzednich latach, że przez pierwsze dwa, trzy miesiące część uczniów, którzy zapisali się do klas mundurowych, rezygnowała z zajęć, wpisywali się za to inni - dodaje pani dyrektor. - Ci, którzy zapisywali się w trakcie trwania semestru, nie mogli być obecni na ślubowaniu. Żeby im to umożliwić, przełożyliśmy ślubowanie na sesję wiosenną.
Podstawową edukację rozszerzono o innowację mundurową
W ramach tej innowacji uczniowie odbywają wstępne przeszkolenie pod kątem danej służby mundurowej. W CKZiU młodzież może uczyć się w klasach przygotowujących do służby penitencjarnej, strażackiej, policyjnej, wojskowej i celno-skarbowej.
– W ciągu pięciu lat edukacji młodzież z klas mundurowych ma dodatkowe zajęcia, które są finansowane przez powiat strzelecki – wskazuje Halina Kajstura. – Przechodzą zajęcia z musztry, samoobrony, z edukacji mundurowej typowej dla danej branży. Te zajęcia prowadzą pracownicy np. służby więziennej, czy policji. Uczniowie mogą też wyjeżdżać na obóz mundurowy, wychodzą na spotkania z regimentem, jeżdżą na wycieczki współorganizowane przez komendę wojewódzką policji czy służbę więzienną.
Jak zaznacza dyrektorka CKZiU młodzież w klasach mundurowych uczy się dyscypliny i szacunku dla symboli narodowych.
– W to wszystko wpleciona jest nauka patriotyzmu – podkreśla. – Głównym celem tej edukacji jest poznanie służby mundurowej. Chodzi nam o to, żeby młodzi ludzie, którzy w przyszłości chcieliby związać się ze służbą mundurową, wiedzieli, z czym to jest związane, żeby poznali tajniki zawodu. Na zewnątrz mundur wygląda fajnie, ale to też zobowiązanie. W profesjach mundurowych obowiązuje dyscyplina, pewne zasady. Młodzież uczy się tego wszystkiego i, w większym niż w innych klasach stopniu, uczy się zaangażowania społecznego.
Podstawowe umundurowanie, które noszą uczniowie, jest finansowane przez powiat strzelecki. Dodatkowo, w tym roku Przedsiębiorstwo Przemysłu Obuwniczego w Strzelcach Opolskich ufundowało uczniom buty militarne.
Jak podkreśla dyrektorka CKZiU, zainteresowanie klasami mundurowymi od lat utrzymuje się na podobnym poziomie i wynosi 80 proc. – To bardzo dobry wynik – podkreśla Halina Kajstura.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze