Jan Mulak ps. "Śmiech" spoczął na cmentarzu w Piotrówce
Jan Mulak urodził się 03.01.1913 roku w Wołczuchach w obwodzie lwowskim, na terenie dzisiejszej Ukrainy. W czasie wojny służył w Pierwszym Samodzielnym Batalionie Samochodowym. Był wielokrotnie odznaczany: Medalem za Warszawę, Medalem za Odrę, Medalem za Berlin oraz Orderem Zwycięstwa. Po wojnie został aresztowany pod zarzutem działalności w organizacji podziemnej, a 22 listopada 1946 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach skazał go na karę śmierci.
Wyrok wykonano 7 lutego 1947 roku w więzieniu przy ul. Mikołowskiej w Katowicach. Postanowieniem Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 24.04.2012 r. haniebny wyrok unieważniono. Szczątki zamordowanego odnaleziono podczas prac poszukiwawczych zespołu Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadzanych na terenie Cmentarza Komunalnego przy ulicy Panewnickiej w Katowicach w kwietniu 2021 r.
W piątek, 3 marca, po wielu latach w bezimiennym grobie, Jana Mulaka złożone zostały w grobowcu rodzinnym. Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji zmarłego, odprawiona w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Piotrówce. Przewodniczył jej ksiądz prałat Henryk Pichen, proboszcz parafii w Jemielnicy, w asyście proboszcza parafii w Piotrówce - ks. Alojzego Piechoty.
Msza rozpoczęła się od części artystycznej, m.in. pieśni "Mury" barda Jacka Kaczmarskiego oraz utworów poetyckich o tematyce patriotycznej, po czym ksiądz Piechota powitał liczne delegacje samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz uczniów szkoły podstawowej w Piotrówce. Z kościoła uczestnicy ceremonii przeszli na cmentarz parafialny. Tutaj głos zabrali: Wojciech Trębacz - Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa z Oddziału IPN we Wrocławiu, który przybliżył zgromadzonym sylwetkę Jana Mulaka, dr Kamil Dworaczek - dyrektor oddziału IPN we Wrocławiu, major Leszek Radzik, który odczytał list ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczyka oraz wnuk zmarłego - Dariusz Mulak, który podziękował w imieniu swoim, brata i rodziny.
Na koniec nastąpiło złożenie szczątków zmarłego w grobowcu rodzinnym, poprzedzone salwą honorową. Uroczystość uświetniła obecność orkiestry wojskowej.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze